24 Mayıs 2018, 10:19 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Sedat Yıldırım Muhtarlarla biraraya geldi

Sedat Yıldırım Muhtarlarla biraraya geldi

Sedat Yıldırım Muhtarları Dinledi...
Kaymakam Sedat Yıldırım, her ay rutin olarak yaptığı muhtarlar toplantısını ramazan ayı nedeniyle iftar saatine alarak hem iftar yaptı hem de muhtarların sıkıntılarını dinledi.

Şereflikoçhisar Garnizon Komutanı Vekilinin, İlçe Emniyet Müdürü’nün, İlçe Jandarma Komutan Vekili’nin, İlçe Milli Eğitim Müdürünün, Hastane Müdürünün, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün katıldığı toplantıda konuşan Kaymakam Sedat Yıldırım; “Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Muhtarlar toplantısını Ramazan Ayı vesilesiyle bugün iftarlı bir şekilde burada yapalım dedik. Malum seçim sathımaline girdik. Bizlerinde, sizlerinde, kamudaki diğer görevli arkadaşlarında programları, işleri yoğun.  Çok kısa bir şekilde burada Emniyet, asayişle ilgili, tarımla ilgili, Milli Eğitimle ilgili ve Sağlıkla ilgili Muhtarlarımızın problemleri, istekleri, talepleri varsa kısa kısa dinleyelim dedik.
Ben özellikle kuraklıkla ilgili daha doğrusu afetle ilgili çok kısa bir bilgi vereceğim. Biliyorsunuz önceki yıllarda birkaç mahallemizi, birkaç bölgemizi kuraklık kapsamına alıyorduk. Diğer muhtar arkadaşlarımızdan ve mahallelerden de talepler geliyordu.Bu yıl tüm mahalleleri gezeceğiz. Muhtar arkadaşlara da uğrayacaklar. Kanun Hükmünde Kararname ile çıkan yasada, dikkat etmemiz gereken iki şey var.

Ürün kaybı en az %30 ve üzeri olacak. Ürün kaybımız % 40 deyip de olmamış kuraklığı ya da olmamış afeti; komisyona bildirir, not ettirirseniz doğrudan gelir desteğinizden alacağınız miktarda o kadar azalacak. Ona dikkat edelim.
Gerçekten mağdur olan çiftçilerimiz varsa köyünüzde, mahallenizde doğru rakamlar üzerinden gidelim.

Bu Kanun Hükmündeki Kararnamedeki kuraklık ya da afet zararlarıyla ilgili komisyon, tespitini yaptıktan sonra sadece çiftçilerimizin bazı borçlarıyla ilgili erteleme fırsatı veriyor. Çokta fazla bir şey vermiyor.
Arkadaşlar her mahalleye uğrayacaklar. Komisyonumuzu kurduk. İlçe Tarım Müdürümüz, Ziraat Odası Başkanı, Mal Müdürümüz ve birkaç kişi daha var. Tek tek yarından itibaren gelecek arkadaşlar.
Mahallelerimizde Çavuş köyü haricinde hoca sorunu olan var mı? Çavuş’u çözdük. Başka neresi var?
Hındıllı’yı da çözdük.”dedi.

MUHTARLARIN SORUNU;
Konuşmasını bitiren Kaymakam Sedat Yıldırım, muhtarların sıkıntılarını dinledi, sıkıntıları not aldırıp, çözüm bulmaya çalıştı.

Yeşilova Mahalle Muhtarı Yusuf Coşkun; “Bizim Mahallemizde kız yurdu var. Ordan oldukça şikayet geliyordur size de. Oldukça fazla rahatsız ediliyoruz. Yarım saatte bir, 45 dakikada bir orayı dolaşılırsa çok memnun olurum. Buna bir çözüm istiyoruz.”

Kale Mahallesi Muhtarı Galip Mutlu; “Daha önceki toplantılarda mevsimlik işçiler için konuşmuştuk. Ama yine geçen seneki olay tekrarlanır diye ben endişe içindeyim. Burdaki çadırdaki arkadaşlara nasıl bir çözüm bulacağız. Burası yine dolmaya başladı. Aynı sıkıntı yine. Bunlar çalışmayı bitirdikten sonra mahalle aralarına çıkmaya başladılar. Bunda da para toplamaya başlıyorlar. Yani bir nevi dilencilik yapmaya çalışıyorlar. Çarşı içindeki işyerleri de bundan çok rahatsız. Yoldan giden araçların önünü de kesiyorlar. Genellikle bundan herkes rahatsız.”dedi.

Kaymakam Sedat Yıldırım; “Biz geçenlerde onların çavuşlarını topladık. Tekrar bir daha çağıralım. Mevsimlik işçilerle ilgili buna benzer sıkıntılar varsa dinleyelim. Bu konuyu da dile getirelim.”dedi.

Büyükkışla Muhtarı Osman Alıcı; “Bizde bir kuraklık oldu. Bugünde öğleden sonra tolu vurdu. %40-%50 civarında. Bakılmasını istiyorum.”şeklinde konuştu.

Kaymakam Sedat Yıldırım; “Tamam yarın geliyorlar. Hızlı bir şekilde tüm mahalleleri gezecek arkadaşlar” dedi.

