24 Mayıs 2018, 09:51 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Babam, Hacı Niyazi

Babam, Hacı Niyazi

Babam, Hacı Niyazi...


Babam, Hacı Niyazi Çetin (1913-1992)


Manifaturacı ya da Altıncı Kör Niyazi diye tanınan ve bilinen rahmetli babamın; “Yetişmiş ekine giren sığırı çıkarma hışmıyla sabahları yataktan kalkıyorum.” sözü çalışma konusunda hep teşvik kaynağım olmuştu.

1947 li yılının sonlarında Cavlak’tan (Çayırönü) Koçhisar’a gelir. Göçmeden öncesi ve sonrası yıllarında bir kulaksız eşekle köy köy dolaşarak çerçicilik yaparmış. Tiftik ve yün alır pırtı verirmiş.

Veli Emmi’den satın alındığını işittiğim iki katlı kerpiç ev ve yan tarafındaki biraz büyükçe bahçe, çocukluğumun ilk hatıralarıdır. Bu hatıraları değerli ve bana gayret kaynağı olan rahmetli babamın ustalara amelelik yaparak oradaki evleri çoğaltması idi.

İyi hatırlıyorum “Sarı Bina” dediğimiz köşe başındaki evin inşaatında çalışan ameleleri, bir yemek molasında dinleyen babam, onlardan şunu naklederdi:

“Arkadaş! Eğer kendine bir hizmetçi tutmak istiyorsan ana ile babayı tutacaksın. Bunların işlerinde hile hurda olmaz, sadakatle meccanen çalışırlar.”

Evet, rahmetli annem ve babamın benim/bizim için fedakârane emeklerini hangi kelimelerle anlatabilirim, doğrusu bilemiyorum!

İnsanın en birinci üstadı, annesi ve babasıdır. Hayatımızdaki her şey onlarla başlar. Lâkin babamınki biraz garip. Zira ileriki yıllarında Hamza Dedemin, evimizde, babam ile yaptıkları konuşma ya da tartışmalarından kendisinin çok da baba yardımı ve eğitimi almadan geleceğini bin bir güçlüklerle hazırladığını ve kendini yetiştirdiğini hatırlıyorum.

Küçükken geçirdiği suçiçeği hastalığı, gözünün birinin kaybına sebep olur. Açık ama görme özelliğini yitiren gözü, artık onun “Kör Niyazi “ünvanına vesile olacak. Ama o, bu rahatsızlığını çoktan aşmış, içselleştirmiş ve âdeta bir isim olarak kullanmakta idi. Zira biz bile kendimizi tanıtırken onun bu ünvanını zikrederek başlardık.

Evdeki otoritesi yerinde idi. Çoğu zaman dükkândan getirdiği yevmiye defterini küçük kalemi ile kontrol ederdi. Kur’an kursuna gittiğim ilk günlerde bana yardımcı olduğunu rahmetle anarım. Aile içi vukuatları “üretmeyin” diye büyümeden önler, özel görüşmelerle ikna eder, çözüm arardı.

İş ve ev komşuları babamı pek severler. Hacca gittikten sonra “Hacı Ağa” ünvanıyla anılır. Rahmetli Abidin Akın, hem komşumuz ve hem de hısımımız idi. Babam onunla sohbeti pek severdi. Sonraları Destici Tat Mehmet, Demircili Muharrem Amca ile yakın sohbetli görüşmelerini hatırlıyorum.

Çarşıda sabah erkenden takılmalar başlar. Bakkal (Deli) Rıfat, kunduracı Şerafettin, Nevşehirli Ali, pırtıcı Kürt Ato, Cıngıllı Dede ile aralarında çay ikramı faslının yeni konusu var idi. Şerafettin Amca ileri yaşında genç bir ferik ( genç hanım) alır ve bir de kız çocukları olur. Akşam olmadan kızını babasına yollar. Kız acele gelir ve “Baba, anam seni çağırıyor.” deyince, heyecanlanan Şerafettin Usta doğruca eve gider. “Hayırdır avrat, niye çağırdın?” deyince “Bişey yok herif, akşama hangi yemeği yapayım, onu sormak için çağırdım.”, ifadesi artık aralarında tekerleme olarak bizimkilerin sabah muhabbetlerinin siftahıdır.

Ekrem Ağabeyimin genç yaşta kalb rahatsızlığı; babamı, ağabeyime rahat bir işi olsun diye sarraf dükkânı açmaya yönlendirir. Her ikisi de Koçhisar’ın itimad edilen sağlam esnafı ve şahsiyetidirler, Allah, rahmet eylesin.

Yardımseverliği, reklamsızdır. Kime nasıl ve ne kadar yardım yaptığını, yardım görenlerden duyardık, sonraları. Her Mevlid Kandilinde mevlit okutur, garip ve yoksulları ısrarla yemeğe dâvet ederdi.

O, dağ gibi sarsılmayan adamı, ilkin Ekrem Ağabeyimin ve sonrasında da anamın vefatı yıktı desem, abartmamış olurum.

Allah, rahmet eylesin.


  24 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1514 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


murat atasoy
otoriter sağlam dürüst güvenilir esnaf olarak bilinir hacı niyazi amcam hem pırtı dükkanı onun girişindeki sarraf dükkanı ile.yıllarca bitişik iş yeri komşuluğumuz oldu saygın bir insandı.Allah rahmet eylesin.
Hakan
Allah rahmet eylesin.Babanızı bende lakabıyla tanırdım.Asımın nesli dedim ya nesilmiş gerçek..Diye devam eden şair orada Asımın babası, köse imamdan bahsediyor.Babanız rahmetli ve onun dönemindeki büyüklerimiz neredeyse hepsi köse imam gibilerdi.''İlmi az,görgüsü çok..''Hani ümitsizlik olmasın da kıyasa girince onların zamanını çok özlüyoruz.
Mehmet Çetin
Çok kıymetli okuyucularım ve hemşehrilerim,
Rahmetli babam hakkındaki değerlendirme, temenni ve dualarınız için çok teşekkür ediyorum.
Takdirkâr ifadeleriniz için de...
Rabbim cümlemizin ecdadına rahmet eylesin. Âmin.
Yusuf YALÇIN
İsimlerini hatırladıklarınız ve hatırlayamadığımız çarşının her biri saygı güven onur kültür abidesi nice büyüklerimize rahmet olsun.
Mekanları cennet olsun.
Ramazanın tüm güzellikleri üzerinize olsun.
Selam ve muhabbetlerimle.
İhsan Sapmaz
Çok güzel bir yazı olmuş eski günleri hatırladım cok tesekkur ederim.
MEHMET GÖRGÜLÜ-ANKARA
ALLAH EV ACISI KİMSEYE GÖSTERMESİN HEMŞERİM
Akif Kara
Merhum Niyazi amcayi merhum babam araciligi ile tanimistim nasil tanistiklrini bilemem ama her kochisara gelmemizde babam Niyazi amcaya ugrayip cayini ismeden yapamazdi bir birine tkilmadand yapamazdilar ikisinede Allah merhamet ve rahmeti ile muamele etsin amin
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para