04 Temmuz 2018, 18:38 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Hasat devam ediyor

Hasat devam ediyor

Hasat devam ediyor...
Bu yıl yağışların azlığından  erken başlayan hasat çevre köylerde halâ devam ediyor. Hasattan ve hükümetin verdiği taban fiyattan  memnun olmayan çiftçiler,  girdilerin yüksekliğinden yakınırken içlerini gazetemiz görevlisine döktüler.

Özbek Tarım Ürünlerinden İbrahim Özbek “Nisan ayında yağış olmadığından hasada bu yıl 28 Mayıs’ta başladık.  Hububat erken olgunlaştı bu yüzden hasat erken başladı. Geçen yıla nazaran bu yıl ekim alanı %70-%80 artış gösterdi. İlçe merkez ve köylerle beraber 140 bin dekara ekim yapıldı. Fakat  buna rağmen verim çok düşük.

TMO nohut fiyatlarını 3 lira 250 krş olarak açıkladı. Buğday pazarında arpayı 820 krş ile 830 krş, buğdayı  920 krş ile 1050 krş arasında alıyoruz. Fiyatlar geçen yılın altında.  Çiftçi fiyatlardan memnun değil. Biz buğday pazarı esnafı olarak Toprak Mahsulleri Ofisine yakın ürün alımı yapıyoruz. Kimyonun tonunu 11 bin TL, yeşil mercimek 2 bin TL 50 krş, kırmızı mercimek 2 bin TL 10 krş ile 2 bin TL 20 krş arsında alıyoruz” diyen Özbek sözlerine şöyle devam etti;

“ATB de bir temsilcimiz var. Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kuruluna Ş.K.Yem İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Çetin’in seçilmesi bizim için bir onur. Buğday Pazarı projemizin bir an önce hayata geçmesi bizim en büyük temennimiz” dedi.

Polatlar Zahire’den Aşır Bulat: “Nisan’da yağmurun yağmamasından dolayı kuraklık meydana geldi. Geçen yıl ilçemizde hububat rekoltesi 60 bin ton iken şu anda 30 bin tona bile ulaşılamadı.  %50 ürün kaybımız var. Kuraklıktan dolayı ürün kalitesi de düşük.
Geçen yıl 900 ile 920 krş.’a aldığımız  arpayı bu yıl hükümetin açıkladığı 820 krş ile 830 krş taban fiyatından, geçen yıl 840 krş’a  aldığımız buğdayı bu yıl protein değerine göre 920 krş ile 1050 krş arasında,  TMO’nin verdiği fiyatın üzerinde  alıyoruz “dedi.

Caner Tarım: Hasattan hiç kimsenin memnun olmadığını söyleyen Tarım; “Üretici kuraklığın vermiş olduğu zarardan, taban fiyatlarından ve girdilerin yüksek olmasından memnun değil. Bizler de dışarıdan ithal edilen tarım ürünlerinden dolayı alım yapamıyoruz. Önümüzü göremiyoruz. İthalata verilen dövizin üreticilerin desteklenmesinde  kullanılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. İthalat üreticiyi ve pazar esnafını olumsuz olarak etkiledi” diye konuştu.

Deliler Köyünden hasadını kaldıran Doğan Ozan ise “Bahar ayında yağış alan yerlerin verimi iyi, yağış almayan yerlerde verim düşük oldu. Dekara 200 kg ile 400 kg arasında aldım. Hububata verilen fiyatlar düşük. Bu yıl biçer döver masrafımı hasat sonrasında çıkan sap ve samanımla karşıladım” dedi.

Güzel Tarım’dan Veysel Güzel; Yağışların düzensiz yağmasından verimin düşük olduğunu belirtirken, geçmiş yılların hareketliliğinin bu yıl olmadığını söyledi.

Ankara Ticaret Borsası İlçe Temsilcileri Ragıp Altuntepe ve Ersin Soysal “Şu ana kadar 15 bin ton ürün alındı. İlk hasat ilçe merkezimiz çöl mevkisinde yapıldığından verim çok düşüktü. Kalite ve protein değeri de düşüktü. Yağış alan yüksek yerlerin hasadı yüksek ve kaliteli. Bu yıl süne zararlısı fazlaydı. üründe kaliteyi ve verimi etkiledi. Bilinçli çiftçilerimiz ektiği ürünün  gübreleme ve ilaçlamasını zamanında yaparak kaliteli ve verimli ürün elde ediyorlar. Buğday Pazarına ürün akışı bu yıl geçen yıllara göre çok düşük. TMO adına Kan Tarım Lisanslı Depoculuk alım yapması  pazara ürünün gelmesinde etkili olduğunu” ifade ettiler.

Gülhüyük Mahallesinden Yılmaz Sert; “350 dekar makarnalık buğdayımdan 40 ton ürün aldım. Ekimden hasada kadar girdilerimiz yüksek. Verim olmadığı gibi 920 kuruştan verdim. Masraflarımı çıkaramadım. İlçe Tarım Müdürlüğünden  bir üretici olarak bir isteğim var” dedi ve “Ürün ekiminden hasada kadar bizlere mühendislik konularında yardımcı olmalarını istiyorum.” şeklinde konuştu.
Konya-Kulu da 1983 yılından beri Tarım alanında hizmet veren Kan Tarım Lisanslı Depoculuk adına açıklama yapan İzzet Kan; “4 Haziran günü alımlara başladık. TMO adına yoğun olarak buğday,arpa alımlarımız  devam ediyor” dedi.

İzzet Kan,”Yağışlardan dolayı hasatta aksamalar oldu. İlk hasatta ürünler nemli geldi. Buğdayların analizine göre 920 krş ile 1040 krş, arpa ise 820 krş ile 840 krş aralarında  alım yaptık. 12 bin ton arpa,  5 bin ton kadar buğday, toplam 17 bin ton ürün alımı yapıldı.
Yağışların zamanında yağmamasından ovada verim çok düşük gerçekleşti.  Yüksek yerlerde verim iyi oldu. Bu yıl ilk defa alım yapmamıza rağmen, bir günde 3250 ton alım yaparak ülke genelinde bir rekor kırdık. İki yerde alım, iki yerde boşaltım yaptık. Bunu sabahın erken saatlerinden  gece 24.00’e kadar altı kişilik ekip ile gerçekleştirdik. Yeşil mercimeğin tonunu 2500Tl, kırmızı mercimeğin 2000 TL, kimyonu 10 bin 50 krş’dan başlayan fiyatlarla alımını yapıyoruz “ diyen Kan;  “İlçe merkezi hasadı bitti, çevre köylerden hasat devam ediyor”,dedi.

Kan Tarım Lisanslı Depoculukta, Konya Ticaret Borsası Temsilciliği adına çalışan  Ziraat Mühendisi Seren Sezginer; “Numune alım sondası ile laboratuar ortamında yapılan ürün analizinde,arpada hektolitresi ve protein değeri yüksek, buğdayda ise süne, kımıldan analizinde, haşere tahribatında kalitenin düşük olduğunu” söyledi. Sezginer ; Ürün alımlarında sabah erken saatlerinden başlayıp,akşam geç saatlere çalışarak üreticilere hizmet verdiklerini” söyledi.   5 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1219 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ali sert
görüş aldığınız adamlar nerede esnaflık yapmış çok merak ettim? zortalama diye bi tabir vardı birden hatırladım
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]