27 Haziran 2018, 15:05 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Sağanak yağışlar ekili alanlara zarar veriyor

Sağanak yağışlar ekili alanlara zarar veriyor

Sağanak yağışlar ekili alanlara zarar veriyor...


Sağanak yağışlar ekili alanlara zarar veriyor
13 mahallede dolu,28 mahallede kuraklık zararı tesbit edildi

İlçe Hasat Tespit Komisyonunca yapılan çalışmalar sonucunda; İlçemizde 13 mahallenin ekili alanlarında dolu zararı, 28 mahallenin ekili alanlarında da kuraklık zararı tespit edildiği belirtildi.

24.06.2018 tarih ve 30458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 20.06.2018 tarih ve 2018/11983 Sayılı Kararname ve Başbakan Yardımcılığı (Hazine Müsteşarlığı)’nın 14.06.2018 tarih ve 16512 sayılı yazısı gereğince ilçe Hasar Tespit Komisyonu Kaymakam Sedat Yıldırım Başkanlığında ve İlçe Gıoda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, Malmüdürü Zeki Mermer, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Emin Kapıcıoğlu ve Ziraat Mühendisi İrem M.Şenses’den oluşan kurul bir toplantı yaptı. Toplantıda alınan karar ise şöyle;

1- İlgili kararname ve genelge gereği 01.01.2018 tarihinden 31.12.2018 tarihine kadar ilçemiz sınırları içerisinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçilerimiz bulunmaktadır.

2- ilçe Hasar Tespit Komisyonu ve İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca Nisan-Mayıs- Haziran aylarında yerinde yapılan tespit ve incelemelere göre Kadıncık, Çalören, Karabük, Acıöz, Doğankaya, Büyükkışla, Karandere, Akin, Çavuş, Çayırönü, Bağobası, Yeşilyurt, Fadıllı Mahallelerinde hububat ekili alanlarda dolu yağışından dolayı verim düşüklüğüne rastlanmış olup bu mahallelerde %30 ve üzerinde dolu zararı tespit edilmiştir. Bu tutanaklara istinaden yukarıda bahsi geçen 13 mahallemizde hububat ekiliş alanlarında %30 ve üzerinde dolu zararı olduğu ilçe Tahkim Komisyonunca karara bağlanmıştır.

3-  İlçe Hasar Tespit Komisyonu ve İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca Nisan-Mayıs-Haziran aylarında yerinde yapılan tespit ve incelemelere göre $anlıkışla, Acıkuyu, Kacarlı, Hacıbektaşlı, Akin, Gülhüyük, Şereflidavutlu, Geçitli, Büyükdamlacık, Küçükdamlacık, Odunboğazı, Karandere, Parlasan, Akarca, Yazısöğüt, Büyükkışla, Çavuş Kadıncık, Seymenli, Musular, Emek, Yeşilova, Cumhuriyet, Tuzla, Hacıenbiya, Mustafacık, Şeyhkuyusu, Çalören Mahallelerinde hububat ekili alanlarda kuraklıktan dolayı verim düşüklüğüne rastlanmış olup bu mahallelerde %30 ve üzerinde kuraklık zararı tespit edilmiştir. Bu tutanaklara istinaden yukarıda bahsi geçen 28 mahallemizde hububat ekiliş alanlarında %30 ve üzerinde kuraklık zararı olduğu ilçe Tahkim Komisyonunca karara bağlanmıştır.

4- Kuraklık ve dolu zararına uğrayan çiftçilerimizin en geç 27.07.2018 tarihine kadar dilekçe ile ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat ederek kayıt olmasına, bu tarihten sonra müracaat eden çiftçi müracaatların kabul edilmemesinin kararlaştırıldığı,

5- Alınan bu kararın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, bir nüshasının Ziraat Bankası Şube Müdürlüklerine, bir nüshasının Tarım Kredi Kooperatif Müdürlüklerine ve bir nüshasının da   Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanlığına gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.  28 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1372 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]