06 Haziran 2018, 15:59 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

İşin Hakkını Vermek

İşin Hakkını Vermek

İşin Hakkını Vermek...


Türkçede ‘’İşin hakkını vermek’’ diye bir deyim vardır. Yaptığın işi tam, doğru ve güzel yapmak anlamına gelir. O iş tam yapılması gerektiği gibi yapıldıysa işte o zaman işin hakkını verdim diyebiliriz. Öğretmenim, doktorum, hukukçuyum, bilim insanıyım diyen, bu kıyafeti taşıyan onun hakkını vermelidir. 

Konuyla ilgili bir kıssadan hisse anlatalım, herkes kendine göre bir pay çıkarsın.

“Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek, kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar:

“Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?”

Derviş kendini savunur: “Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim, Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı.”

Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki; “Bak bu adam haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun?” Kuş kendini savunur. “Efendim, ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.”

Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister. “Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder. Kuş o anda; “Efendim, sakın öyle bir şey yaptırmayın” diyerek öne atılır. “Neden” diye sorar Hz. Süleyman.

Kuş sebebini şöyle açıklar: “Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar… Siz en iyisi mi, bunun üzerindeki derviş hırkasını çıkartın… Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.”

Eski Zaman Saati
Elektronik posta da tarih olmak üzere…

Mektup yazmanın bir adabı, bir özelliği vardı.  El yazısı ile yazılan bir mektup içtenliği samimiyeti hatta romantizmi ortaya koyardı. E-posta hayatımıza hızlı bir şekilde girdi.  Elektronik iletiler hayatımızın vazgeçilmez parçalarından. Ama elektronik ileti yazma adabını ne kadar biliyoruz orası da başka. Peki, bu işin sonu nereye varacak? Günümüzde mektup gibi e-posta da tarih olmak üzere. Çoğu insan e-posta yerine dijital dünyanın farklı alanlarına yöneliyor. Kısa mesaj ise işi iyice çığırından çıkardı.

Uzmanlar buna rağmen elektronik postanın hemen ölmeyeceğini, evrim geçireceğini, bu evrimin de cep telefonları, daha doğrusu yeni kuşak akıllı telefonlar ile geleceğini öngörüyorlar.


  6 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1268 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para