09 Mayıs 2018, 13:52 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kudüs konulu program düzenlendi

Kudüs konulu program düzenlendi

Kudüs’ü anlamak ve anlatmak konulu etkinlik düzenlendi...
Kudüs’ü anlamak ve anlatmak konulu etkinlik düzenlendi.

Şehit Orhan Durukan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Kudüs’ü anlamak ve anlatmak” isimli program düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşması Okul Müdür Yardımcısı Mehmet Harman tarafından yapıldı. Harman konuşmasında; “Bildiğiniz üzere Kudüs, kadim medeniyetlerin en eski şehirlerinden biridir. Birçok din için kutsal bir şehirdir. Bizim için ise apayrı bir yeri vardır. Peygamberler şehridir Kudüs. İlk kıblemizdir. Hz.İbrahim’in eşi Sare ile uğradığı ve kabrinin bulunduğu mekandır. Hz.İshak’ın yaşadığı, Hz.Yakub’un evlat hasretiyle gözlerini kaybettiği, Hz. Yusuf’un doğup büyüdüğü şehirdir.Hz.Musa’nın, İsrailoğullarını Mısır’dan çıkarıp götürdüğü Filistin topraklarının merkezidir.

Peygamber Efendimiz İsra mucizesinde Burak’a binip Mekke’den Kudüs’e, Kudüs’ten de Arş-ı Ala’ya yolculuk yapmıştır. Kudüs, İsra (gece yolculuğu) mucizesinin ikinci durağı, Miraç (yükseliş yolculuğu) mucizesinin ise birinci durağı olmuştur. Peygamber Efendimiz, Mescid-i Aksa’da bütün peygamberlere namaz kıldırmıştır. Kudüs Müslümanlar için Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’den sonra fazileti bakımından üçüncü büyük mescit olarak kabul edilen Mescid-i Aksa’ya sahiplik eden kutsal bir mekandır.

Yüzyıllardan beri Kudüs’le kavileşen bağımız, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bugün buradaki buluşmamızda bunun bir temsili niteliğindedir. Bu vesileyle yüce Rabbimden en büyük dua ve niyazım; Peygamber Efendimizin ve tüm peygamberlerin bize emaneti olan başta Mescid-i Aksa, Kudüs ve çevresinde yaşayan Müslümanlar olmak üzere bütün dünyada zulmün karanlığında ve acının pençesinde inleyen kardeşlerimizin bir an önce feraha ve felaha kavuşmalarıdır.
Allah tüm Müslümanlara emanetlere sahip çıkacak bilinç ve şuuru nasip etsin”dedi.

Konuşmadan sonra “Kudüs” isimli sinevizyon izlendi.

Programın son konuşmacısı da Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Murat Yıldız idi.

“Kudüs” hakkında konuşan Murat Yıldız, Kudüs deyince akla bereket şehri, adalet şehri geldiğini söyledi.

Kudüs’ün tarihçesi hakkında bilgi veren Murat Yıldız, Müslümanlar için Kudüs’ün neden çok önemli olduğunu anlattı.

Yıldız konuşmasının devamında; “Filistin’deki çocukların bir çoğu yetim. Irak’ta Demokrasi’yi getireceğiz deyip Irak’ı 3’e bölen, Suriye’deki insanlara “Ey Suriyeliler, gelin isyan edelim. Size daha özgür bir yaşam sunacağız” deyip sosyal medyada örgütledikleri insanlarla kendi ülkelerini parçalatan ve bugün dünyanın dört bir tarafında mülteci konumuna düşüren bir zihniyetten bahsediyoruz. Bu zihniyet size çok uzak değil çocuklar. Eğer aklınızı, başınıza almazsanız, eğer aklımızı, başımıza almazsak çoluğumuza çocuğumuza, örf, adet ve geleneğimizi ve bizi bir arada tutan değerlerimizi aşılamazsak bizimde sonumuz öyle olacak. Ve geldiklerinde sen CHPli, MHPli, AK Partili diye ayırmayacaklar, ayırmadılar.

Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. İnşallah tekrar birgün birlik olur Kudüs’ü bunların elinden kurtarırız. Rabbim bu sıkıntılı süreç içerisinde olan milletimize, devletimize yardım etsin, yöneticilerimize basiret ve cesaret versin bizlere de bu millete sahip çıkacak bir yürek, bir bakış açısı ve misyon versin”dedi.

Konuşmadan sonra İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Turan Murat Yıldız’a çiçek verdi.

Program, Kudüs hakkında hazırlanan serginin gezilmesinden sonra sona erdi.


   10 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1045 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]