24 Mayıs 2018, 09:52 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Sesimizi duyan var mı?

Sesimizi duyan var mı?

'Kadın Girişimciler Derneği'nin' açılışı vardı...


Geçtiğimiz cumartesi Atamızın kurtuluş mücadelesini başlattığı ve aynı zamanda gençlere bayram olarak armağan ettiği tarih olan 19 Mayıs’ta,  ‘ Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı’ kutladık!


Aynı gün ilçemizde hemşerimiz Meryem Zorlu ve Eğitimci -Yazar Nezahat Göçmen öğretmenimizin  tohumlarını geçtiğimiz yıl attıkları ‘Kadın Girişimciler Derneği’nin’ açılışı da vardı. Bende davetli olarak gazetemiz adına oradaydım.

Ticaret Odası’nın çiçeği burnunda başkanı Levent Koçak’ın kurdelesini kesip, açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Dernek Başkanı Meryem Zorlu ve Nezahat Göçmen öğretmenimiz de dernek fikrinin nasıl oluştuğunu - bu yola nasıl çıktıklarını - buralara kadar nasıl geldiklerini anlatan birer kısa konuşma yaptılar.  

Ardından; öğretmenimizin özel tasarım yaptırdığı üzerinde ilçemizi simgeleyen Tuz Gölü ve flamingo baskılı  rengarenk  masa örtüleri, çanta, kupa,  tuzluk gibi hediyelik ürünlerin sergilendiği bölüme geçildi.

Bir kısmı derneğe katkı sağlayacak olan ürünleri orada bulunan konuklar çorbada tuzumuz olsun misali satın aldılar. Bu arada öğrendik ki derneğe ilk destek  iş adamlarımızdan Aslan Bekir Emekçi’ den gelmiş! Kendisi  derneğe üç ton bulgurluk buğday bağışlamış! Bunlar bez torbalara konulup satılacakmış!

Toplantı sonrası kadın kadına  sohbet ederken anlatılanlar beni inanılmaz üzdü!

Nezahat öğretmenimiz ürünleri İstanbul’dan kargoya vermiş! Ürünler bir günde Ankara’ya ulaşmış fakat Cihanbeyli’de üç gün  takılı kalmış! Cihanbeyli’den ilçemize haftanın iki günü teşrif eden kargodan alıp getirebildiklerini  taksiyle açılışa yetiştirmiş, getiremedikleri ise orada mahsur kalmış!

Açılışa televizyoncu, cansız manken Vahe Kılıçarslan gelecekmiş!  İki gün kalıp bizi ve yemeklerimizi tanıtacakmış! Masraflar için gerekli olan altı bin liraya sponsor bulunamadığı için iş kalmış! Öğretmenimiz ‘İlçem adına çok üzülüyorum böyle olmamalı’ diyor.

Bir de duydum ki belediye hoparlöründen derneğin açılışını vatandaşa duyurmak için ilan vermek istemişler fakat verememişler.. ‘Başkandan onay almamız lazım’ diyen görevliler açılışı anons etmemişler.

Akşama kadar belediyenin hoparlöründen  “Lütfen arabanızı bulunduğu yerden çekin ve benzeri gibi” türlü türlü  anonslar yapılırken; her bir yerlerden izin alınmış bir açılışın vatandaşa duyurulmasında nasıl bir sakınca görülüp de ille de ‘onay almam gerekli’ diye tutturulur!  İnanılır gibi değil!

Derneğin açılış anonsu  komşu ilçeden mi yapılacak! Kaldı ki başkanın ilçemize katkı sağlayacak faydalı işlere karşı sorunu olacağını zannetmem!  

Dernek üyelerinin söylemekten dillerinde  tüyler bitmiş ‘Kesinlikle hiç bir siyasi parti ya da  kimliği temsil etmiyoruz. Hedefimiz ilçemizin kalkınması, gelişmesi, ilçe kadınlarımızın üretime katılması. İlçemizin şahlanması! Bunu bir türlü anlatamadık!’ diyorlar.

***

Kulağı çınlasın eltim Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden. Sağ olsun yengem her sene gelirken bize güzeller güzeli memleketinden hediyeler getirir. Örneğin üzerinde İnebolu Hatırası yazan sofra bezi, masa örtüsü, sehpa örtüsü, el bezleri, havlular daha neler neler...

İlçemizde okuyan yüzlerce üniversite öğrencisi var,  yabancı memurlar var. Hadi şuradan bir Koçhisar hatırası götüreyim deseler ortada bir şey yok!

Bende köşemden ara ara bir çok kez  öneride bulundum! Bir Tuz Gölü magnetimiz bile yok, keşke olsa! dedim. Bir yere gezmeye gittiğinizde el altında o yöreye ait hediyelik eşyalar satılır! Bizim neden yok ki? dedim!

Nezahat öğretmenimiz de bunları düşünmüş gerçekleştirmiş adını da MUGİ koymuş! Bunca zorluğa rağmen umutlarından ve  gülen yüzlerinden bir şey kaybetmeyen dernek üyesi kadınlarımız çok bir şey istemiyorlar yaa!

Bu MUGİ’leri ve isteyen bütün ilçe kadınlarımızın ürünlerini teşhir edip satabilecekleri bir yer gösterilmesini bekliyorlar! Ve yetkililere sesleniyorlar!

‘Sesimizi duyan var mııı?’


 
   24 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1557 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


The Citizen
Kaleminize sağlık.. Umarım başarılı olurlar.. Dönemin belediye başkanını bu gelişme üzerine düşününce ve twitter den bir çok kere paylaştıklarıyla kıyaslayınca insan üzülüyor tabi. Ayrıca Seçim sistemine kızmaya gerek yok.. Fikir insanını seçmek gerekir.. Saygılar..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para