Köy konağı isteyen mahalle muhtarlarına da Kaymakam Sedat Yıldırım: “Köydeki okullar sahipsiz kalmasın diye Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir ara satışa çıkarmıştı okulları, hazine yerleri olduğu için. Biz bunun üzerinde çalışıyoruz. Büyük ihtimalle boş olan okulları, isteyen muhtarlıklarımıza vereceğiz.
Köyden mahalleye dönen muhtarlıklarımızda, okul var ve boş ise muhtar arkadaşlar talep etsin muhtarlık olarak kullanılmak için biz Valilikle de görüşelim, onları tek tek hepsini her köyün muhtarlıklarına verelim.”şeklinde konuştu.

Mustafacık Mahallesi Muhtarı Hilal Öztaş ;”Tank yolu ne alemde onu öğrenmek istiyorum? Ekinlere giriyor tanklar ona bir çözüm istiyoruz. Kaymakam Bey, bir de Ş.K. YEM’in tırları mahalle aralarından geçiyor. Bununla da bir ilgilenirseniz.”

Kaymakam Sedat Yıldırım; “Biz orayı dolaştık. Birkaç yere giriliyor. Boydan boya ekinleri talan etmiyoruz.”dedi.

Garnizon Komutanı Tankçı Albay Nuri Dilsiz; “Biz tankların hepsini taşıdık. Bundan sonra çok nadir tank hareketi olacak o yüzden sıkıntı olmayacak.”

İstiklal Mahallesi Muhtarı Menderes Salcan; “Mahallemizde hız kesiciler istiyoruz. Kız Meslek Lisesi önüne istiyoruz”

İlçe merkezinde Şahincilerin şikayet edildiği toplantıda Şeyhkuyusu Mahalle Muhtarı Recep Güven; “Mahallemizin bir tane Ankara istikametine çıkışı var. Bu çıkışlarda Jandarma orada yol kontrol ediyor. Bizin çıkışımız tamamıyla kapanmıştır. Bir ay sonra çiftçilerimizin mahsul zamanı. Bu vatandaş, nerden gelip geçecek? Biz çok mağdur durumdayız.”

İlçe Jandarma Komutan Vekili Mehmet Kutluay; “Muhtarımın dediği husus ters yönden giriş yapıyorlar. Trafik güvenliğini tehlikeye sokuyor. Belediye’nin arka tarafından çıkış var, çıkmak istersen. Biz ters yönden girmelerini müsaade etmiyoruz. Çünkü trafik güvenliğini tehlikeye sokuyor. İleriden kavşaktan döndüğü zaman mahallesine giriş yapıyor.”

Kaymakam Sedat Yıldırım; “Valilik bu yol araması ile ilgili ciddi bir bütçe ayırdı. Ama seçim kararının alınması birazcık programları alt üst etti. Yol arama noktasını Şereflikoçhisar’ın Aksaray girişine alıyoruz. Yeri bulduk. Planını da çizdik. Lakin seçim kararı alınınca biraz programlar değişti. O arama noktası üzeri kapalı, tam teşekküllü bir şekilde Şereflikoçhisar girişine kaydırılacak. Bu sıkıntılar her kademeden geliyor bize. Biz tekrar bir gözden geçirelim, Jandarmayla beraber ne yapabiliriz? diye. Tabi Ankara’nın güvenliği buradan başlıyor. Sıkıntılı bir dönemdeyiz. Hepte söylüyoruz bunu. Her toplantıda da bunu muhtar arkadaşlar dile getirdi. Sonunda biz onu programa aldırdık. Şereflikoçhisar’ın girişine yapılacak. Seçimler bittikten sonra onları da hızlandırırız. Ama programa alındı. Biraz daha sabır. Bizde çiftçilerle ilgili orayla ilgili ne yapabiliriz?diye konuşalım. Her zaman kolaylığı sağlarız.”dedi.

Tekrar söz alan İlçe Jandarma Komutan Vekili Başçavuş Mehmet Kutluay; “Nisan Ayında yakalama sayımız 562 kişi. Bunun dışında uyuşturucu maddeler var. Sincap var. Hepsini yakaladık. Cezası 6 bin lira. Bir sincabın cezası. Bütün bunlar hepsini devletimiz için, milletimiz için, doğanın dengesi için. Biz orda arama yaptığımız yerde, arka tarafta çoğu taksiciler, ticari ya da normal taksiciler Suriyelilere 50 dolara, 60 dolara bizi atlatarak petrol ofisine kadar geçirdiklerini biz biliyoruz. Gece sivil devriyeye çıktığım zaman Hındıllı yolunu, çoğu köylülerimiz o yolu bilmemesine rağmen Suriyeli araçlara denk geldim. İçindeki de Suriyeli, arabada Suriyeli plakalı. Ve bunlar o yolu nasıl öğrendiler. İşte buna organizatörlük yapan Koçhisarda kişiler var. Bizde bunları biliyoruz. Ve bunları ikaz ettik. Koçhisar’ın servis otobüslerinin de ordan geçiş yaptığını biliyoruz. Yoksa yabancı insan o yolu bilemez. Her ne kadar biz bunları yapıyorsak, sizler için yapıyoruz. Koçhisar’ı bugün Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna herkes tanıdı. Eskiden Koçhisar’ı kimse bilmezdi. Ama buraya Çanakkale geçilmez diye ad koymuşlar. Bunu da herkes biliyor. 5 tane arama noktasından geçipte Koçhisar’da yakalandım diye serzenişte bulunanlar var. Artık Koçhisar’ı her ne kadar televizyondan yayın yapsanız bu kadar tanıtamazdınız. Çünkü günlük bizim orda sorgu sayımız 12 bin kişi” dedi.  24 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1654 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para