02 Mayıs 2018, 13:17 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

SÖZ (KALEM) KILIÇTAN KESKİNDİR

SÖZ (KALEM) KILIÇTAN KESKİNDİR

SÖZ (KALEM) KILIÇTAN KESKİNDİR...


SÖZ OLA KESE SAVAŞI, SÖZ OLA BİTİRE BAŞI, SÖZ OLA  AĞILI AŞI, BAL İLE YAĞ EDE BİR SÖZ.- Yunus Emre.

SÖZ (Kalem) Kılıçtan Keskindir, sözü bir veciz  midir? Arap literatüründe bu sözün Hz.Ali’ye ait olduğu ravilerce bildirilmektedir. Daha başka söylemlerle de bu sözün İngiliz literatüründe İngiltere halkının söylediği de bildirilmektedir.  

Geçen ay yazdığım ve Çengel gazetemizde yayımlanan DİL konusundaki yazım bende DİLi evrimselleştiren SÖZ (KALEM)’den anımsamamak olmazdı. İnsanda (canlıda) doğmak kadar önemli olan bir hak da bedenin SÖZ (KALEM) hakkına sahip olması geresinimdir. 13. Yy. yaşamış aziz Christian Bobin: Doğmak için yalnızca bedene sahip olmak yeterli değildir, aynı zamanda SÖZ’e de sahip olmak gereklidir. Demiştir.

Zamanımızda olduğu gibi geçmişte de ifade özgürlüğünün zaman zaman kısıtlandığına tanık olmuşuzdur. Birlikte yaşadığımız insanlarla SÖZcükler kullanarak anlaşamazsak, diğer canlıların sessiz  işaretlerinden farkımız olmaz kanaatindeyim. SÖZlerle bazen yaşama, normal nefes aldırma durumlarını da çiğneriz, yasa koyarız, en canlı örnekleri de fikir beyan edenler ve gazeteciler olduğu kanaatindeyim.

İnsanları, gerçekleri duyurduğu, düşünmeye sevk ettiği SÖZü ile  yayın organlarının, elemanlarının, fikir beyan edenlerinin cezalandırıldığını medyada  okumakta, duymaktayız. Gazeteciler SÖZün, kalemin, gazetecilik uğraşının neden onurlu olduğunun gereğini de belgelerler.  George Orwell (İngiliz romancı, denemeci, gazeteci, 20.yy. edebiyatçısı): Gazetecilik başkasının yayımlamak istemediğini yayımlamaktır! der. Alain de Button da son eserinde bir SÖZü tekrarlar: Sabah gazete okumak  gerçekçinin sabah duasıdır. der.

Modern dünyada gerçeği aktarmanın dili, yöntemi, sistemi değişiyor. İletişim teknolojisiyle dünyada literatüründe insanlar da görüş bildiriyor, yorum yapabiliyor, bilgi aktarabiliyor. Bu durum haber alma özgürlüğüne sahiplerin, zihnini bulandırıyor. Çünkü sosyal medyalarda düşüncelerini ifade edenlerin de SÖZlerinden dolayı hayat hakları kısıtlanabiliyor. Haberi topluma bildirme, aktarma yöntemi değişse de gerçek dil, SÖZ ve etkisi, geleceğini şekillendirmede bulundurma erki hiç değişmiyor.

Felsefenin ilk ademi sayılan Sokrates, SÖZünden dolayı, yetmişinde mahkeme edilmiş, yargılanmış ve zehirlenerek dünya hayatına son verilmiştir. Bu duruma bugün de Tarihteki binlerce adaletsiz yargılamalardan biridir! denmektedir. Sokrates’in SÖZ SAVUNMA metnini, ölümünden beş yıl sonra öğrencisi Platon ifadelendirir. Savunmasında Sokrates yargıçlara der ki: Bana hüküm giydiren sizlere bir tahminde bulunacağım, yaşamımdan ayrılmak üzereyim ve geleceğimi en iyi gördüğüm andır bu. Yaşamlarınızın hesabını vermekten kurtulma umuduyla sizler beni mahkum ettiniz. Sizlerin başına tam tersi gelecek. Çünkü insanları öldürerek kötülük içinde yaşadığınızın yüzünüze vurulmasını engelleyeceğinizi sanıyorsunuz. Denetçilerden kurtulmanın ne etkin ne de onurlu bir yolu bu! En güzeli ve en kolayı, başkalarının ağzını kapatmak yerine, olabildiğince kusursuz kalmaya çalışmaktır kendini!

Kendini aşamamış insan toplumlarının varlıkları SÖZ etkinlikleriyle uluslar arası düzeye ulaşması, SESten önce gelmelidir. Dünya siyaset literatüründe olduğu kadar, SES sanatçılığı da halen SÖZden ziyade SESi ile toplumlara etki etmektedir.

Kitabımız Kuranı Kerimde ilk emir: OKU! dur. Okumak ve SÖZe dönüştürmek, insan türünün kendi aralarında olduğu kadar diğer canlı türüne de etki etmek bakımından sosyalleşmenin ve bağlantılı olmanın nedenidir. SÖZün dille, yazıyla ebediyete sürüp gitme mücizesini hep hayallerle yaşarız. Umudumuzu, düşüncelerimizi, duygularımızı, kültürümüzü ve gerçekleri bildiren SÖZ yasaklanmadığı süreçte, SÖZe anti  etkinlik yasaları uygunlanmayacaktır. Gelecek dünyevi hayatımızın her şeyden önce insanlık onuru  meselesi olmalıdır, kanaatiyle  SÖZ etkinliğinin yapıcı, bilgilendirici yaşantıya katkılı olması dileğiyle durumu Şereflikoçhisarlılarıma arzederim.

  3 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1175 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]