11 Temmuz 2018, 13:43 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Yoksul Kız

Yoksul Kız

Yoksul Kız...


Şereflikoçhisar, kültürel değerler noktasında zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Yöremize özgü olan masallarda somut olmayan kültürel miras açısından önemlidir. Yöremizin taşımış olduğu kültürel birikimin bir göstergesi olan masallar; geçmişi günümüze, günümüzü de geleceğe taşır. Derleme yerinin Şeker köy, kaynak kişinin de Kadife Özkan olan bir masalı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Masalımız şu şekilde;


Zaman zaman içinde bir anne ve bir de kızı varmış. İkisi bir evde yaşar, yokluğu yoksulluğa katık ederlermiş. Evin babası pek eve uğramaz, uğrarsa da anneyle de kızla da pek ilgilenmezmiş. Babanın gözleri görmez olduğundan ne kendine bir iş bulabilirmiş ne de evde bir işin ucundan tutabilirmiş. O kadar fakirlermiş ki, yiyecek bir lokma ekmekleri bile olmazmış. Bunların Hıristiyan bir komşuları varmış, o da gayet zenginmiş. Kızı pek beğenir, eve girip çıkarken takip eder, kendine eş olarak almak istermiş.

Günlerden bir gün yoksullukları herkesçe bilenen ailenin reisini, göz koyduğu kızın babasını yanına çağırmış ve demiş ki “Sen kızını bana ver, ben de sana buğday vereyim ekmeklik. Ama önce kızını razı et, ben eşi olacaksam benim dinim de onun dini olacaktır. Gelsin kilisede evlenelim” demiş.
Babası düşünmüş düşünmüş, yoksulluk canına tak etmiş, almış buğdayı evine gelmiş ve kızına durumu anlatmış. Bunun üzerine kız “Baba ben ölürüm de dinimden caymam, hele hele bir çuval buğdaya dinimi satmam.” demiş. Baba ne kadar uğraştıysa da kızını ikna edememiş. Kız sonunda “Ya beni burada öldür ya da madem satıyorsun, buğday karşılığı komşuya satacağına al götür pazarda sat” demiş.

Bunun üzerine kör baba kızını pazarda satmış. Zavallı kız yiyecek içecek parasına satılmaktan üzgün, utanmış bir hâlde giderken “Anneme söyle, çeşmeye giden kızlara bakmasın. Eğer onları görürse beni hatırlar, üzülür. Gözleri kızları görmeyiversin” demiş.

Babası tarafından, elmaların, patateslerin, semirmiş tavukların yanında 3 kuruşa satılan kızın hâlini görünce şeytan bile şaşırmış. Ama şeytan ya bundan da vesveseye bir yol çıkar demiş ve doğruca kızın annesine gitmiş, kızın durumunu uzun uzun anlatmış. “Kocan heybeyi doldurdu, sana yiyecek getiriyor” diye de eklemiş.

Akşam adam gelince, karısını iki gözü iki çeşme ağlar bulmuş. Kadın bir yandan ağlamış, bir yandan bağıra çağıra kocasına kızmaya başlamış. Gözleri görmez baba “Sen bunları kimden öğrendin?” diye sorunca gözleri ağlamaktan kan çanağına dönen anne “şeytandan” diye cevap vermiş ve eklemiş “Ah kızım, gariban kızım yine de beni düşünüp annemin gözleri çeşmedeki kızları görmesin, üzülür” bile demiş. “En dar vaktinde yine beni düşünmüş” derken gözleri ağlamaktan mı bilinmez, birden kör olmuş.

Gece yatınca kadıncağız durmadan dualar etmiş, af dilemiş, kızını insaflı insanlarla karşılaştırması için yalvarmış, yakarmış Allah’a. Sesini duymuş Yaradan ve kadının yüzüne su serpmiş bilinmeyen bir el, kadın kızının yakışıklı bir adamla evlendiğini görmüş ve masal da burada bitmiş.

Derleme Yeri: Şereflikoçhisar, Şekerköy, Kaynak Kişi: Kadife Özkan.     12 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1464 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.188 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para