24 Mayıs 2018, 09:50 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Alkarısı Söylencesi

Alkarısı Söylencesi

Alkarısı Söylencesi...


Coğrafya insanın iç dünyasını ve yetiştiği kültürü birebir yansıtan önemli bir ‘yaşam’a alanıdır. Bu açıdan psikolojik ve sosyolojik çözümlemeler için verimli bir deney sahası işlevini görür. İnsanlar yaşadıkları coğrafya aynı zamanda kimlik inşasını gerçekleştirir, yanı sıra kimliğin özelliğini de açığa çıkarmış olurlar.

Mekân bireysel ve toplumsal bağlamda bir çeşit kimlik kartı gibidir. Bir yörede söylenen; türküler, maniler, şiirler, masallar, hikâyeler, söylenceler o coğrafyada yaşayan insanları tanımakta ve anlamakta çok önemli bir göstergedir.

Söylenceye göre;
Dağda davarlarını otlatan bir çoban, elinde ciğerle kendisini karşılamaya gelen iki çocuğun, alkarısı olan anneleriyle konuşmalarına şahit olur. Çocuklar annelerine bu ciğeri nereden getirdiğini sorar, bunun üzerine alkarısı yeni doğum yapan bir kadına verilen pekmezli bulamacın ilk kaşığında bir kıl çıktığını söylemiş. Lohusa kadının içine giren kılı, ciğerini sökerek dışarı çıkardığını söylemiş.

Bunun üzerine çoban yakında doğum yapacak bir kadının yiyeceği ilk kaşık pekmezli bulamacın kendisinden habersiz vermemesini, köylülerden istemiş.

Nihayet yeni doğum yapmış bir kadına ilk kaşık pekmezli bulamaç verilirken çoban kaşıktaki alkarısının girdiği şekil olan kılı alır ve yanındaki davar postu içine kapatır, bir müddet sonra davar postu şişmeye başlar ve çoban tarafından alkarısı üzerine büyük çengelli iğne takılarak yakalanır ve evin hizmetkârı yapılır.

Alkarısı bu durumdan ‘’aşık’’ oynayan çocukları kandırıp üzerindeki büyük çengelli iğneleri çözdürmek suretiyle kurtulur.

Sonrasında çeşmeden su getirip eve bırakır. “Tuz ekmeğinizi helal edin.” deyip tam gidecekken, ev halkına “Bana her şeyi sordunuz, bir tek genç yaşta ölenleri sormadınız.” der. Bunun üzerine ev halkı bu soruyu sorunca “Artık söyleyemem.” der ve kendini suya atar.

Alkarısı, bağlı olduğu gruba dönmek için suya döner, ancak üzerine insan kokusu sindiğinden kabul edilmez ve alkarısı, sırrını insanlara söylediği için cinler onu hemen öldürür. Su kan rengini alır.

Eski Zaman Saati
Şereflikoçhisar’ın Caynız Oyunu:
Yere bir değnek dikilir ve değneğin sahibi başında bekler. Diğer oyuncular değneği vurmaya, değneğin sahibi de değneğe vurdurmamaya çalışır. Vuramayan oyuncu kendi değneğini yere diker ve aslında yeni ebe olur. Oyun bu şekilde devam eder.

  24 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1305 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.060 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para