18 Temmuz 2018, 13:38 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Sanki Şantiyede Yaşıyoruz

Sanki Şantiyede Yaşıyoruz

Bu günlerde buralarda her yer inşaat, her yer hafriyat! Kamyonlar...


Bugünlerde buralarda her yer inşaat, her yer hafriyat! Kamyonlar, kepçeler, iş makineleri... Sanki koooskocaman bir şantiyenin içinde yaşıyoruz. 

Önümüzde yerel seçimler var. Onun etkisinden midir nedir? (bilinmez) İlçemizde bir uçtan bir uca hummalı bir çalışma başladı! Elektriği- suyu- doğalgazısı- alt yapısı- üst yapısı  derken bir açılıp bir kapatılan çukurlarla geçirdik bütün  kışı! Hani meşhur tozlu yollarımız varya yanına birde çamuru eklendi!

Toru - topu üç mahalleye doğalgaz hattı döşendi amma çilesini bütün halkımız çekti! Ayakkabıcılar bu kış kazanmadıysa daha da kazanamazlar  zannımca!

Yedinci-sekizinci ay gurbetçilerin ayı, düğün ayı, bayram ayı, vatandaşın sokağa çıktığı ay, çarşının en hareketli olduğu esnafın en çok iş yaptığı ay!

Ramazan Bayramından önce biteceğine söz verilen çarşının içi  hala bitemedi! Hem esnaf perişan oldu, hem vatandaş! Bakarsan herkes durmadan çalışıyor bir sürü işçi var ama iş üremiyor kaplumbağa hızında ilerliyor. Tamamen bitmesi silinip süpürülmesi Kurban’ı  bulmaz inşallah!

Zaten aman aman iş yoktu  zamansız yapılan hareketler esnafın  işine iyice sekte vurdu. İnsanların dükkanları kum içinde- malları toz içinde kaldı!

Çoluğuyla çocuğuyla alışverişlerini yapan vatandaşlar da ne yapacaklarını şaşırdılar!

Çarşının içinde gezinen koca koca iş makineleri hiç bir güvenlik önlemi almadan ileri- geri hareket ederken, bu zamana kadar bir kaza bela olmaması Allah’ın bir mucizesi! Sürenlerde  dikkatli değil, vatandaşta! Araçların önüne atlayıveriyorlar. -O atlayanlardan biri de benim!  Birkaç kez, ezilmekten kılpayı kurtuldum diyebilirim.-

Yaşananlar karşısında şaşırıp kalan gurbetci amcam anlatıyor! “Almanya’da böyle olmaz. 50 metre eşerler, etrafını güvenlik için kapatırlar, toz kalkmasın diye su bile fıştırtırlar, oranın işi biter sonra bir 50 metre daha açarlar, böyle yürür işler! dedi ve ekledi “İnşallah başımıza bir şey gelmeden bitiririz iznimizi” “Ya biz ne yapalım amcacım” dedim içimden. Tesadüfen yaşıyoruz işte.

Bir taraftan asvalt çalışmalarımız da devam ediyor...

Zaten ben beni bildim bileli bu çalışmalar eksik olmaz! Her yıl bir furya asfalt  atılır yollara! Ziftlere basa basa büyüdük desek yalan olmaz sanırım!  Zaman içinde o  kadar yükseldi ki yollar,  evler içine gömülü kaldı. Eşimin doğup büyüdüğü iki katlı müstakil evin birinci katı yarılandı, ikinci katının giriş katı  olmasına da ramak kaldı!

Önümüz- arkamız- sağımız- solumuz- inşaat...

İlçemizin  merkezinde tam orta yerde devasa büyüklükte KÜLTÜR SİTESİ inşaatımız bütün heybetiyle duruyor. E-90 Karayolu boyunca, mahalle aralarında da bol bol apartman inşaatı var! Maşallah bulunan her boşluğa apartman dikiliyor.

İnşaat başladığı andan bitene kadar yandınız! O sokakta araç- giriş çıkışı kapanıyor. Çimento torbaları, kum kümeleri, demirler, kalaslar, kiremitler etrafında çevreleniyor, müthiş bir görüntü kirliliği oluşuyor. İlkel yöntemlerle üst katlara malzeme taşınan inşaatın yanından geçerken, başıma bir şey düşer mi diye tedirgin oluyorsunuz.  Kafasına  baret takan işçiyi de sadece televizyonlarda gördük! Ne çalışan işçinin can güvenliği var ne de vatandaşın!

İnşaat bitse çevresi bitmiyor. Atıklarının kaldırılması sene-i devriyesini buluyor. Ayrıca bu emekçilere hiç mi tatil yok! Pazar günü sabahın köründe iş makinelerinin sesleriyle, takırtılarla uyanıyorsunuz!

Dedim ya  sanki şantiyede yaşıyoruz!

   19 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 970 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Şu sözünüz çok hoşuma gitti"tesadüfen yaşıyoruz"Atasözü olacak bir söz.Hatta Koçhisar'ın girişine hoşgeldiniz yerine yazılacak bir söz.Kochisarlilar sayfasında görüyorum.Bir hemşerimiz kendini parçalıyor resmen bu konuda.Sonuç sıfır.Bide üstüne bazı tuzukurular dengesizce yorum yazıyor.Herşeyi olduğu gibi bunuda siyasete bağlıyorlar.Birde bazı esnaflar halinden memnunmuş ya,öyle demisler başkana.Allah ıslah etsin diyor,kendi kendimi yiyorum.Yazık çok yazık.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para