04 Temmuz 2018, 18:08 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Türküler ve Biz

Türküler ve Biz

Türküler ve Biz...


Türküler üzerinde yaşadığımız toprakların, dile dökülen özüdür. Bizdir, bizi anlatır. O türküleri yakanların hikâyesi ile daha da derin bir anlam kazanır.

Şereflikoçhisar yöresi türküleri, halk masalları, söylenceleri ile çok zengin bir yer. Bunu hepimiz biliyoruz ama nedense bu zenginliğimizi derli toplu bir hale getirip ulusal ve uluslar arası tanıtımını yapamıyoruz.  

İlçemizin halk kültürü ile ilgili çalışma yapan sayısı çok az. Akademik anlamda çalışma yapanlarda kendi alanları ile ilgili çalışmaları yaptıktan sonra akademik dergilerin içinde parça parça olduğu için bir bütünlük yakalamak çoğu zaman çok zor oluyor.

Şereflikoçhisar yöresi ile ilgili siyasal, sosyal, ekonomik, halk kültürü ve benzeri çalışmaların yer aldığı kitap, dergi gibi basılı eserlerin bulunduğu ya da toplandığı bir birim maalesef yok. Ayrıca Şereflikoçhisar yöresi ile ilgili çalışmalara yöre insanı ve yöneticilerinin hak ettiği ilgiyi gösterilmemesi de eklenince iş iyice sarpa sarıyor. Şereflikoçhisar yöresi ile ilgili yapılan çalışmalar birkaç merak sahibi insan ile akademik çalışma yapanların uhdesinde kalıyor. Kısacası yapılan çalışmalar geniş kitlelere ulaşmıyor. Bu da Şereflikoçhisar’ın kültürel bir derinliğe sahip değilmiş, görüntüsü veriyor. Ama öyle değil elbette. Sizlere küçük bir örnek vermek isterim.

Tuzun başkenti Şereflikoçhisar yöresi’’ isimli 2017 yılında yayımlanan kitabımda Halk bilimci Sedat Veyis Örnek’in yöremizde Elif Ekici’den derlediği ve TRT Repertuar’ına kayıtlı ‘’Yükseğine Koymadım Yel Alır Diye’’ isimli türküsü bulunuyor.

Ünlü halk bilimci Sedat Veyis Örnek’in yöremizden Elif Ekici’den derlediği “Kurban Olurum Mezerinin Taşına”  bozlak ağıtının da kayıt altına alındığını ise yeni öğrendim. Bu türkünün sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kurban Olurum Mezerinin Taşına
Kurban olurum da kuzum mezeriyin taşına
Ulu kuşlarda yuva yaptı başına
Merhamet etmedin de kuzum gözlerimin yaşına
Gülüm goncayken soldurdu felek
Merhamet etmedin de kuzum gözlerimin yaşına
Güllerin toprakta soldu neyleyim
Kadir Mevlamda gel insaf eyle
Kuzumu gördün mü hey dağlar söyle
Her ana yandımı acep böyle
Kaderimde de bir okunmaz yazı var
Merhamet etmedinde gülüm gözlerimin yaşına
Güllerin toprakta soldu neyleyim.


   5 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1017 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]