18 Nisan 2018, 14:13 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Çiftçilere eğitim

Çiftçilere eğitim

İyi Tarım Uygulamasıyla ilgili çiftçilere eğitim...


İyi Tarım Uygulamasıyla ilgili çiftçilere eğitim.

Ziraat Odası ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenledikleri bir programla “İyi Tarım Uygulaması” hakkında çiftçilere eğitim verildi.

Eğitim; Atlas Tarımsal Danışmanlık Genel Müdürü Ziraat Mühendisi İnanç Okutan ile İlk yardım eğitmeni Sema Menteşe tarafından verildi.

Geçen yıl Şereflikoçhisar’dan Ziraat Odası vasıtasıyla 153 çiftçinin İyi Tarım Uygulamasından faydalandığını, bu yıl hedefin 400 çiftçiye ulaşmasını istediklerini belirten İnanç Okutan, bu yıl bireysel başvurularda dekara 100 TL, grup başvurulara ise 50 TL destek verileceğini belirterek bireysel başvuruların daha iyi olacağını söyledi.

İyi Tarım Uygulamasının ilk olarak 1999 yılında Avrupa’da başladığını belirten Okutan; İyi Tarım Uygulaması nedir?, İyi Tarım Uygulamasının amacı nedir?, Prensipleri nelerdir?, İyi Tarım Uygulamasının genel şartları nedir? Gibi geniş kapsamlı konular üzerinde çiftçilere bilgiler aktardı.

27 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan bitkisel üretim destekleme birim fiyatlarının bireyselde dekara 100 TL destek, gruplara dekara 50 TL destek verileceğini söyleyen Okutan, sizin için şartlar uyuyorsa İyi Tarım Uygulamasını uygularsınız, uygun değilse uygulamazsınız”dedi.

İlk Yardım Eğitmeni Sema Menteşe de; İlk yardım nedir?, kimler ilkyardım yapmalıdır?, kimyasal zehirlenmeler ve böcek sokmaları vb. konularında çiftçilere bilgi verdi.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA BELGESİ EĞİTİMİ

İyi Tarım Uygulama eğitiminden sonra uygulamanın vazgeçilmez şartlarından olan “Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi” eğitimi verildi.

Eğitim, İl Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Suat Özkaya tarafından verildi.

Gerekli bilgilerin verilmesinin ardından çiftçilerin sorularının cevaplandırılmasıyla eğitimler sona erdi.


  19 Nisan 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1219 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]