13 Haziran 2018, 13:23 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Aynı Hedefe Kitlenmek

Aynı Hedefe Kitlenmek

Aynı Hedefe Kitlenmek....


Amaç; daha güzel bir ilçede yaşayabilmenin yollarını aramak ve yol gösterici olmaktır. Yani bağcıyı dövmek değil. Hep birlikte üzümün tadını çıkararak yemektir. Ben ilçemizi aynı çatı altında yaşayan insanlar gözü ile bakıyorum. Bu nedenle; olumlu olumsuz eleştirileri bir birimize yapamazsak doğruyu bulmamız, güzele ulaşmamız zor olur. Yaşadığımız ilçenin güzelliklerini, tarihini yaşamak ve yaşatmak için birlikte hareket etmeye ve aynı hedefe kitlenmeye ihtiyacımız var.  


Yöremizin ileri gelenleriyle bir araya gelip, eğitim, kültürel ve ekonomi alanında neler yapılabileceklerini oturup konuşmalı  ki  başta eğitim, kültürel ve ekonomik alanlarında halkımız daha da ileri seviyelere taşıyabilsin. Özellikle eğitimin önde olduğu bir halkın diğer maddi unsurlarının geride olduğu pek görülmemiştir.

Elbette; Türk devleti çok büyük bir devlettir ve çok güçlüdür. Ama her şeyi de devlet’ten beklemek  ne kadar doğru? İçimizden çıkan bugün hali vakti yerinde olanlara sormak  gerekir.  Doğup büyüdüğünüz bir zamanlar yaşadığınız şehrinizde bir eseriniz  olsun istemez misiniz?   Ne yazıktır ki  mevzu Şereflikoçhisar’a katkıya gelince bu şehirde doğmuş, uzun süre yaşamış ya da hala yaşayanlarda gözle görülür bir hareket görülmüyor.

Göç nedeniyle küçük yerleşim merkezlerinin nüfusu azalmakta olup, yöremiz de göç veren bir yerleşim yeri özelliği gösteriyor. Bunu her yıl açıklanan nüfus verilerinde görüyoruz. Ülkemizin nüfusu artarken ilçemizin nüfusu sayısı azalıyor ya da bir önceki nüfus sayısını koruyor. Biliyorum, bu durum sizlerinde içini acıtıyor.

Ekmeğini suyunu içtiğiniz, doğup büyüdüğünüz güzelim yörenizi unutmayın, lütfen. Karınca kararınca bir şeyler yapmanın mutluğunu yaşayın.  

Bu yörenin insanları olarak göç veren değil göç alan konumuna gelmek için birlik, beraberlik ve ortak akılla hareket etmeliyiz.

Bununda bana göre çarelerinden bazıları şöyle:

Yöremizde görev yapan ister kamu ister özel sektör çalışanlarının yöremizde ikamet etmesinin sağlanması, yöremizden ayrılmış olan hemşerilerimizin emeklilerin emekli olduktan sonra geri dönüşlerinin sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır.

Şereflikoçhisar’a yapılacak küçük yatırımlar yöremizin genelini kat kat geliştirecektir.

Şereflikoçhisar yöresinin kültür geçmişi gelenekleri görenekleri nedir. Meşhur yemekleri nedir. Arabaşı Höşmerim, pekmezli bulamaç unutuldu mu? Kış gecelerinde odalarda çekilen tel teli helvasını kaç kişi hatırlıyor? Buna benzer unutulan ve unutulmaya yüz tutmuş kültürel özelliklerimiz mevcut. Bu kaybolan bilgiler ortaya tekrar gün ışığına çıkarılmalıdır.   Gelin hep beraber Şereflikoçhisar yöresinin tarihi ve kültür mirasına sahip çıkalım.

Yöremizin şanlı ve şerefli bir geçmişi, gurur duyacağımız bir tarihi ve güzel bir kültür mirası var. Atalarımızın bize bıraktığı tarih ve kültür mirası kaybolup gitmektedir. Bu mirasa sahip çıkalım bu miras kaybolup gitmemesi için çalışmaların başlaması için karınca kararınca katkı sunmaya çalışalım.

Bizden geriye hoş bir seda kalacak unutmayalım…


   14 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1149 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para