18 Nisan 2018, 13:11 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Bir Araya Gelmek, Bir Başlangıçtır

Bir Araya Gelmek, Bir Başlangıçtır

Bir Araya Gelmek, Bir Başlangıçtır...


Yıllardan beri süregelen bu düzen artık değişmelidir. Şereflikoçhisar ekonomisini Tuz ve tarıma ek olarak başka sektörlerde yapılacak yatırımlarla rahatlatılmalıdır. Halk arasında en kısa tabiri ile Şereflikoçhisar’ın ekonomik gelir havuzu zenginleştirmelidir.

İlçemizde ekonomik olarak bir daralma ve dolayısı ile işyerlerinde de küçülme söz konusu. Bu daralmanın en önemli sebebinin Şereflikoçhisar ekonomisinin sadece tuz ve tarımdan beslenmesinden geliyor. Tuz ve tarıma ek olarak alternatif sektörleri Şereflikoçhisar’a kazandırmak için başta STK olmak üzere çalışma başlatması yerinde olacağını düşünüyorum.

Çözüm aslında çok basit; güçlü bir lobi. Şereflikoçhisar dışında görev yapan bürokratlar ve iş adamlarımız ile temasa geçerek bu lobi oluşturabilir. Oluşturulacak güçlü bir lobi ve işbirliği ile Şereflikoçhisar’a yeni yatırımcılar çekerek yeni yatırım alanları rahatlıkla kazandırılabilir.

Turizmin Şereflikoçhisar ekonomisi için önemli bir potansiyele sahip olduğu gerçek olmakla birlikte sadece turizm de yol almak, Şereflikoçhisar ekonomisini canlandırmaya ve güçlendirmeye yetmez. Sadece turizm yatırımlarıyla ne Şereflikoçhisar piyasasını canlandırabiliriz, ne de göçü engelleyebiliriz. Sanayi yatırımlarını mutlaka Şereflikoçhisar’a kazandırmalıyız.

Şereflikoçhisar’ın sadece tuz ve tarım ürününden geçinen bir ilçe halinden çıkması gerekir. Bu sebeple olan turizm sektörünün yanında sanayi sektörünün de geliştirilmesi gerekir.

Şereflikoçhisar’ın kalkınıp gelişmesi için yeni projeleri ortaya koymak, toplumun her kesiminden destek almak, farklı fikirler, farklı bakış açıları edinmek amacıyla bir araya gelme şansı bulabilmelidir, insanımız.

Kırsal Kültür Projesi
Kontrolsüz ve hızlı bir biçimde gelişen kentleşme ve sanayileşme süreci ile birlikte doğa tahribatı ve fiziksel çevre koşullarındaki bozulma günümüz insanını olumsuz yönde etkilemekte ve neslinin başlangıcından itibaren doğanın içinde ve doğayla bütünleşik durumda olan insanın doğa ile olan karşılıklı bağını zayıflatmakta ve hatta koparmaktadır. Bu nedenle artık doğaya dönüş gibi kavramlardan söz edilir ve bu durum sorgulanır. Bu süreç insanların kent yaşamının getirdiği olumsuzluklardan kaçışında ve değişiklik amacıyla sakinlik-sessizlik ve doğaya yönelik olarak turizm istem ve tercihlerinin değişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kırsal alanlar kentlere göre doğası ve insanıyla daha saf kalmıştır. Kültürün en güzel yansıtıldığı hazır yemeklerin değil yöresel yemeklerin eşsiz tadına ulaşıldığı sofralar vardır. Bütün kentlerde olduğu gibi herkesin aynı giyindiği değil yörenin kültürüne özgü kıyafetleri vardır ve yöredeki halk, gelenleri şehir insanından alışık olmadığımız sıcak duygularla karşılamaktadır. Bunun yanında kırsal turizm yöresinde doğa yürüyüşleri yapabilir ata binebilir ya da bahçeden sebze toplayabilirsiniz.

Festivallerde kültürü doyasıya hisseder müzik ve danslarıyla görsel şöleni de yaşarsınız. Kısaca kırsal turizm kalkınma modeli olmanın yanında insanlara özlediği duyguları yaşatmak için de gereklidir.

AYDIN, O. AB’dE Kırsal Turizmde İlk 5 Ülke Ve Türkiye’ De Kırsal Turizm. KMÜ Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Dergisi, 2012


  19 Nisan 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1269 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.081 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para