30 Mayıs 2018, 13:27 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ne Güzel Bir Nimettir Tuz

Ne Güzel Bir Nimettir Tuz

Ne Güzel Bir Nimettir Tuz...


Orta Anadolu ve Tuz Gölü havzasının eski çağlardan beri yerleşim merkezi olmasının nedeni; kuzey-güney ve doğu-batı yollarının kavşak noktası olmasındandır. Şereflikoçhisar da eski çağlardan başlayarak Asurlu tüccarların ticaret serüvenleriyle devam eden Roma Dönemi’ndeki ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle önemli duraklardan biri haline gelip zamanla ticaret ve göç yollarının kesişme noktası halini almıştır. Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü geçmişten günümüze yerleşim yeri olarak tarihteki önemini gözler önüne sermekte ve korumaktadır.


Bir dünya mirası olan Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölü ve dünyanın en büyük tuz üretim alanıdır. Tuz Gölü, üç şehrin, dört ilçenin sınırlarını içinde kalsa da adı Şereflikoçhisar’ımızla özdeşleşmiş, ilçemiz “Tuzun Başkenti” diye anılmaktadır.

Tuz Gölünü özel kılan en önemli coğrafi özelliklerinden biri de bitkilerin zor yetişme şartlarına dayanıklı olmasıdır. ‘’Küresel Isınma’’ sonucunda oluşacak tarımsal yok oluşta, insanlığın kurtuluşu Tuz Gölü’nden olacağı birçok bilim insanı tarafından öne sürülmektedir.

E-90 Karayolu her gün binlerce aracın geçtiği bir güzergâhta bulunmaktadır.  Modern bir tesisin olmaması ve tanıtımın yapılmaması sebebiyle Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü turizmde hak ettiği yerde olamıyor.

Son yıllarda sinema platoları, film sahneleri, klip çekimleri, fotoğrafçılar, kuş gözlemcileri derken Tuz Gölü’ne karşı yoğun bir ilgi başladı. Özellikle yaz aylarında her gün binlerce yerli yabancı turist bazen turlarla, bazen kendi imkânları ile Tuz Gölü’ne uğruyorlar. Tuz Gölü’nün doğa turizminden sağlık turizmine kadar birçok alternatif turizm çeşidinin uygulanabileceği bir alandır.

Doğal ve hassas çevre dengelerin hâkim olduğu Tuz Gölü özelinde turizm eylem ve yönetim planlarının yapılması gereklidir. Ayrıca bölgede turizm yatırımlarının yapılmasına teşvik ve destek sağlanması gerekir.

Kontrolsüz yeraltı suyu kullanımı nedeniyle yeraltı su seviyesini yıldan yıla düşen ve her yıl biraz daha küçülen gölün geleceği için sürdürülebilir koruma planları yapılması önemlidir. Tuz Gölü’nde faaliyet gösteren tuz işletmelerinin aşırı üretim yapmaları, gölü ve ekolojik çeşitliliği tehdit etmektedir.

Tuz Gölü’nün sahip olduğu zenginliklerin halk tarafından da anlaşılması, farkındalık yaratılması ve çevre duyarlılığı konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bilinçlendirme görevi de resmi kurum kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve yerel basına düşmektedir.

Tuz Gölü, turizm yönünden çıkışlar arayan Şereflikoçhisar’ın turizm potansiyeline önemli katkı sağlayacak özelliklere sahiptir. Bu nedenle Tuz Gölü çevresiyle birlikte yeniden ele alınması, çevresinin yaşanabilir hale getirilmesi gerekmektedir. Tuz Gölü’nün daha iyisini hak ettiğini ve sadece yol üstünde durulacak bir yerden çok daha fazlası olabileceğine inanıyorum.

Ne güzel bir nimettir tuz… Değerini bilene elbette…


  31 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1326 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para