20 Haziran 2018, 13:53 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Mikail Özdemir

Mikail Özdemir

Mikail Özdemir...
Rahmetli Mikail Ağabey, amcamızın kızının beyi olması sebebiyle eniştemiz olmasına rağmen hâsıl olan çok yakınlığı sebebiyle ağabey gördük, ifade ettik ve öylece sever sayardık.

Eski hatıralarımın arasında ilk karede kendisi yok ama Ayşe Ablamız vardı. Çünkü kendisi o yıllarda Almanya’ya çalışmaya gitmiş idi. İki katlı kerpiç evimizin yanındaki tek katlı olan ve girişi sayarsak iki odalı damda Ayşe Ablamız kalırdı. Hemen dibimizde olduğu için göz kulak olurduk. Bu korumada bana da o zamanlar vazife düşerdi. Korkmasın diye ara sıra Ayşe Ablamızın evinde yatardık ki bir ilk mektep yaşındaki çocuğun vereceği cesaret ne kadar oluyorsa?

Emmi kızını çok sevmiştik, ailecek. Doğrusu çok tatlı dilliydi. Kendisine laf atarak konuşturur ve sonra da güle güle dinlerdik. Kendisine mahsus şivesi, bizi gülmekten bitirirdi. Ama son derece hatırşinas, gönül alan, hemdert olan, yardım sever gibi ne kadar güzel özellikler varsa, hepsi kendisinde bir Allah vergisi olarak mevcut idi.
Mikail Ağabeyin Almanya serüveni, tavsiyelerimizde bir kıyas ölçüsü olmuştur. Memlekette işini kuracak ve evini yapacak kadar parayı kısa zamanda kazanarak dönmek niyetiyle gitmişti. Almanya’nın cezbesine, ne kendini ve ne de çocuklarını kaptırmadan onların eğitimi için de yurt dışı iş hayatını kısa tutarak Türkiye’ye geldi, çocuklarının başında durarak hepsinin iyi bir eğitim almasını sağladı. Yetimin ve öksüzün hep elinden tuttu. Askerlik dönüşünde trafik kazasında vefat eden kayın biraderi (amca oğlum)Hayati Çetin’in Hülya ve Neşet isimli ve küçüklüklerinden bu yana öksüz kalan çocuklarına kol kanat gerdi, yardım ve desteğini hiçbir zaman eksik etmedi

Sanayi Mahallesi yolu üzerinde TMO silolarına giden üç yol kavşağında arsayı alıp alt katı, halı mobilya mağazası ve üst katlara da evini yaptı. İşinde usta idi. Müşterilerini çok sever ve yardımcı olurdu. Müşteri olmadığında içeride işi yok ise dükkânın önünde durur, geçenlere selâm verir ve alır, onlarla dertleşir, hemhâl olurdu.

İş konusu olsun, başka konular olsun takdir ettiğim huylarından birisi de istişare etmesidir. Çok zaman rahmetli babam ile istişareye gelirdi. Benden çok büyük yaşta olmasına rağmen bana da danıştığı olurdu.

Kendisi ve Ayşe Ablamın en değerli mirası, birbirinden değerli evlâdlarıdır. Cebrail, Bayram ve Mete isminde üç oğlu ve Fatma isminde bir kızı vardır.

Mobilya mağazası öncesinde çarşıda, bakkal dükkânı işlettiğini de unutmadan not etmeliyim. Manifaturacı Kürt Haydar Taner’in sırasında dar bir dükkânda zaman zaman yardımcı olurdum. Kendisinden bir kutu sakız alıp, bizim sarraf dükkânın önünde satardım. Bakkal işine fazla takılmadan mobilya işine geçmesi, kendisi için iyi olmuştu. Lâkin o işin en dertli konusu da alacak tahsilidir ki sık sık dertlenirdi.

Normal ziyaretlerimizin ötesinde bayramlarda ilk gittiğimiz ailedir. İbadetine düşkün, dini vecibelerini ailecek yapar ve evlatlarını ona göre yetiştirmeye dikkat ederdi. Onların tahsilli olmasına çok gayret eder ve sevinirdi.

Sonraki yıllarda bir trafik kazası geçirmesi, onu yatağa bağladı. Vefatı öncesi, yatağındaki hâli doğrusu bana çok dokunmuştu. Vefat sebebi olan bu kaza, onu aramızdan aldı, götürdü (1939-2001). Küçük oğlu Mete, babasının işini bir süre devam ettirdi, lâkin gelişen olumsuz şartlar onu, babasının iş mekânını kapatmaya getirdi.

Ayşe Abla (1950-2013), rahmetli beyine çok yardımcı olduğu gibi vefatı sonrasında da çocuklarına kol kanat gerdi, babalarının yokluğunu hissettirmemeye çok gayret gösterdi ama İlahî kader onun da erken denilebilecek yaşta, buradaki hayatına noktayı koymuştu.

Dostları arasında hayırla anılan insanlar olarak kendilerine bu satırlar arasında rahmet dualarımızı ediyoruz.

                           
         21 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1743 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet Çetin
Yorumlarınız için teşekkürler.
Rabbim, Ayşe Ablaya ve Mikail Ağabeye rahmet eylesin, kabrini pürnur ve makamını Cennet eylesin.Amin.
hakan
Huzurlu ve halsiyet dolu bir hayat hikayesini özenle ve rahmetle okuduk.Allah rahmet eylesin..
hülya durukan
canım halam ve mikail amcam .Allah rahmet eylesin size sizi hiç unutmadım.
Yilmaz
Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun .cok iyi hatirlarim ben o yilar ufaktim . mikail amcayı berlinden türkiye ye temeli dönüşünde yolcu etmiştik.
Mikail emre özdemir
Beni büyüten canım dedem ve canım babaannem. .sizleri hiç unutmayacağım. Sizi çok seviyorum torunu Mikail emre.
Mete özdemir
Bize onurlu ve ahlaklı yasamayı öğreten anne ve babamı rahmetle anıyorum. Onları unutmayan herkese ve Mehmet Çetin abimize cık tesekurler. Allah razı olsun
MEHMET GÖRGÜLÜ-ANKARA
MİKAİL ÖZDEMİR ABİ DÜRÜST İNSAN VE DÜRÜST ESNAFTIÇ, İNSANLARA YARDIMCI OLMAYI SEVEN BİRİ İDİ.
Bayram Özdemir
Bu güzel yazı için ne kadar teşekkür etsem azdır, annemle babam hakkında ne yazsak yinede onları ifade etmeye kelimeler yetmez. Güzel insanlar huzur içerisinde uyuyun, sizleri hep sevdik sevmeye de devam ediyoruz. Yazarımız değerli ağabeyim Muhammet Çetin 'ede bu güzel duygu dolu satırları için yürekten teşekkürler..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü
Fazıl Ekici Fazıl Ekici
Sadıklı Köyü’nden Fazıl Ekici’nin (1893-1975) hayatı ibretlerle doludur...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para