27 Haziran 2018, 13:55 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Zor ama imkansız değil

Zor ama imkansız değil

Olsun... Bizim de bembeyaz Tuz Gölü'müz var!


İlçemiz bir turizm beldesi değil. Öyle tarih kokan, doğal güzellikleri olan bir yöre değiliz. Ayy hadi kalkalım Şereflikoçhisar’a gidelim, bir gezelim görelim oraları denecek bir ilçe de değiliz! Tarihi kalıntılarımız, yapılarımız, evlerimiz, konaklarımız da yok, mavimiz yok, yeşilimiz yok!


Olsun bizim de bembeyaz Tuz Gölü’ müz var.

“Güneş Nemrut’tan doğar; Tuz Gölü’nden batar.” Yıllarca sloganımız bu oldu. Güneşin batışının en güzel seyredilebildiği ender yerlerdendir gölümüz, şimdiki ve evvelki belediye başkanlarımızın çabası hep ”Tuz Gölü “nü tanıtalım, turist çekelim idi. Ekonomimizin belkemiğini oluşturan gölümüzü turizmde değerlendiremedik. E-90’dan geçerken birkaç saat için uğranan bir yer olmaktan öte geçemedi.    

Aslında konum olarak şanslı bir noktada bulunuyoruz. Çevremizde Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi gibi tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri olan kentlere yakınlığımız bizim için bir avantaj, bunu kullanabilsek…

Artık tatil anlayışı değişti. Güneş, deniz, kum olayı yerini yeni yerler keşfetme, değişik şeyler görme isteği ile yer değiştirdi. Şehirden kaçan insanlar hiç görmedikleri yerlere ilçelere, köylere gitmek istiyor.

Turistler, gittikleri yerlerin doğal güzelliğini seyredip resim çekiyorlar, camisi ve en az bir tane türbesi mutlaka var, gezip dualarını okuyorlar. Müzesi varsa bir de müzesine uğruyorlar. E bunların hepsi bizde var. Yeter ki turistleri merkeze getirebilelim. Bu turizm konusunun zor ama imkânsız olmadığını düşünüyorum.

***

Bu başlığım yaklaşık iki yıl önce yayınlanmıştı. Fikrim değişmedi! Hala ilçemiz için turizm olayının zor ama imkansız olmadığını düşünüyorum. Yeter ki üstüne düşen olsun!

Geçtiğimiz Perşembe Ankara’dan misafirlerimiz vardı. Bir-İz Aile Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği. Derneğin Gezi Kolları Başkanı hemşerimiz güler yüzlü Gülseren Serin. Kendisi Yaylak Köylü.  Dernek için kültürel ve sosyal etkinlik kapsamında birçok geziye baş tutmuş!

Gülseren’le Ankara’dan tanışıyoruz.  Sohbetimizde bana buraya gezi fikrinin nasıl doğduğunu anlattı. Bayram için geldiklerinde köyünün güzel camisinin fotoğrafını paylaşmış, arkadaşları arasında çok beğeni toplamış!  Koçhisar’a gelip giderken de ‘Tuz Gölü’nde gezen yerli yabancı turistleri görüyordum.’ diyor.’ İnsanlar nerelerden geliyorlar  gölümüzü gezmeye. Bende Tuz Gölü’ne gezi neden olmasın dedim. Piknik alanını da biliyordum. Memleketimin neyi eksik! Tuz Gölü’nü gezeriz oradan buraya geçer  pikniğimizi yaparız dedim’ diyor. İlçe merkezine de inmek istemişler ama çarşının tadilatta olduğunu duymuşlar!

Buraya gelen hanımlar da geziden çok memnun kalmışlar. Tuz Gölü’nü ve piknik yerini çok beğenmişler. O günde ne sıcaktı! Serin serin pikniklerini yapmışlar! Bir dahaki sefere eşleriyle geleceklerini söylediler.

Sağ olsun Gülseren duyarlı bir hemşerimiz. Üç otobüs insanı buralara kadar getirdi. Ama biraz kırgın! Belediye ile irtibata geçmiş fakat kendisine hiç yardımcı olunmamış. İstermiş ki piknik alanında bir karşılayan olsun! Gitmek üzereyken hediye tuz paketleri gelmiş belediyeden! Teşekkür için telefon ettiğinde teessüflerini bildirmiş başkana! Başkan, seçim öncesi olduğu için çok yoğun olduğunu onun için ilgilenemediğini söylemiş!

Ankara’da bu tür geziler çok düzenleniyor. Kadınlar bir araya gelip günübirlik gezmelere gidiyor. Belediye bu konulara önem vermeli. Gelen gidenle ilgilenmeli. Yol- iz gösterecek rehberlik edecek birini görevlendirmeli!

Kötümü oldu! İlçemizden bir fırından tahinli pide, bir pastanemizden dondurma, bir tuz fabrikasından tuz aldılar. Yani gelen gurubun üç esnafa faydası oldu!   

Turisti gözümüzde büyütmeyelim! Buraya da turist gelir mi? diye düşünmeyelim. Tuz Gölü’nü gezen aile pikniğe gelir pikniğini yapar- oradan ilçe merkezine gelir- çay bahçesinde çayını içer- Şehir Müzesi’ni gezer- Kurşunlu Cami’mize uğrar- hatta tuz fabrikası bile gezdirilebilir! İşte bu kadar! Bizimde gittiğimiz yerlerde yaptığımız bu!


 28 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 986 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.102 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]