24 Mayıs 2018, 09:53 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Dezenfektanlar:

Dezenfektanlar:

Dezenfektanlar:...


Son bir asırdır yaşam aşamalarımıza girmiş sağlığı ve temizliği etki alanına alan bir birleşik kimyevi madde olarak kullandığımız dezenfektanlar, her gün daha da ihtiyaç haline gelmektedir.


Dezenfeksiyon: Cansız varlıklarda bulunan potansiyel patojenleri alt eden (yok eden) fakat endosporları (deri bakterilerini) izole etmeyen bir ameledir. Bu işlemi İngiliz Standartları Enstitüsü (İSE) dezenfeksiyonu, bütün mikroorganizmaları (gözle görülmeyen sağlığa zararlıları) öldürmeyen fakat amaç doğrultusunda kabul edilebilir bir seviyeye ulaştıran işlem olarak da tariflemektedir.

Hijyen: Sağlık ve temizlik anlamına gelmekte olup bu özelliğiyle tanımlanır. (Hijyen,  bu antik çağlardan kavramlı bir tabirdir.)

Yunan ve Roma mitolojisinde Hygieia (Hygeia) adıyla geçmekte olup tıp tanrısı Asklepios’un kızıdır. Temsilde sağaltıcı yönüyle hastalıklardan korunmayı ve sağlığın devamını sembolize eder. Babası Aselepius iyileştirici, tedavi edici yönü  temsil eder. Hygeia, etrafında yılan dolanan ve elinde bir ilaç kâsesiyle sembolize edilir. İlaç kâsesi ve yılanı dünya ile uyum içinde yaşamak olarak yorumlamışlardır.

Antisepti: Vücudun yüzeysel dokusu olan deri, mukoza vs.nin, kimyasal maddeler kullanılarak, zarar veren mikroorganizmalardan arındırılmasıdır. Dezenfeksiyonda kullanılan kimyasallara dezenfektan, antiseptide kullanılan kimyasallara antiseptik denir.

Sterilizasyon: Her hangi bir eşyanın veya kullandığımız maddelerin yüzeylerinin ve içlerinin zararlı mikroorganizmalardan temizlenmesidir. Sterilizasyon Mikroorganizmaların etkilemelerine, etki mekanizmalarına, kimyasal yapılarına, kullanım alanlarına göre sınıflandırılır.

Etki etme durumuna göre dezenfektanlar:

a) Yüksek düzey dezenfektanlar: Kullanımlarda sporların çoğu dahil tüm mikroorganizmaları azami/asgari(+-) 20 dakikada öldürürler.

b) Orta düzey dezenfektanlar: Bakteri canlılarında etkili olmayan, mikobakterine, zarfsız virüslere ve diğer organizmalara etkili olanlardır.

c)  Düşük düzey dezenfektanlar: (a) ve (b) faktörlerindeki zararlılara etkisi olmayıp ancak bazı vejetatif mikroorganizmalarda etkili olanlardır.

DEZENFEKSİYONU ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Kullanılan eşyalara ve maddelere etki eden mikroorganizmaların zarar  verici etkisi arttıkça, dezenfektan ve antiseptik kıvamı da artar. O nedenle her dezenfektan ve antiseptiğin en iyi etkili olduğu bir optimal yoğunlukta kullanılması lazımdır. Bu arada dezenfektan/antiseptiğin mikroorganizma ile birlikte olduğu yeterli bir süreye de ihtiyaç vardır. Etki süresi kimyasalın yapısına, ortamın nemine, ısıya, mikroorganizmanın cins ve sayısına göre değişir.

Mikroorganizmanın etrafındaki  kan, serum, mukoz, dıskı gibi maddeler dezenfektan ile olan tesir temasını etkiler. Bu durum kimyasalın yapısını bozarsa dezenfektanın etkisinin azalmasına da neden olur.

DİKKAT: Mikroorganizmalardan korumak ve hijyenik kazanmak için  dezenfeksiyon. Antiseptik işlevinin kıvamını iyi bilmek gerekir, çok önemlidir.

Eşya kullanımında, bedenin de hijyenikli bir yaşam dileğiyle Şereflikoçhisarlılara durum arzolunur.12.05.2018

Yazılımlar:AYMER ilaç firmasının 2015 yayını, Dezenfeksiyon Rehberinden özetlendi.

  24 Mayıs 2018
   24 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1263 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para