27 Haziran 2018, 13:59 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Güzellikler, iyilikler felsefesi

Güzellikler, iyilikler felsefesi

Güzel huy ve ahlak satılmakla alınmaz, kazanılmaz...


Güzel huy ve ahlâk satılmakla alınmaz, kazanılmaz; ancak doğru/yanlış, yarar/zarar, gerçek/sanal, iyilik/kötülük değerlerinden doğru, yarar, gerçek, iyilik değerleri insanca kazanılmak suretiyle güzel hal ve ahlâka doyumlanabilir. İnsanca, yanlış, zarar, sanal, kötülük değerleri de alınabilir, kazanılabilir; bu ikinciler güzel huy ve ahlâk değeriyle bağdaşmaz, ölçülmez. İkinciler ancak insanca (veya canlıca)  her borçlu davranışa karşı anti değer olarak kullanılabilir, karşı taraf cinsine yüklenebilir. Bunları, bir yerde manevi etkin kılıç olarak değerlendirebiliriz.


Güzel huy ve ahlâk, Güzellikler ve İyilikler ülkesinden neşetle insana ve soyuna yüklenilmiş olup karşıtı  olan borçlu davranışın cezası da, anti davranış şekli de Güzellikler ve İyilikler ülkesinden neşet etmiştir.

Neresidir güzel huy ve ahlâkı neşet eden bu Güzellikler ve İyilikler ülkesi?

İnsanın Yaradandan Güzellikler ve İyilikler dilemesi nereden neşet etmektedir? Bu sadece insan cinsine mi has? Diğer canlılarda (hayvan, bitki vs.de) bulunmaz mı?

Biz insanlar her varlığı tanımada bir isim, sıfat bahşederek bilmekteyiz, diğer canlılar da bu var mıdır? (Yoksa bunu henüz o canlılar bizlere anlatmadı mı veya bizler o canlıların dilini anlamayı ne zaman başaracağız?)

KAVRAM: Güzel huy ve ahlâk, Yaradanın Güzellikler ve İyilikler ülkesinden, bu dünyadaki varlık alemine sunulan tohumların depolandığı ve Arz insanlarına, canlılarına  yüklenildiği evrenseldeki bir laboratuar ürünüdür. Dünyanın oluşumundan önce, arza gönderilen insanın fiziki oluşum, yaşam, ölüm dediğimiz kaderi yüklendiği değeridir Güzel Huy ve Ahlâk. Güzellikler ve İyilikler ülkesinde Yaradanca denenip derlenip insan oluşumunda kalbine ve beynine yüklenen bir karakteristik sunudur  Güzel Huy ve Ahlâk. İnsan bunu iyiye, kötüye, yarara, zarara, yanlışa, doğruya v.s. algılara sunup kendini tatmin yoluna gitmektedir. Bizler bu manevi doyumlara arzın NEFSİ ALGILARI diyoruz.

İnsanların ve diğer canlıların Yaradanın bu sunusuna, Yaradana doğru itaat inancını belirtmesi bakımından, Yaradan canlısında ihtiyaç doğurtmuştur. Hiçbir şeye muhtaç olmayan Yaradan, kendisini BİRlememizi emretmiştir. Yaradana  itaat etmez durumda olur O’nu  BİR’lemezsek, arzda azmış olmamız  neticesinde, Yaradan yeni dünyalar, insanlar, canlılar yaratmada iktidardır. Yaradanın ihtiyacı olan BİRlemeyi, güzel huy ve ahlâkımızla belirtmeliyiz. Bu ihtiyaç varlığın ASILA SUNDUĞU SEMERESİDİR de.

Kulluk budur! 

  28 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1492 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü
Topakkaya OKLARI 3 Topakkaya OKLARI 3
İnsanın bir şeyler yazıp halkına iletilmesi, buna kıymet biçip basımında emeği olanları...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.219 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para