02 Mayıs 2018, 13:14 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Yerel Basın Ne İşe Yarar?

Yerel Basın Ne İşe Yarar?

Yerel Basın Ne İşe Yarar?


Basıldığı yerde dağıtılan, bütün ülkeye ulaşma iddiası olmayan, yerel haberlere daha çok yer veren gazeteler, yerel basın olarak tanımlanmaktadır. İletişim haberleşme ve ulaşım imkânlarının güç olduğu zamanlarda çok önemli görevler yerine getirmiş olan yerel basın, yerel sorunların yöneticilere aktarılmasında, yöneticilerin haber ve yorumlarla belli konular ve sorunlar konusunda dikkatlerini çekmişler ve şehirleri için çalışmışlardır. Yerel basın demokrasi kültürünün gelişmesinde ve işleyişinde önemli görevleri de üstlenir.

Günümüzde yerel basında teknolojik gelişmelere ayak uydurmuş çıktıkları şehirdeki gelişmeleri daha hızlı ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için internet siteleri kurmuşlardır. Bu gelişme yerel basını kâğıttan ekrana taşımış ama etkisini azaltmamıştır. İnternet aracılığı ile dünyanın her köşesine ulaşan yerel basın bu hali ile ulusal ve uluslar arası bir nitelikte kazanmıştır. Yani Şereflikoçhisar’da yerel basında çıkan bir makaleye Kanada da yaşayan ve Türkçe bilen biri rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu durum da yerel basın evrensel bir niteliğe bürünmektedir.

Günümüzde yerel basının evrensel bir niteliğe evirilmesinden dolayı köşe yazılarının ve haberlerinin objektif, yaşadıkları toplumun sorunlarını, sorunların çözümleri için öneriler getirebilmelidir. Bunun yanında yerel basın eleştirilerini kırıcı olmadan, suçlamadan yazarlar, yazmalıdırlar.

Bende yıllardır Çengel gazetesinde çeşitli konularda yazılar yazdım. Köşe yazarlığı benim profesyonel mesleğim değil. Ben haddimi biliyorum, benim asıl mesleğim öğretmenlik! Bununla birlikte ilçeme katkı sunmayı, Çengel gazetesi aracılığıyla kırmadan, incitmeden yapma yolunu seçtim. Çengel Gazetesine yazılarımı yazarken, konularım her zaman yerel olmadı. Ülke gündemine ait güncel konuları da ‘’koridor’’ köşesine taşımaya çalıştım.

Yazdığım yazılardan dolayı; eleştiri, övgü almadım mı? Elbette aldım. Bunun oranları çok önemli değil. Bilgimi, deneyimlerimi ve araştırmalarımı yerel gazete aracılığı ile ilçeme, ülkeme ve dünyaya duyurdum. Bundan dolayı, yerel basın içerisinde Çengel gazetesi benim içinde önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Yerel basın aynı zamanda benim gibi yazarak kendini ifade etmek isteyenler içinde çoğu zaman önemli bir başlangıç noktası olmuştur. Gazeteciliği, televizyonculuğu ulusal düzeyde yapmak isteyenler içinde çoğu zaman rüştünü ispat etme aracı olmuştur, yerel gazeteler.

Tüm önemine rağmen ülkemizde ve ilçemizdeki yayınlanan yerel gazetelerin çoğu zorluklar içerisinde yayın hayatlarını devam etmeye çalışmaktadır. Burada en önemli sorun internetle birlikte yerel basının reklam ve ilan gelirlerinde azalma olmuştur. Bu olayın ekonomik kısmı, birde yerel basının habere ulaşmakta yaşadığı sorunlar var ki zaten kıt imkânlarla habere ulaşmaya çalışan yerel basın mensuplarının en çok yakındığı konulardan biridir.

Gelişen teknoloji ile çalışma alanları daralmış gibi görülse de yerel basın, araştırmacılar için çok önemli bir kaynak özelliği taşımaktadır. Şehir tarihi yazılırken başvurulan en önemli kaynaklardan biri olan yerel gazeteler desteklenmeli ve yerel haberler önemsiz olarak kabul edilmemelidir.

Not: Bu makale “http://www.turkiye.dk/bilgi/15/yerel-basin-nedir.html Erişim Tarihi (01.03.2015, http://bianet.org/bianet/medya/81774-yerel-basinin-onunde-ekonomik-engeller-var (01.03.2015, internet sitelerinden faydalanılarak üretilmiştir.’’   3 Mayıs 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1411 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para