09 Mayıs 2018, 13:23 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Dost Meclisi

Dost Meclisi

Dost Meclisi...


İnsan biriktirmek yani dost edinmek, para biriktirmekten çok daha büyük bir zenginliktir. Onun için Çevrenizdekilere dostluğunuzu göstermek bu kadar zor olmamalıdır. Dört duvar arasına sıkışan hayatlarımızı, teknolojinin getirdiği uyuşukluğu üzerimizden atamazsak, dost kavramını sadece sözlüklerden öğrenmeye çalışacağız.

Dostluğumuzu bir kıssadan hisse ile tamamlayalım…

Güneş ile rüzgâr, hangisinin daha güçlü olduğu konusunda tartışırlar. Ve  rüzgâr “Sana benim daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım.” der. “Şuradaki yaşlı adamı görüyor musun, hani şu üstünde palto olan. Bahse girerim, o paltoyu üstünden senden çok daha çabuk söküp alabilirim.” Bu denemeye razı olan güneş, bir bulutun arkasına gizlenir ve rüzgâr bir fırtına gücüyle esmeye başlar. Ancak rüzgâr şiddetini ne kadar artırırsa yaşlı adam da paltosuna o kadar sarınır. Sonunda rüzgâr pes edip durulur ve güneş bulutun arkasından çıkarak yaşlı adama sıcacık gülümser. Bunu gören yaşlı adamın yüzünde bir hoşnutluk ifadesi belirir. Ve paltosunu çıkarır. İddiayı kazanan güneş rüzgâra “Dostluk ve nezaket, her zaman haşinlik ve zorbalıktan daha güçlüdür...” der.

Radyo
Eşyalara anlam yüklemek çoğu insana anlamsız gelebilir. Eşyaların maddi değerlerinin yanında taşıdıkları manevi anlamı değerli kılmak gerekir. Ben istesem de istemesem de tahta radyo ruhuma işlemiş, benim bir parçam olmuştur. Şu yalan dünyada bana onun kadar uzun ve kesintisiz yoldaşlık etmiş bir nesne veya cihaz yoktur. Radyoların zamanla şekli şemalı değişse de birçok insan gibi benimde vazgeçilmezlerimden olmuştur. Birçok radyo dostu gibi benimde gecelerime yoldaşlık etmiş, iyi bir dost olmuştur, radyo.

Radyodan dinlediğin ıssız ve sessiz Anadolu’nun şarkıları, türküleri, melodileri, nağmeleri, benim hayatıma yön verecek, kaderimi belirleyecek kadar ileri gitmiştir.

Nasıl unuturum onu, bu nankörlüğü nasıl yapabilirim? Sonradan hayatıma giren hiçbir cihaz, ne televizyon, ne bilgisayar, ne cep telefonu beni onun kadar etkilemedi.

Radyoların tek tükettiği şey pil ve elektrik oldu. Başka diyarların sırrını, sesini ve müziğini getirdi. Dünyaya açılan tahta çerçeveli pencerelerdi. Tılsımlı bir kutuydu.

Eskiden Sadece TRT Vardı
Teknoloji bugünlerde olduğu kadar hayatımızda yerini almamış, gelişmemiş, internet, kredi kartı, cep telefonu hatta ev telefonu dahi hayatımızdaki yerini bu kadar sağlamlaştırmamıştı. O günlerde teknoloji ile olan bağlantımız belli saat aralıklarında yayın yapan TRT’nin siyah-beyaz yayınlarından ibaretti. Televizyonları siyah beyaz görüntüden kurtarmak adına ekranın önüne renkli aparatlar takıldığı zamanlardı. Televizyon kumandası ve çok kanallı bugünleri hayal bile edemiyordu insanlar.

Tek kanallı televizyon döneminin en önemli eğlencelerinin başında diziler gelirdi. Dallas, küçük ev gibi diziler 80’li yılların en çok izlenen, ertesi gün üzerinde konuşulan yapımlarıydı.

80’li yılların unutulmazları arasında TRT’de haftada bir kez   gösterilen Türk filmlerinin bir başka tadı ve hazzı vardı. Hülya Koçyiğit’ in, Türkan Şoray’ın, İzzet Günay’ın, Ediz Hun’un,  bazen sevda yüklü, bazen keder dolu filmleri ailece ya da komşularla hep birlikte izlenirdi. İnek Şaban, Zeki Metin ikilisi ve daha nice güzel insanlar… O günlerde her şeyin, ama her şeyin ayrı bir kıymeti vardı.   10 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1413 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para