06 Haziran 2018, 16:35 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Yerel Medyanın sorunları konuşuldu

Yerel Medyanın sorunları konuşuldu

Yerel Medya Buluşmaları...


“Yerel Medya Buluşmaları” toplantısında sorunlar görüşüldü.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” kapsamında AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, yerel medya mensupları ile bir araya geldi.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’nün de katıldığı Ankara’da düzenlenen toplantıya, Zonguldak, Bartın, Bolu, Kırıkkale, Çankırı, Karabük ve Kastamonu’dan da gazeteciler katıldı.

Şahin, yerel medyanın sorunlarının çözülmesi için atılacak adımların yanı sıra, seçim süreci ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili merak edilen tüm konulara açıklık getirdi.

KONUŞMALAR BYEGM MÜDÜRÜ MEHMET AKARCA;
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, 8 ilden 100’e yakın gazeteciye hitaben yaptığı açılış konuşmasında “BYEGM olarak bu toplantıları gerçekleştirmeye karar verdik çünkü çok kritik bir seçim arifesindeyiz. Ülkemiz ve bu ülkenin fertleri olarak bizler, yepyeni kavramlarla tanışacağız. Türkiye’nin yönetim sisteminin değişeceği bu seçimden önce yerel medya mensuplarının doğru bilgiye olan ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz.” dedi.

MİLLETVEKİLİ FATİH ŞAHİN;
AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili seçimine kısa bir süre kaldığını vurgulayarak, “Çok yoğun ve Ramazan’ın ruhuna, bereketine uygun bir kampanya gerçekleştiriyoruz. Sahaya indiğimizde çok iyi bir tabloyla karşılaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızı bir kez daha cumhurbaşkanı olarak seçecek ve güçlü bir meclis grubuyla ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Seçimin ardından geride kalacak sistemin 1982 anayasasının getirdiği çarpıklıklara sahip olduğunu söyleyen Şahin, bu sistemin darbelerin, 17-25 Aralık yargı hadiselerinin, Gezi olaylarının ve vesayet odaklarının Türkiye’yi yürüdüğü yoldan saptırma çabalarının yegane sebebi olduğuna işaret etti.

Şahin, “24 Haziran’dan sonra bürokrasi azalacak ve yapılmak istenenler çok daha hızlı bir biçimde yapılacak. Her türlü vesayetin ortadan kalktığı bir sisteme geçeceğiz” dedi ve yeni sistemle millet iradesinin kamu yönetimine daha güçlü bir şekilde yansıyacağının altını çizdi.

YEREL MEDYANIN SORUNLARI;
Toplantının bir saatten uzun bir bölümünü gazetecilerin sorularını yanıtlamaya ayıran Şahin, yerel medya şartlarının iyileştirilmesine yönelik taleplerin hızla değerlendirileceğini belirtti. Şahin, “Özellikle 15 Temmuz’da Anadolu medyasının nasıl çalıştığını, neler yaptığını çok iyi gözlemledim. Yerel medyanın gücünü sahada görüyoruz. Sorunlarınızın çözülmesi için tüm adımları atacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan; gazetecilerin bir yazı ya da köşe yazısı yazarken iktidar partisi tarafından gazetecilerin korkutulduğu, Kamu İhale İlanlarının ücretlerinin 2 yıl önce gelen zamdan başka bir zamlandırma yapılmadığı, yerel gazeteciler için 2023 vizyonunda ne gibi projelerin beklediği, yerel gazeteciler için uygulanan %18 KDV’nin indirilmesi gerektiği, Sarı basın kart sahiplerinin TBMM ve maç gibi yerlere rahatça girmesi gerektiği, Yerel basının neden Cumhurbaşkanının yurtdışı ziyaretlerine katılması için seçilmediği ve özellikle yerel basına önem verilmediği gibi konular üzerinde Milletvekili Fatih Şahin’e sorular yöneltildi.

Kendisine yönetilen soruları, cevaplayan Milletvekili Fatih Şahin, bu sorunların oluşturulan komisyon tarafından mutlaka görüşüleceğini dile getirdi.

Toplantının ardından iftar yemeği ile devam eden organizasyona, BYEGM Basın Yayın Dairesi Başkanı Habib Kaya, Türkiye Gazeteciler Federasyon Başkanı Yılmaz Karaca, Müstakil Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Seki, Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Kaya ile bölgesel gazetecilik cemiyetlerinin başkanları ve Basın Kartı Komisyonu üyeleri de katıldı.


  6 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1249 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para