09 Mayıs 2018, 14:07 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Törende Şehitlerimiz Anıldı

Törende Şehitlerimiz Anıldı

Kut’ül Amare Zaferi Kutlandı...
Kut’ül Amare Zaferi’nin 102.yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.

İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından hazırlanan program, Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün Anlam ve önemini belirten konuşma Tarih Öğretmeni Melih Temel tarafından yapıldı. Temel konuşmasında; “Orta Asya bozkırlarından Anadolu’nun bereketli topraklarına dünyanın bir çok coğrafyasında destanlar yazan aziz Türk Milleti’nin kahraman evlatlarının bir destanı da Kut’ül amare zaferidir.  

Müslüman Türk milletinin örnek alacağı kişiler, yabancı milletlerin kahramanları veya yabancı ideolojilerin fikir babaları olmamalıdır! Bizim örnek alacağımız kahramanlar, kendi tarihimizden, kendi kültürümüzden olmalıdır.

Kut-ülamare zaferi, I. Dünya Savaşı yıllarında Irak cephesinde İngilizlere karşı kazandığımız büyük bir zaferdir…Neden büyük bir zaferdir? Çünkü bir İngiliz ordusu orada Türk ordusuna teslim olmak zorunda kalmıştır... Dünya tarihinde ilk defa bir savaşta en fazla düşman askerinin esir alındığı savaştır Kut-ülamare savaşı… Kut-ülamare nerededir? Kut-ülamare, Irak’ta,  Bağdat’ın 170 km güneyinde, Dicle nehri kıyısında bir kasabadır. İngilizlerin, bu topraklarda ne işleri var? İngilizlerin amacı Osmanlı topraklarına, Ortadoğu’ya egemen olmak; buralardaki kaynakları sömürmektir. Daha net ifadelerle söyleyelim: Irak petrollerine el koymak, Mezopotamya’nın verimli topraklarını ele geçirmekti. Sömürgeci güçler, ele geçirdikleri topraklardaki yer altı ve yer üstü kaynaklarını bedavadan kullanmayı, o bölgenin halkına bırakmamayı amaç edinirler. Sömürgecilik, bir tür uluslar arası hırsızlıktır…

İngilizlere göre Kut, kendilerine yeni destek gelinceye kadar korunabilecekleri bir yerdi ve güvenli idi. Ancak öyle olmadı; İngilizler, hata yapmışlardı. Osmanlı ordusu zekice bir planlama ile Kut bölgesini kuşatma altına almış ve İngiliz ordusunun etrafını çevirmiştir. İngilizler şok olmuştu; böyle bir şeyi beklemiyorlardı. Bu arada, Osmanlı idaresi, bölgeye Halil kut Paşa idaresinde yeni bir askeri birlik daha göndermiş ve komutayı Halil Kut Paşa’ya devretmiştir. Kuşatma altındaki İngiliz ordusu, zaman geçtikçe erzak ve mühimmat bakımından tükenmiş, kıtlık ve açlık baş göstermişti.
İngiliz ordusunun moralleri de tükenmekte idi. Bu ağır şartlar altında yaklaşık 5 ay süren kuşatma sonunda İngiliz ordusu teslim olmayı kabul etmek zorunda kalmıştır. 13 general, 481 subay ve 13.300 İngiliz askeri Osmanlı ordusuna teslim olmuşlardır. İngiliz ordusu, teslim olmadan evvel yaptıkları görüşmelerde kuşatmanın kaldırılması ve geri çekilmelerinin sağlanması karşılığında Halil Kut Paşa’ya 1.000.000 sterlin rüşvet ödemeyi teklif etmişler, bu rakamı daha sonra 2.000.000 sterline çıkartmışlar; ancak bu teklif, Halil Paşa tarafından reddedilmiştir.

Kut-ülamare savaşı, Çanakkale Savaşı’ndan sonra Osmanlı Devleti’nin 1.Dünya Savaşı içinde kazandığı ikinci büyük zaferdir. Kut savaşı, Osmanlı’nın kazandığı son zaferdir. Bu bölgedeki çatışmalarda İngilizler toplamda 40.000 kayıp; Osmanlı ise 25.000 şehit vermiştir.
Kut savaşı, İngiliz tarihçilerine göre “Britanya tarihinin en aşağılık teslimidir.” Adeta İngilizlerin havasının söndürüldüğü bir zaferdir.”
dedi.

Kut’ül Amâre Zaferini anlatan sinevizyon izlendikten sonra Ankara geneli İlkokul öğrencilerine yönelik düzenlenen “Kutül Amare” konulu şiir yazma yarışmasında ikinci olan Zafer İlkokulu öğrencisi Eylül Dila Ekinci tarafından  “Kutül Amare Zaferi” şiiri okundu.

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo gösterisinin ardından Esra Azmet isimli öğrenci tarafından “Bir bayrak rüzgar bekliyor” şiiri okundu.

Program, İsa Altuğ tarafından seslendirilen türkülerden sonra sona erdi.


  10 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1143 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]