11 Nisan 2018, 13:03 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Gelenek Değişmedi!

Gelenek Değişmedi!

Gelenek Değişmedi!...


Ödüllendirilmek kuşkusuz bir kişi için olumlu bir motivasyondur. Buna bağlı olarak da her yıl çeşitli basın yayın organlarında ödül alan Milli Eğitim Bakanlığı personelinin isimleri yayımlanmaktadır.

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personellerden ödül alması için teklif edilenlerin listesi belli oldu. Açıklanan listeye göre 2016-2017 yılında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışan 361 kişinin ismi basın yolu ile kamuoyuna duyuruldu. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 122. maddesinde yer alan devlet memurlarının ödüllendirme kıstaslarına göre Şereflikoçhisar’da görev yapan eğitim çalışanları yine ödül teklif listesine giremedi.

629 öğretmenden ve diğer eğitim çalışanlarından bir kişinin bile bu listeye girememesi dikkat çekicidir. Bu durum sadece 2016-2017 eğitim öğretim dönemine has bir durum da değil. Geriye dönük 5 yıllık listede Şereflikoçhisar’da çalışan hiçbir öğretmenin olmaması konusunda, özellikle eğitim sendikalarının temsilcileri ne düşünüyor? İlçemizdeki öğretmenler ödüllendiriliyor da yoksa ben mi, kaçırdım? Bu sorular cevabını arıyorum.
Memur Kılık Kıyafet Yönetmeliği

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, geçen haftalarda basına düşen kılık kıyafet yönetmeliği ve kravatla ilgili açıklama yaptı. ‘’Memur kılık kıyafet yönetmeliği yeniden düzenlenmelidir.’’ dedi

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ’memur kılık kıyafet yönetmeliği ile açıklamasını bir bölümü şu şekilde:

“Hükûmete çağrıda bulunuyorum. İki yakamızı bir araya getirmek için illa kravat takmak zorunda bırakmayın. Temel hak ve özgürlükler noktasında bu yönetmelik yeniden ele alınsın. Meclis’te bir vekil sakal bırakabiliyorsa, kamu görevlileri de sakal bırakabilsin, kravat takmak mecburiyetinde kalmasın. 82 model Kenan Evren yönetmeliği ile idare edilmemiz yakışık almaz. Bunu da buradan bir kez daha ifade ediyorum” açıklamasında bulundu.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’nın sözlerine tamamen katılıyorum. Demokrasinin olmazsa olmazı insanların başkalarına zarar vermeden hayatlarını sürdüre bilmeleridir. Ama ortada bir kanun var ve sendikalar uzun süredir kılık kıyafet yönetmeliğine karşı bir eylem içerisindeler. Birçok kamu kuruluşunda memurlar; kravat takmayıp, saç ve sakal uzatıp, kot pantolonla işine gidebiliyor. Kılık kıyafet yönetmeliği filen uygulanmıyor, zaten. Bununla birlikte kılık kıyafet yönetmeliğinin yeni duruma göre düzenlenmesi herkesi rahatlatacaktır.  

Sayın Ali Yalçın, son tahlilde kılık kıyafet yönetmeliğine uyulduğunu söylemek çok zor. Bunu sizde biliyorsunuz. Yaşanan ya da yaşana bilecek nahoş durumlardan, kanunda ve yönetmelikte yapılacak düzenlemeler ile aşılabileceği aşikâr. Bu durumu sivil toplum kuruluşları olarak yetkili makamlara anlatmak ve kabul ettirmek, başta sizler olmak üzere toplumun her kesimine düşüyor.

Öğretmen Performans Değerlendirmesi
Son günlerde yine ‘’öğretmen performans değerlendirmesi’’ ile ilgili bir hareketlilik var. Ben bu konu ile ilgili Şereflikoçhisar Çengel gazetesinde ‘’Öğrenci ve Veliler Öğretmene Not Verecek (16 Kasım 2017)’’ başlıklı bir makale yazmıştım.

Niye böyle bir makale yazma gereği duydum? Çünkü suyun önünü baştan kesmek gerekir, yoksa iş işten geçmiş olur. Şimdi bakıyorum neredeyse tüm eğitim sendikalarının genel merkezleri, il, ilçe temsilcilikleri basın açıklaması yapıyor. Bu işi 4-5 ay önce başlatsalardı fena mı olurdu? Daha önceleri neredeydiniz? gibi saçma sorular aklıma geliyor.  12 Nisan 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1227 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]