02 Mayıs 2018, 13:15 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Sorma Durum Leyla!

Sorma Durum Leyla!

'Alışverişi yerel esnaftan yapın. Yerel esnaf yok olmasın!'


Geçtiğimiz haftalarda ‘Şereflikoçhisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’ yerel esnafa destek için bir afiş hazırlatmıştı. Afişte;

“Alışverişi Yerel Esnaftan Yapın!
Size veresiye yazan Ahmet Amca’yı unuttunuz mu?

Kimi zaman anahtarınızı, kimi zaman çocuğunuzu emanet etmiştiniz. İyi gününüzde kötü gününüzde düğününüzde ve cenazenizde hep sizinle birlikte olan “Üzerimde para yok sonra versem olur mu?” diyebildiğiniz yerel esnafa sahip çıkın. Yerel esnaf yok olmasın!” yazıyordu.

Afişi  asmamızı rica ettiler. Hemen gazetemizin  girişine herkesin görebileceği bir yere astım. Fakat (benim mi gözümden kaçıyor bilmem) ben bu afişi bir kaç market hariç hiç bir yerde görmedim. Oysa ki ne güzel hatırlatılmış  eski günler. Bütün dükkanların  camlarına asılmalı idi.

***

İlçemizdeki malum yabancı marketler ne ara  açıldı hatırlamıyorum ama zaman içinde tabiri caizse mısır patlağı gibi çoğaldılar. Yolda giderken bi bakıyosun.  /Aaa buraya da açılmış! diye şaşırıyosun. Daha ucuzu yok! - Harca harca bitmez!- Öğrencinin yoksulun can dostuyum! sloganlarıyla vatandaşı tavlayan  bu marketler, meşhur aktüel günlerinde hepimizin /Amanın  bu hafta ne gelmiş acaba? diye merakla beklediğimiz  kataloglarıyla popüler oldular.

Gıdadan-kırtasiyeye, zücaciyeden-mefruşata,  giyim, elektronik, elektrik, modüler mobilya,  hırdavat, hatta badanası- boyasına  kadar, mevsimine göre sattıkları akla gelmedik envai çeşit ürünleriyle vatandaşı cezp ederken ilçede bu işleri yapan özellikle ‘küçük esnafın’ işlerine büyük darbe vuruyorlar!

Biri de bizimki olmak üzere onlarca işyerinin kapanmasına sebep oldular. Mahallemde iki bakkal vardı kepenk kapattı. Çocuğu ekmek almaya gönderecek bakkal yok!

Ekonominin gidişatı  liderlerin iki dudağının  arasında. Onların bir atarlı lafıyla Euro geçiyor halayın başına alıyor yanına da Doları!  Elinde faiz tepemizde tepiniyor da tepiniyor(!)

Büyüklerimiz her ne kadar pembe tablolar çizip ‘Büyüyoruz (daa) büyüyoruz(!)’ deseler de anlatılan  masala artık çocuklar bile inanmıyor.  Biz kendi geçimimizi biliyoruz.  Ortada adı konmayan bir kriz var.  Bunu onlar söyleyemeseler de  mutfağımızda hissedebiliyoruz.  Alım-satım zorlaştı!

İlçe de yaprak kıpırdamıyor!  Kime sorsan durum leyla! Esnaf borçlu, kirası - primi -vergisi - gideri bitmiyor! İşler kesat,  kimsenin tadı tuzu yok! Bunların üstüne birde zamansız yapılan  alt yapı-üst yapı çalışmaları  esnafın moralini iyice bozuyor!

Önümüz Ramazan Ayı,  sonrasında bayram.   Mutfağa mecbur alışveriş yapılacak.  Bayramda kendine almasan bile  çocuklara bayramlık alınacak!

Alışverişimizi (hiç olmazsa bir kısmını) yabancılardan (değil) internetten (değil)  yerel esnaftan yaparsak  döngü oluşturup  ilçe ekonomisine katkı sağlayabiliriz.    

Yerel esnaf yok olmasın! Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz. Batarsak hepimiz bir batarız!

***

Yıllardır  babadan kalma bakkallarını eşiyle işleterek üç çocuğunun rızkını çıkaran  arkadaşım, facebook sayfasından çok manidar bir paylaşımda bulunmuş. Bayıldım!

“Alışverişin büyük çoğunluğunu malum marketten yapan bana da nispet olsun diye dükkanın önünden geçen bir komşum dükkana geldi.

-Buyur komşum,  dedim.

-İki günlüğüne bana 250 lira verir misin? Maaşı alınca vereyim, dedi.
Zaman intikam zamanıydı!

-Abi alışverişini malum marketten yapıyorsun. Parayı da ordan iste, kusura bakma veremem, dedim.
Bir gidişi vardı. Kesin bir yere toslayarak gitmiştir.

Alışverişe gelince malum market iyi - Para istemeye gelince - Bakkal iyi he mi?

Yok öyle bir dünya!”

  3 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1344 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Gülsemmi,ağlasammı bilemedim.Tamda dediğiniz gibi sorma durum leyla.Ama ekranlarda sunulan durumu en zayıf olanın bir yağda...(diğer el çamurda kimin umrunda) :(
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.168 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para