11 Nisan 2018, 13:22 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Üretim ve karşılığı (2)

Üretim ve karşılığı (2)

Üretim ve karşılığı (2)...


HAYVANCILIK= BESLENME/BAKIM  
                                                        
Hayvancılığımızda et fiyatlarının pahalılığından ve düşük fiyatlı hayvan kesimlerinden veya dışarıdan hayvan/et ithalinin çare olduğunu görenlerin durumlarından bahsetmeyeceğim.Yöremizin hayvancılına dikkat çekmek istiyorum.

Şereflikoçhisar’ımızda hayvancılık, ülke genelindeki gelişmeye paralel bir düzey takip ettiği kabul edilebilir. Gelecekte verim alabilmenin kabiliyeti, hayvanlara uygulanan ürün ve hizmetlerin devamlılığından geçer. Hayvanların yetiştirilmesinde, sağlıklarının  korunmasında  uygulama  metotlarını da geliştirmek gerekir. Burada önem verimli ve kaliteli ahırda besleme hayvancılığına sahip olmak, hayvanları ve verilerini de her aşama dönemlerinde artı-eksi durumlarını bilerek daha da verimli hallerine dönüştürmek ilk çare yoldur. Ahırlarında doğru beslenme ve üstün verili beslenme şekliyle, ürün kaliteli ete ve süte çevrilir ve kazanımlarda % 50’lere varan artılar olur. Sağlığının da korunmasında riskli dönem beslenmesinde çok dikkat etmeli, bunlar geçiş ve et-süt verim dönemleridir.

BUZAĞI BESLENMESİ:
Yeni doğan buzağı da hayatta kalması ve beslenmesi hususunda özel beslenme yapmak ve yaşama bağışıklık kazanmasını sağlamak lazımdır. Hayata tutunmalarında her türlü hastalık ve ölüm etkinliklerini asgariye indirebilir veya hiç hasta ve ölüm olmayabilir. Bunun için buzağıya gerekli olan A, D3, E, B, B1, B6, B12 gibi vitaminler ve buna ilave madenseller olan demir, bakır, çinko, manganlarla da dirençlikleri artırılabilir. Bünyelerinin sağlıklı olarak gelişmelerinde de bütün sıkıntılara dayanma sağlamış olurlar.  Buzağıya ana sütünün yanında uygulanan jel ve vitaminlerle yardımcı enerji temin edilmelidir. Bütün bu durumlarda ve verimliliklerde veteriner hekimlerin nezaret etmeleri çok önemlidir. Buzağılara yapılacak aşılar da keza  hayvan hekimlerinin kontrolünde yapılmalıdır.

SİLAJ:
Silaj bir besin depolama durumu olup taa ilk çağlardan beri bilinmektedir. Silaj, en taze yemlerin verdiği verimliliğe yakın olan bir besin depolamasıdır. Hayvanlara daima verilmesi, besi bakımından ihtiyaç hissetmesi en elzem gıdalardandır. Veteriner hekimlerce bu silajla beslenme yöntemi de daima tavsiye edilen bir beslenme durumudur. Silaj için hayvancılıkta kendine özel yerler bulundurulup silaj yetiştirmeciliği yapılmalıdır. Bunun depolama usulleri de yine veterinerlerce bilgilendirilmelidir.

Gerek et ve gerekse süt verimliliklerin devamlılığında üretim hayvanlarının verimli, sağlıklı beslenmesi kadar hayvan bakım yerlerinin temizliği birinci derecede olup hijyenikliğin durumunu daima göz önünde bulundurmak gerekir. Kaliteli beslenmeyle temin edilen bol verimlilik, hayvanların rahatlıklarına, daima sevgi sesleriyle huzurlu kılınmalarına, her türlü gürültüden, yabancı seslerden uzak olmalarına, tutulmalarına da bağlıdır.Hayvanlar da kendine YABANCI OLARAK TANIDIĞI GÜRÜLTÜ, SES, GÖRÜNTÜ gibi dış etkenliklerden strese girip verimlilik kalitesini düşürebilirler. DİKKAT!

İlçemde günlük ve gelecekte daha gelişmiş bakım yerleri, hayvan beslenme usulleri görerek mutlu üretimler, beslenmeler dileğimdir. İlçeme ve hayvan besi severlere arzolunur.   


   12 Nisan 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1149 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para