27 Haziran 2018, 13:45 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Esnaf Teşkilatı

Esnaf Teşkilatı

Esnaf ve Esnaf teşkilatları bir şehrin çok önemli ve değerli bir unsurudur...


Esnaf ve esnaf teşkilatları bir şehrin çok önemli ve değerli unsurudur. Esnafın büyüyüp gelişmesi ekonomik sıkıntılarından kurtulması, yaptığı işi severek ve isteyerek yapması, Şereflikoçhisar’ın büyüyüp gelişmesi ve sıkıntılarını çözmesi dolayısı ile kalkınması anlamına gelir.  


Küçük ve orta ölçekli esnaf ilçemizde önemli bir istihdam alanı oluşturmaktadır. Bu da yaşadığımız şehrin ekonomisine ciddi katkı demektir. Yöremizin ve şehrimizin gelişmesinde esnafımızın çok büyük rolü var.

Daha yaşanabilir bir şehirde olmak adına ortak akıl anlayışıyla hareket etmeliyiz. Bu ülkede yaşayanlar olarak ortak hedefimiz daha güçlü bir Şereflikoçhisar, daha güçlü bir Türkiye olmalıdır. Esnafımızın istihdam oranı arttıkça, üretimde buna orantılı artacak ve yöremizin ekonomisi daha fazla büyütecektir. Dolayısıyla üretimin en önemli unsurlarından birisi istihdamdır.

Şüphe yok ki, alışverişte yerel esnafı tercih etmenin ilçe ekonomisi için yararlıdır. Şereflikoçhisar’dan elde edip ve yine Şereflikoçhisar’da harcayan yerel esnaflarımızdan alışveriş yaparak destek çıkmalıdır. Bu konuda halkımızın da yerel esnafına gerekli ilgiyi gösterip sahip çıkması gerekir. Esnafımız maddi ve manevi sorunlar yaşarsa, zor durumda kalırsa bu tüm Şereflikoçhisar’ı etkiler. Hep birlikte, huzur ve dayanışma içerisinde hareket edersek “Şereflikoçhisar” oluyoruz.

Elbette esnafımıza da bir takım görevler düşmektedir. Esnafımızın kaldırımlara eşya koymamaları, daha fazla yürünmesine imkân sağlamaları gerekiyor. Görüntü kirliliği ilçemiz esnafına yakışmıyor. Kaldırımları düzenli kullanmalıyız, çevre ve görüntü kirliliğine engel olmalıyız. Dükkânların, işyerlerinin, yaya kaldırımlarına ve önlerine eşya, tabure gibi şeylerin konulması ilçemize yakışan bir görüntü değildir. İlçemize değişik il ve ilçelerden gelen misafirler kaldırım üzerine kurulan tezgâhlardan dolayı kaldırımda yürüyememeleri maddi ve manevi zarar olacaktır.

Anadolu’da esnaf teşkilatları hep vardı:

Selçuklu, Osmanlı ve en son kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin esnaf teşkilatlarının ticarî hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Anadolu’da yaşayan Türk halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen esnaf teşkilatları, iş ve ticaret ahlakının yerleşmesinde önemli rolleri olmuştur.

Geçmişten günümüze Türk toplum yapısı dayanışmacı bir özelliğe sahiptir. Selçuklu zamanında ‘’Ahi’’, Osmanlı zamanında ‘’loncalar’’ ve günümüzde ‘’esnaf birlikleri’’nin, toplumun maddî-manevî değerleri birbiriyle bütünleşik olmuştur. Bu nedenle günümüzde kurulmuş olan esnaf teşkilatlarının sosyal ve kültürel ilişkiler de daha aktif rol alması geçmişin mirasını günümüze taşıması ve yaşatması tarihi bir görevdir.

Ahiliğin ilkelerinden bazıları şunlardır;
• İnsan severlik,
• Gençliğin meselelerine çözüm arama,
• Eğitimin her zaman ön planda olması,
• Sosyal hizmetlerin sağlanması:
• Gerçek bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla sağlanabileceğinin bilinmesi,
• Kamu hizmetlerinde devletin ulaşamadığı hizmetleri üstlenmek; özel teşebbüs ve mülkiyeti kabul etmek,
• Sermayenin atıl bırakılmaması, ekonomik hayatın sürekli canlı kalmasının sağlanması,
• “Orta sandıkları”nın var olması ve bu sandık uygulamasının kooperatifçiliği çağrıştırması.
• Ahiliğin bir nevi sendikacılık özelliğine sahip olması.


   28 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1528 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para