13 Haziran 2018, 13:28 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Çocuklarımıza gareziniz neydi!

Çocuklarımıza gareziniz neydi!

Bu yıl oğlum 8. sınıf öğrencisi idi. Malum geçtiğimiz 2 Haziran'da yapılan...


Bu yıl oğlum 8. sınıf öğrencisi idi. Malum geçtiğimiz 2 Haziran’da yapılan LGS sınavına oğlumda girdi. O günden beridir de sınav konusunda ağzını bıçak açmıyor! Kaç neti olduğunu söylemeyi bırakın sınavın (S) sini bile duymak istemiyor! Evimizde  moraller dibe vurmuş durumda!


Çilemiz geçen yıl  okullar açılmadan iki gün önce başladı!  Sağ olsun cumhurbaşkanımız “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da yanlış buluyorum. TEOG’ un kaldırılması lazım. Biz TEOG’ la mı geldik” demiş olayımız bitmişti!

Oysaki çocuklar TEOG sınavına yıllardır kanalize olmuşlar  7. Sınıf karnesini aldıkları  andan itibaren de daha sıkı hazırlanmaya başlamışlardı!

Yaz tatilinde kurslara gidilmiş, hazırlık kitapları araştırılmış, bulunmuş, getirtilmişti.  ‘Sadece okulla olmaz! Takviye kuvvet lazım özel öğretmen bulalım’ telaşına düşülmüş, bütçeye bakılmış,  ders ücretinin maliyeti hesaplanmış o arada bu beklenmedik açıklama gündeme düşmüş bize de tabirci caizse kal gelmişti!

Şaşkınlığımızı üstümüzden atamamış ‘Çocuklar okullara ne şekil yerleştirilecek?’ ve benzeri gibi sorularla cebelleşirken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz:

“Bize güvenin. Hiç kimsenin kaygılanmasına gerek yok! Her şey iyiye gidiyor!” demişti. Bizde kafamızda deli sorular İnşallah! Demiştik.

Güvendiğimiz dağlara karlar yağdı!

Nitekim; Önce sınav yok dendi, sonra var! Sonra Milli Eğitim Bakanı (kendi okullarını) nitelikli-niteliksiz diye ikiye ayırdı! Nitelikli okullara sınavla  girilecek! dendi.

Sonra soru tipi değişecek sorular açık uçlu olacak dendi. O nasıl ki diye düşünürken bu seferde soru sayısında kararsız kalındı. 60-80 en son  90’a çıktı!

Günlerce yazıldı çizildi konuşuldu. Öyle olacak-böyle olacak-şöyle olacak!

Sancılı geçen bu dönemden sonra nihayet sınav günü geldi çattı!

Heyecan içinde girilen ilk oturumun ardından ‘Sorular çok kolaydı- çok güzel geçti!’ diyen mutlu çocuk yüzleri doldurdu okulun bahçesini.

İkinci oturumda ‘Anne beni bekleme daha çok heyecanlanıyorum!’ diyen oğlumun lafıyla okuldan ayrıldım, evde beklemeye koyuldum.

Geldiğinde yüzümüze bile bakmadan yastığa kapaklandı. Önce şaka yapıyor sandık ama sorularımıza cevap vermeden öylece yatıyordu. ‘Oğlum naptın- nettin- nasıl geçti!’ demeye kalmadı ağlamaya başladı. Matematik sınavının iyi geçmediğini, soruları yapamadığı,  hiç bir yeri kazanamayacağını  söyleyip durdu.

‘Canın sağ olsun. Önemli olan üniversite şöyle-böyle diye  teselli etmeye çalıştıysak da nafile işe yaramıyor. (çok çalışmadığını düşünüp içimden kızıyorum da bir taraftan)

Günün ilerleyen saatlerinde haberleri izledikçe,  yapılan yorumları dinledikçe  anladık ki sadece biz değilmişiz bu durumda olan!

Öğrenciler- aileler bizim gibi perişan olmuş! Öğretmenler  şaşkınmış! Matematik soruları şimdiye kadar hiç bu kadar zor olmamış! Aynı soruları, bırakın üniversite adaylarını, bu kadar kısa sürede Matematik öğretmenleri bile zor çözermiş! Soruların uzunluğunu ve zorluğunu gören çocuklar sürede yetersiz olunca panik yapmışlar! Fenden başlayan matematiği, matematikten başlayan feni bitirememiş! Sosyal medya yıkılmış sitem dolu mesajlardan!

Sınavı şöyle yorumlayanlar var: Geçen yıl 17 bin öğrencinin ful çekip birinci olması merak konusu olunca kabak bizimkilerin başına patladı! Bizimkilere yüz katı zor soruldu!

Bu arada artık klasikleşen hatalı soru ve dışarıya soru sızdırıldığı iddiaları yine ortaya atılırken, 22 Haziran’da açıklanacağı söylenen sınav sonuçları da (nedense) 26 Haziran’a ötelendi!

Yani bu yıl hem öğrenciler, hem öğretmenler, hem de veliler için zor bir dönemdi! Çeken bilir! Güya sınavsız, stressiz, adil bir yerleştirme olacaktı yalan oldu!

Çocuklarımıza gareziniz neydi! diyoruz.


   14 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1187 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Çok doğru yerde bir yakınma.Keşke bu işlere,en azından okullara ve çocuklara yönelik yani geleceğimize yönelik meselelerde siyaset oyunları karışmasa.Keşke en baştakiler biraz daha hassas davransa.Ennn azından bazı mevkilere gerçekten canla başla çalışan,bilinçli ve istekli kişileri yerlestirseler.Onlarda alacağı kararların neye maalolacagini hesaplama kabiliyetine sahip olsalar.99 düşünüp bir karar verseler.99 karar verip bir düşünmeseler.Çocuklarımızın geleceği yap boz değil.Anlayın lütfen.Sonra bunun acısını sadece aile değil tüm ülke yaşıyor.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para