11 Nisan 2018, 14:03 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Tamer Keser : Belediyede denetim zaafiyeti var

Tamer Keser : Belediyede denetim zaafiyeti var

Tamer Keser : Belediyede denetim zaafiyeti var....


MHP Belediye Meclis Üyesi Tamer Keser; Nisan Ayı Meclis toplantısında görüşülen ve muhalefet şerhi konulan denetim raporu hakkında, kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması yaptı.

Keser; “harcama işlemlerinde Şereflikoçhisar Belediye Teşkilatında bir denetim zafiyeti, gereksiz harcama göze çarpmakta olup, bu düzenin sağlanmasında Belediye yönetiminin başı, üst amiri, teşkilatını sevk ve idareden yetkili olan Belediye Başkanı sorumludur” dediği açıklamasının tamamında ise şunları söyledi;

Nisan Ayı Belediye Meclis toplantısında, Denetim Komisyonu raporu okunmuş olup, Belediyenin 2017 yılı faaliyetlerindeki eksiklikler ve önerilerin bu raporda yer alması için diğer komisyon üyeleri ile birlikte yaklaşık 30 günlük çalışma neticesinde birçok eksiklikler ve gereksiz harcamalar tespit ettik.

Son anda iktidar partisinin meclis üyeleri bu eksiklikleri rapordan çıkarmıştır. Bu nedenle rapora muhalefet şerhi düşmek zorunda kaldım.

Uyarı ve ikazlar kıymetlidir. Testi kırıldıktan sonra dizini dövmenin bir anlamı yoktur. Güven kontrole mani değildir. Belediye personeline biz de başkan da güveniyoruz. Ancak uzmanlık gerektiren iş ve işlemlerde uzmanlık konusu olmayan veya yetersiz olan personel görevlendirildiği görülmüş. Gerekli fiyat araştırmaları, inşaat işlerinin denetlenmesinde bu hususlar daha çok dikkat çekmektedir.
İnşaat Mühendisinin yapması gereken bir iş tekniker tarafından yapılamaz. Yaklaşık 8 milyon TL bedelle yapılan Kültür merkezi inşaatına yapılan ödemeler denetimden yoksundur.

Sözleşmeye uygun şekilde malzemelerin kullanılıp kullanılmadığı uzman bir ekip tarafından denetlenmeli ve ödemeler öyle gerçekleşmelidir. İşin büyüklüğü bu durumu daha ciddi hala getirmektedir. Havuz hamam ve sauna yapımı işi de inşaatın sözleşmeye uygun yapılıp yapılmadığının uzman kişi ya da kurumlar tarafından denetlenmesi gerekmektedir. İnşaatta kullanılan malzemelerin kalitesini önümüze gelen faturaya bakarak anlayamayız, denetleyemeyiz. Belediyemizin bu şekilde ödemelere devam etmesi suiistimalin önünü açmakta ciddi büyüklükte bulunan bu inşaatlarda kamuyu zarara uğratma ihtimali yüksek olup bu hatadan dönülmelidir.

Akaryakıt alımı işinde hiçbir denetleme yapılmadan belediye personellerinin inisiyatifine bağlı olarak akaryakıt alınmış olup bu araçların görev çizelgesi, araçların akaryakıt alımlarında kilometreleri ve kullanım alanları belirtilmemiştir. Akaryakıt alımlarında veresiye fişleri ve yazarkasa fişleri arasında plaka tutarsızlığı vardır. Alınan bu akaryakıtların ve kullanımlarının yeteri kadar denetimi yapılmadığı tarafımızca tespit edilmiştir.

Araç’a bağlı belediyecilik hizmetlerinin bir çoğunun özel firmalara ihale edilmesine rağmen bu kadar akaryakıt sarfiyatının olması, denetimsizlik sonucu israfa yol açmaktadır.

Belediyemizin alımını yapmış olduğu araç yedek parça bedelleri her yıl yeni bir iş makinesi alabilecek boyutlardadır. Belediye araçlarının ve garajın durumu içler acısıdır. Herhangi bir malzeme ya da alımı yapılan bir parçanın orada bulunabilmesi samanlıkta iğne aramak kadar zordur. Belediye şantiyesinde çalışan personelin iş güvenliği göz ardı edilmiş kılık kıyafetleri uygun değildir.

Sonuç olarak; harcama işlemlerinde Şereflikoçhisar Belediye Teşkilatında bir denetim zafiyeti, gereksiz harcama göze çarpmakta olup, bu düzenin sağlanmasında Belediye yönetiminin başı, üst amiri, teşkilatını sevk ve idareden yetkili olan Belediye Başkanı sorumludur.

MHP ilçe Başkanlığının açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Adem Bulat yaptığı basın açıklamasında Sinan Ekinci’nin İlçe Başkanlığıyla alakası olmadığını belirtti.

Adem Bulat’ın açıklaması şöyle:
Şereflikoçhisar bir önceki dönem İlçe Başkanlığını yapmış olan Sinan Ekinci’nin şuan itibariyle İlçe Başkanlığı ve yönetimimizle hiçbir alakası yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  12 Nisan 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1223 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para