30 Mayıs 2018, 14:07 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

44 bin dekar ekili alan doludan zarar gördü

44 bin dekar ekili alan doludan zarar gördü

Hasar Tesbit Komisyonu Raporu: 44 bin dekar ekili alan doludan zarar gördü...


Hasar Tesbit Komisyonu Raporu: 44 bin dekar ekili alan doludan zarar gördü.

Mayıs ayında oluşan aşırı yağış ve doludan dolayı ekili alanlarda dolu zararı meydana geldiği için mahallelerde hasar tespiti yapıldı.

Buna göre; yağan doludan İlçemiz Çalören, Karabük, Kadıncık, Yeşilyurt, Büyükkışla, Bağobası, Fadıllı, Doğankaya, Çayırönü ve Akin Mahallelerinin ürünlerinde dolu zararı meydana geldiği öğrenildi.

Söz konusu mahallelerde ekili alanlarda meydana gelen zarar tespiti, oluşturulan ilçe Hasar Tespit Komisyonu tarafından yapıldı.

İlçe Hasar Tespit Komisyonu; Kaymakam Sedat Yıldırım Başkanlığı’nda, İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, Mal müdürü Zeki Mermer, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü  Emin Kapıcıoğlu ve ilgili teknik personel İrem M.Şenses’ten oluştu.

Hasar meydana gelen yerlerde tespit çalışmalarını yaptıktan sonra afet raporlarını da Bakanlığa ileten Komisyonun;

Genelde arpa, buğday, nohut, mercimek ve kimyon ekili alanlarda %40 ile %80 oranları ile bu aralıklarda zarar meydana geldiğini tespit ettiği,

Ve yaklaşık 20.000 dekar arpa, 10.000 dekar buğday, 7.000 dekar nohut, 3.000 dekar kimyon, 4000 dekar mercimek ekili alanlarının bu yağışlardan etkilendiğini tespit ettikleri belirtildi.

İlçe Hasar Tesbit Komisyonunun hem dolu ile ilgili zarar tespit çalışmaları hem de kuraklıktan etkilenen 10 mahallelerde tespit çalışmaları devam ediyor.

Diğer yandan; Tespit edilen zararların karşılanması için çiftçilerin, TARSİM sigortalarını mutlaka yaptırmalarının gerektiği belirtilirken TARSİM sigortası olmayan çiftçilerinin zararlarının karşılanmasının mümkün olmadığı söylenerek çiftçilere uyarı da bulunuldu.

  31 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1928 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.076 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para