09 Mayıs 2018, 13:28 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

‘Yandaş Medya’ Dedikleri...

‘Yandaş Medya’ Dedikleri...

Ben çocukken evimize üç gazete, bir dergi girerdi...


Ben çocukken evimize üç  gazete-bir dergi girerdi. Biri babamın (resmi az, yazıları  bize ağır gelen renksiz gazetesi) - ikincisi ortak (bütün ev ahalisine hitap eden magazini, bilmecesi bulmacası, yemek tarifleri  olan bir gazete) - üçüncüsü dedemizin bizlere miras bıraktığı kendi gazetemiz - sonuncusu da karikatür dergisi. (Şu an aklıma Avanak Avni geldi ama dergideki bütün kahramanları çok severdim.)

Gel zaman - git zaman özel televizyon kanalları  açıldı. Her birinde ülkemizden ve dünyanın öteki ucundan verilen haberlerin yanı sıra; sporundan, magazinine,  müziğe, yemek programına kadar  her şeyi televizyondan öğrenir  olduk. Bundan sonra da gazete sayımız bire düştü, İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte dergi işi de bitti. Ama bir tane de olsun muhakkak evimize gazete girdi.

Evlendim (şükür)  eşimde gazete okuma meraklısı çıktı. Her gün ilk işi gazetesini almaktır. Akşam eve gelirken işyerinde unutup gelirse karalar bağlar. /Gel internetten oku!  derim.  Kabul etmez. /Gazeteyi elime almam, kokusunu duymam, sayfalarını kendim çevirmem lazım! der. Her satırını tek tek okur. Hatta o kadar dikkatli okur ki koskocaman ulusal gazetelerin hatalarını bulup bana gösterir (!) /Bende yok artık! derim.

Biz yıllardır ama  yıllardır aynı gazeteyi alıyoruz. Tarafsız yayın yaptığını düşündüğüm  gazetede; yazılarına bayıldığım bissürü kadın yazar, her mahalleye hitap eden  köşe yazarları vardır. İstisnasız ayırım gözetilmeden verilen siyasi ve güncel haberler bunun  yanında; sağlık-iş dünyası-bilim teknoloji, kültür-sanat-kitap-bilmece-bulmaca ekleriyle ailenin bütün fertlerinin beklentilerini  karşılayan dolu dolu marka olmuş bir gazetedir.

Aynı gurubun yine tarafsız yayın yaptığını düşündüğüm televizyon kanallarında da, siyasi görüşü,  dünya görüşü, fikri-fikriyatı ne olursa olsun her telden çalan akademisyenlerin konuk olduğu oturumları dinleyebiliyorduk!

‘duk’ diyorum zira bundan sonra böyle bir şansımız olmayacak sanırım! Şöyle ki:

Türk medyasının Amiral Gemisi de denilen gazete geçtiğimiz ay el değiştirdi. Devretme sürecinin tamamlanmasıyla  birlikte ailemizin neredeyse bir ferdi haline gelen gazetemizde ve kanallarında hemencecik değişimler başladı.  

Büyüklerimiz ‘Baskın basanındır!  dediler ülkeyi zamanından önce bir seçim sürecine soktular. Malum ittifaklar kuruldu, malum ittifakların malum  adayları belli oldu. Hatta adaylar meydanlara iniverdiler bile!

Fakat vatandaşa iktidarın ve ittifakının sesinden başka ses gelmiyor. Bütün kanallarda  tek taraflı yayınlar yapılıyor.  Gazetelerde manifestoları, çarşaf çarşaf ilanları, bütün televizyonlarda mitingleri canlı verilirken diğer adaylar  yok sayılıyor.

Yıllardır elimizde gezdirdiğimiz  gazetenin ve tarafsız diye haberini dinlediğimiz kanalının da bu  kısa zaman zarfında yandaş olma yönündeki ivme hızını izlerken hayretler içerisinde  kaldım!

‘Yandaş medya’ dedikleri buymuş demek! Her şeyde olduğu gibi medyada ikiye bölünmüş. Bunu iyice anladım. /Çoktaan öyleydi! dedi eşim /Sen  kanal gezmiyordun da bilmiyordun!  dedi bana. (Biliyordum da bu kadar olduğunu bilmiyordum.)

Yani bir gazete keyfimiz vardı o da yalan oldu!

Hangi gazeteyi eline alsan  tek taraflı ötüyor! Oysa böyle olmamalı! Ülkeye cumhurbaşkanı seçeceğiz!  Adayların hepsinin ne söylediğini  duymalıyız ki adil bir seçim olsun.    

Hep  diyorum, olmaz olsaydım!  Terazi burcuyum.  Haksızlığa  asla tahammül edemiyorum. Kimseye haksızlık yapılsın istemiyorum.  İçimde, elinde tartı her daim hazır ol da bekleyen adalet duygum  ile her şeyi tartıyorum! Herkes eşit olsun istiyoruum...

 

   10 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1192 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Göksen Özdemir
Mustafacıklıyım. Ankara'da ikamet ediyorum, yazılarınızı takip ediyorum. Ama bu yazınıza bayıldım. Ellerine sağlık.
Alacin bey,daha önce kötüydü,yalancıydi,şimdi benim istediğim gibi oldu tamaaam diyince siz tartılı ve objektifmi oluyosunuz?Tekelcilikle teraziyi karıştırmayalım lütfen
koc kemal
Evet bizim evdede ayni durum idi.
El degistirdikten sonra Aboneligine son verdim.
Alican
Bence o sizin yıllardır okuduğunuz gazete o zamanlar da objektif değildi. Ama işinize geldiği için öyle görmek istediğiniz için size öyleymiş gibi geliyor. O güzellemeler dizdiğiniz çocukluk gazetenizin yıllardır yalanlarla bu millettin anasını nasıl ağlattığını da keşke o teraziniz ölçseydi. Belki o zaman biraz inandırıcı olabilirdiniz.
Sıla
Aaaa herşey tozpembe degilmiydi ya,herşey herkesin(!)istediği gibi değilmiydi.Niye üzülüyorsunuz bakın insan alışıyor.Aynı şeyleri duya duya,göre göre tepkide vermiyo :( Hoş verse duyan,anlayan ve ciddiye alan varmı?yooook...o zaman ne yapıyoruuuuuz,alkış hadi alkış...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.086 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]