02 Mayıs 2018, 13:48 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Çalörenliler gerekli desteği görmediklerinden yakınıyor

Çalörenliler gerekli desteği görmediklerinden yakınıyor

Başkan Ferda Polat'a sitem ediyorlar...
Çalören Sakinleri hemşehrileri Ferda Polat’a sitem ediyor.

“Mezgit Seni Unutmadık” sloganıyla hemşehrierini bir araya getirmeyi ve kaynaşmalarını sağlamayı amaçlan bir grup Çalören sakini, yıllar öncesinde başlatılan hareketin bugün geldiği noktayı hayal kırıklığı ile karşılıyor, hem mahalle sakinlerine, hem de hemşehrileri olan Belediye Başkanı Ferda Polat’a sitem ediyor.

Mezgitaltı mevkiinde oluşturdukları piknik alanını ağaçlandıran ve uzun süre bakımını üstlenen çoğunluğu yurt dışındaki sakinler, mahalle sakinlerinden ve belediye başkanından gerekli desteği görememekten yakınıyor.

Bütünşehir Yasasıyla birlikte beldelerinin Şereflikoçhisar’ın bir mahallesi olduğunu belirten sakinler, belediyeden gerekli ilgiyi göremediklerini, yaptıkları ağaçlandırma çalışmalarının da bakımsızlıktan dolayı kurumak üzere olduğunu ifade ediyorlar.

Gazetemize yazılı bir açıklama gönderen Çalörenliler, mahalle sakinlerine ve Belediye Başkanı Ferda Polat’a çağrıda bulunarak ağaçlandırma sahasınına gerekli bakım ve sulamanın yapılmasını, orasının Aile Piknik Alanı’na dönüştürülmesini ve koruma altına alınmasını istiyorlar.
Açıklama şöyle:

Türkiye’ nin her tarafında olduğu gibi ekonomik sosyal nedenlerle köylerin boşalması ve bundan bizim köyünde etkilenmesi gayet normaldir.

Köylülerin Türkiye’ nin çeşitli yerlerine göç etmeleri hem akrabaları hem de komşuları birbirinden uzaklaştırıp unutmalarına sebep olacaktır.
Bu birlikteliği devam ettirebilmek için her yıl köyde hem buluşma hem gençler için tanışma kaynaşma fırsatı yaratalım dedik. Ve ilk defa 11/08/2007 tarihinde MEZGİT SENİ UNUTMADIK parolasıyla tüm köylülerimizi bir araya getirdik. Hem köylülerimiz bundan memnun oldu.Her yıl tekrarlanmasını istediler. Bu buluşmanın ilk yılında 100 ikinci yılında 1000 olmak üzere fidan diktik. Ve buna Almanya’ daki derneğin ve köylülerimizin katkılarıyla su getirdik. 7 yıl üst üste bu buluşmayı tekrar ettik. Ama nefesimiz kesildi.

Tam yedi defa bu buluşmamızı organize ettik ve ağaçlar meyve vermeye başlası.Ama ne acıdır ki ne vatandaşlar nede köyün hemde ilçenin belediye başkanlığına yalvardık. Bilmem düşünce uyuşmazlığı bilmem başka nedenlerle hiç kimse meydana gelmiş esere sahip çıkmadı, el uzatmadı. Dikilen ağaçların bu kafaya bağlanmasını acizlik ve çekememezlik olarak görüyoruz. Sanki orası kişisel.
Anlatacak çok şey varda kelimeler kifayetsiz kalıyor. Yazmak yetmiyor artık. Kasabanın büyükşehre bağlanması üzerine derdimizi parklar ve bahçeler müdürlüğüne Ankara’ daki köyümüz derneği kanalı ile oranın bir mesire yeri , aile parkı olarak düzenlenmesi için dilekçe verdik. Hemşerimiz Şerefli Koçhisar belediye başkanının da yardım etmesi için rica ettik. Ama ne yazık ona da sesimizi duyuramadık.

Ankara’ dan büyük şehirden iki tane mühendis fidanlığa kontrol için gitmiş olup “çok beğendiklerini ve olumlu raporu müdüre verdiklerini” söylediler.
Veriş o veriş bir daha ne SES ne SEDA….

Gittik derdimizi tekrar anlattık. Ne oldu diye..Bize bırakın cevap vermeyi vermiş olduğumuz dilekçemizi bile kaybettiler.
Şimdi orası uzaktan kumanda ile ne kadar bakılırsa o kadar bakılıyor.Emeklerimiz boşa gitmektedir.Köyümüzün halkının da bu kadar duyarsız olması da bu fidanlık ortak malimiz diye benimsememesi hayretler içerisinde bırakıyor. Bizleri üzüyor ve düşündürüyor.

Eskiden bizim mülklerimiz böyle değildi. Birbirini seven birbirine bağlı olan ve ortak hareket eden bir nesildi. O yokluk günlerinden dayanışma göstererek birçok işleri beraberce başardılar. 1940 -1950 -1960-1970 li senelerde ilkokulu hemen hemen her köyden önce yapmışlar, köye çeşmeyi ilk on lar getirmişler. Dernekler kurup ortaokul yaptırdılar. Tarım Kredi Koop. –Zıraat Bank binası –Köy Kalkındırma Koop- Köye belediye kurulması işlerini birlik ve berabarlikle gerçekleştirdiler. Okulları kendi yapıp duvarlarını düzenleyip içlerini ağçlandırıp iki tane cami binası yapıp, mezarlık etrafını yapıp ağaçlandırılması toprak mahsulleri ofisi daha başka bir sürü hizmet beraberce yapılmıştır.

Ayrıca komşuluk ilişkileri  çok iyi düzeyde beraber misafir odalarında akşam yemekleri düğünlerde birbirini maddi ve manevi desteklemeler. Küsleri barıştırmak.Kan davalarını önlemek. Komşu köylerinde cenazelerine katılmak …Birlik ve beraberlik ruhu var idi. Bizde bu hasretlerimizi geri kazanmak yurdun çeşitli yerlerine dağılan hemşerilerimizi seneden bir gün bari bir araya getirip kaynaşmak birbirimizi unutmamak için bu fidanlığın vesile olmasını bir araya gelmemizi sağlamasını arzu ederek böyle bir adım attık.  3 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1889 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Yasar Özkan
İşin emektarlarından biri olarak diyorumki.. Maalesef benden senden olayı şimdiye kadar hiç bu kadar olmamıştı....Yazıya aynen katılıyorum. Yetkililerin verecek bir cevabı varsa yazsınlar okuyalım....
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para