11 Temmuz 2018, 13:50 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Zamanın izinde: Sarıkuyu-Acıkuyu çocukları

Zamanın izinde: Sarıkuyu-Acıkuyu çocukları

Eskilerden beri derler, Sarı Dağlılar ile Kara Dağlıların çocukları birbirleriyle doğru dürüst geççnemezlermiş...


Eskilerden beri derler, Sarı Dağlılar ile Kara Dağlıların çocukları birbirleriyle doğru dürüst geçinemezlermiş. Kara Dağlıların uçurtmaları koptuğunda iplik paylamaya Sarı Dağlılar koşar, Kara Dağlılar gelemezlermiş, Sarı Dağlıların uçurtmaları koptuğunda da Kara Dağlılar koşar, iplik paylamaya Sarı Dağlılar gelemezlermiş. Çocukluktaki bu tutum gençlikte de sürse de askerlikte hepsi unutulurmuş; ama iş sevdaya geldi mi yine o aşağılamalar, dövüşmeler rakiplenmeler olurmuş. Söylemeyi unuttum: Sarı Dağlılar Kale mahallesinin, Kara Dağlılar da Sarıkaya mahallesinin çocukları olup Sarı Dağ kale mahallesinin üstündeki TOPAKKAYA, olan dağ ve Kara Dağ Sarıkaya mahallesinin üstündeki su depolarının bulunduğu KİSLİ dağdır. Ayrıca Mahalarla Topuksuzların evleriyle Güneş Tepenin üst tarafındaki (önce mezarlık iken  şimdi evler olan) dağlar Kale mahallesinin Sarı Dağlılarına ait olup İncirlik deresini çevreleyen dağlarla, Kümbet ve ötelerindeki (eski mezarlıklar ve dağları ve killik tarafındaki dağlar da) Kara Dağlıların dağlarıdır.


ACIKUYU evimizin 100m. kadar aşağısında olup Arı oğlu Hidayet Çavuş’un evi ile Torun (Raşit Kale)’nin evi arasında ve SARIKUYU da Bozbaş’ın evi ile Seyit ağanın (Namıdiğer Heykeçci’nin Seyit’in) evi arasında, Feyzullah ağanın (Namı diğer Deli Ali’nin) Feyzullah’ın evinin üst tarafındadır. Kale ve Sarıkaya mahallelileri hayvanlarını sulamak ve çamaşır-bulaşık yıkamak üzere bu kuyuları kullanırlardı. ACIKUYU suyu acı olup içilmez, sulanmaz, SARIKUYU suyu biraz tatlı olup içmeye de kullanan olurdu. SARIKUYU’da hâlâ su olup ağzı kapalı tutulmaktadır, ACIKUYU ise 1950’den sonra yol ortasında olmakla ve  Karabük suyu borusu tesisi döşemi nedenile kapatıldı.       

Kale dediğimiz tepe kale mahallesinin olup Molla İshak’ın Döleği denen ve 40’lı, 50’li yıllarda çift sürülen geniş düzlük de Sarıkaya mahallesinindir. Buralar  Şereflikoçhisar’ı kuş bakışı izlemeye ve piknik yapmaya en elverişli bahar yaşantısı sergileyen mevkilerdi. (Şimdi bu tepeler ve etrafı çam ağaçlarıyla doldu.)

1954-1955 yılları, baharın orta zaman dilimi, bir pazar günüydü. İkindi zamanı geçmişti ki küllüğümüzde aşık oynuyorduk. Birden vaveyla koptu: Aman uçurtma kopmuş! diyen Eğrek tarafına koştu. Koşan çocukların arkasından ben de koştum: İPLİK PAYLAMAYA. Abim Faruk, Hikmet ağa (Köse  Hikmet’in) çocukları, Ece’nin Cevdet, İmamoğlu Nazif’in Ali, daha adını hatırlayamadığım Sarıkaya’nın çocukları, Eğreğin kisli dağını tırmanıp sırttan Kale’ye  doğru gittiler. En sonda bendim, dağı tırmanırken çalıya dolanmış ipi gördüm. Sevinçle ipi elime sararken bağırmışım: Buldum! Buldum! diyerek. (Arşimed gibi!)  Sesimi duyan en yakınımdaki ve sınıf arkadaşım Ali bana doğru koştu, bende aşağılara doğru kaçtım. İpi de bir taraftan elime sarıyordum. Kisli dağın eteğine kaçarken Ali bana yetişti, üzerime atladı, ipi elimden almak istedi. Birlikte epey aşağıya yuvarlandık, yuvarlandık. İp elinden kopmuş, bilmiyorum. Ali ile atışırken ipin kopmuş olduğunu gördük. Ali ve ben ipi aramaya başladık, ucunu bulamadık, daha ötelere, Kale’ye doğru gidenler de geldiler, yamaçları ve dağın sırtını aradık, ipin ucunu yine bulmadık. Bu zaman aşağıda Ekici’lerin Enver ve İsmet’in geldiğini gördük. (Enver-İsmet, Şeyh oğlu Mehmet Ekici’nin sonraki hanımından olan oğullarıydı) Onlar da, Kale-Tilkişah dağı ve çok yükseklerde uçan uçurtmanın ipini aramaya başladılar. Zira uçurtma Enver ile İsmet’inmiş, iki-üç makara da iplik bırakmışlar,  uçurtmayı uçururken iplik kopmuş, korktuklarından da arkasından uçurtmayı bulmak için  geç gelmişler.  Kisli dağın  yamaçtan üst tarafına varırken Enver ile İsmet, yine bir çalıya dolalı, ipi gördüler. Uçurtmanın sahipleri ipi makaraları    na sararak, uçurtmayı indirdiler, evlerine gittiler. İmam oğlu Nazif’in Ali’ye öyle bir kızdım ki, o da ben de durumdan zararımızı anlamıştık. Ali’nin ipi elimden almak, ipi paylamak isteği bize hakkımızı vermişti. Elimde 3-5 metre ip dolalıydı.

Yıllar geçti yine de  bu uçurtma ipliği paylama zevkimi asla unutamıyorum. Çocukluğumun en tatlı  olaylarından biriymiş meğer.

Uçurtma ipliği paylama zevkini tadanlara, Sarı dağlılarla, Karadağlılara ve Şereflikoçhisar’ın şimdi cep telefonuyla zamanı yakalamak isteyen gençlerimize arzederim.


   12 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1431 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü
Topakkaya OKLARI 3 Topakkaya OKLARI 3
İnsanın bir şeyler yazıp halkına iletilmesi, buna kıymet biçip basımında emeği olanları...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.152 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para