16 Mayıs 2018, 14:49 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Programda duygu dolu anlar yaşandı

Programda duygu dolu anlar yaşandı

Engelliler haftası kutlandı...
Engellilikten kurtulmanın yolu engelleri aşacağına inanmakla başlar.

Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde Engelliler haftası kutlandı.

Okulun Öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler, İsrail’in Filistinliler üzerindeki zulmü nedeniyle ertelendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşması Okul Müdürü Zöhre Erkenekli tarafından yapıldı. Erkenekli konuşmasında;

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10-16 mayıs Engelliler Haftasını kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının gündeme getirilmesi, her birey gibi onların da kendi hayatlarını bağımsız ve iyi şartlarda yaşama hakkı elde edebilmeleri için engelliler haftası farkındalık haftası olarak engelli vatandaşlarımızın seslerine ses olmak amacıyla oldukça önemlidir. Engelli vatandaşlarımızın hayata daha kuvvetli tutunması, her alanda kendilerini geliştirip, yaşama sevinçlerini kaybetmemeleri için hepimizin üzerine düşen büyük sorumlulukları vardır. Bizlerde buna inanarak engelli bireylere yönelik çeşitli çalışmalar yapıp onları hayata sıkı sıkı bağlamak adına sosyal yaşama dâhil edip, önemli adımların gerçekleşmesi sağlayıp ve yapılan çalışmaları günlük yaşamda uygulanabilir hale getirmek de hedeflerimiz arasındadır.

Engelli bireyleri eğitip iş sahibi yaparak onları tüketici olmaktan kurtarıp üretici yaparak mutlu ve yararlı duruma getirebiliriz. Bizler devletimizin de engelli bireylere sağlamış olduğu imkânları da değerlendirerek, onları daha iyi bir yaşam standartlarına kavuşturmak ve sosyal hayata dâhil etmek için, gerekli olan imkânları okulumuz bünyesinde vermeye çalışmaktayız. Merkezimizden mezun ettiğimiz öğrenci sayısı kadar merkezimize öğrenci kaydetmekteyiz bu öğrencilerin akademik, sosyal ve toplumsal becerilerini arttırmak için gerekli eğitim ve öğretim merkezimizde Özel Eğitim Öğretmenlerimiz tarafından sunulmaktadır.

Bu yıl Mezun olan öğrencilerimizle birlikte 11. Ve 12. sınıf öğrencilerimize EKPS başvurularını yaptırarak devlet memuru istihdamından yararlanmaları amacı ile kura sistemine başvuru yapmalarını sağladık. Böylelikle olanlara sosyal yaşam içerisinde verilecek rollerle topluma kazandırmanın yolunda ilk adımları atmış bulunmaktayız.

Engelli bireyleri anlamak için onun gibi olmamız mı gerekiyor veya onun yaşadıklarını yaşamamız mı? Halden anlamak için insan olmak yetmez mi.Bizim yapmamız gereken onların hayatlarını daha rahat yaşamalarına yardımcı olmak. Onlara acımak yerine hayatlarını dilediklerince yaşamalarına fırsat vermek onlara yapacağımız en büyük iyilik olacaktır.

Bu anlamlı günler vesilesiyle engelli bireyleri sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Böylece ailelerimizi daha iyi anlamak için birazcık empati yapmamız yeterli olacaktır.
Sadece bugün değil her gün engelli bireyleri hatırlama günü olsun. Bunu tarihler arasına sıkıştırmadan, hep aynı duyarlılıkla,  bu taşın altına elimizi koyarak onları sosyal yaşama dâhil etmek, onlar için yaşamı daha da kolaylaştırmak adına gelin gönül elçileri olalım.  Ailelerimize engelli bireylerle yaşamanın zor taraflarını değil de güzel taraflarını gösterelim. Çünkü Engellilikten kurtulmanın yolu engelleri aşacağına inanmakla başlar.

Sözlerime son verirken Engelli bireyler söz konusu olduğunda Gerek Kaymakamlığımız, Belediye Başkanlığımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve gerekse hayırsever sivil toplum kuruluşları bizlerden desteklerini hiç esirgememişlerdir. Bundan sonraki süreçte de bizlerle olacağına canı gönülden inanıyoruz.”dedi.

Öğrenci Velileri adına temsili konuşma Seval Çelik tarafından yapıldı. Çelik’in duygu dolu konuşması hem kendisini hem de programa katılanları ağlattı.

İşte Atatürk gösterisinin ardından bayrak şiiri okundu. Gökhan Ünver tarafından da annem isimli şiir okunmasından sonra öğrencilere protokol tarafından hediye verildi.

Öğrenciler tarafından yapılan el ürünleri sergisinin protokol tarafından gezilmesinden sonra Engelliler haftası programı sona erdi.

 17 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 922 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat