04 Nisan 2018, 14:57 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Nisan Ayı Meclis toplantısı yapıldı

Nisan Ayı Meclis toplantısı yapıldı

Nisan Ayı Meclis toplantısı...*******************************************************************

*******************************************************************

*******************************************************************
Belediye Meclisi Nisan toplantısı yapıldı

Denetim Komisyonu Raporuna şerh kondu

Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Ferda Polat Başkanlığında, AK Parti, MHP ve CHP Meclis Üyelerinin tamamının katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda; Denetim Komisyonunun 2017 mali yılı için hazırladığı denetim raporu üzerinde Komisyonda görevli olan MHP Meclis Üyesi Tamer Keser muhalefet şerhi düştü.

GÜNDEM MADDELERİ;
5393 Sayılı Belediye kanununun 33.maddesi gereğince iki adet encümen üyesi, kapalı zarf usulü ile seçildi. Seçim sonucunda, AK Parti Meclis Üyeleri Şah İsmail Atak ile Savaş Şenoğlu seçildi.MHP’in adayları ise Tamer Keser ile Hacı Özçelik idi.

5393 Sayılı Belediye kanununun 24.maddesi gereğince bir yıl süre ile görev yapacak İmar Komisyonuna; AK Parti Meclis Üyeleri Fatih Baysal ile Aktan Tolga Aktaş ve MHP Meclis Üyesi Halil Şahan seçildi.

5393 Sayılı Belediye kanununun 24.maddesi gereğince bir yıl süre ile görev yapacak Plan ve Bütçe Komisyonuna; AK Parti Meclis Üyeleri Raşit Özdemir ile Seval Türemen ve MHP Meclis Üyesi Tamer Keser seçildi.

5393 Sayılı Belediye kanununun 64.maddesi gereğince 2017 mali yılı kesin hesabı, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi.

MUHALEFET ŞERHİ DÜŞÜLDÜ
5393 Sayılı Belediye kanununun 25.maddesi gereğince oluşturulan Denetim Komisyonunun 2017 mali yılı için hazırlanan denetim raporu, meclise sunuldu.


Denetim Komisyonunda bulunan Tamer Keser, rapora muhalefet şerhi düştüğünü belirterek açıklamasını yaptı. Keser açıklamasında şunları söyledi;

“12.03.2017 tarihinde ihalesi yapılan ve 8.741.000,00 TL bedelle Kültür Merkezi yapımına başlanmış, 2017 yılında 2 hak edişle 2.125.734,00 TL ödeme yapılmıştır. Kamu inşaat işlerinde yapılacak işin özelliğinden dolayı denetim örgütü yetersiz kalırsa konusunda uzman özel denetim örgütlerinin danışmanlığından ya da hizmetinden faydalanılabilmektedir.
İhale yapılırken, ihale komisyonu dışarıdan mühendis istemişken inşaat yapım sürecindeyken mühendis talep edilmemiştir, kontrol edilmemiştir. Belediyemiz bünyesinde 8.741.000,00 TL bedelle yaptırılmakta olan inşaatı denetleyecek denetim personeli bulunmamaktadır.
İnşaatta kullanılan malzemelerin kalitesini önümüze gelen faturaya bakarak anlayamayız, denetleyemeyiz. Hak edişlerin neye göre ödendiği, inşaatın sözleşmeye uygun yapılıp yapılmadığı uzman kişi ya da kurumlar tarafından denetlenmesi gerekmektedir.
Aynı şekilde 1.460.000,00 TL bedelle yapımı tamamlanmış olan yüzme havuzu, hamam ve sauna yapımı işi de inşaatın sözleşmeye uygun yapılıp yapılmadığı uzman kişi ya da kurumlar tarafından denetlenmesi gerekmektedir.
Belediyemizin bu şekilde ödemelere devam etmesi suiistimalin önünü açmakta ciddi büyüklükte bulunan bu inşaatlarda kamuyu zarara uğratma ihtimali yüksek olup bu hatadan dönülmelidir.
Sonuç olarak; harcama işlemlerinde Şereflikoçhisar Belediye Teşkilatında bir denetim zafiyeti gereksiz harcama göze çarpmakta olup, bu düzenin sağlanmasında Belediye yönetiminin başı, üst amiri, teşkilatını sevk ve idareden yetkili olan Belediye Başkanı sorumludur.”
dedi.

Belediye Başkanı Ferda Polat da cevaben; “Komisyon arkadaşlarıma öncelikle teşekkür ediyorum, güzel bir çalışma sergilediler. Önerileri dikkate alacağız. Gereğini yapacağız.
Şereflikoçhisar Belediyesi’nin çöp ihalesi sadece Pazar Yeri ve Katı Atıklarının toplanması için. Şehir içerisinde cadde ve sokakları süpüren personel Belediye personelidir. Personelin şehir içini süpürmesi içinde çalı süpürgesine ihtiyaç vardı. Onun için alınmıştır. Yeni 4 bin çalı süpürgesi alımı yapıldı. Şuanda temizlik işi komple bize geçti. Onun için yeni 4 bin tane süpürge aldık. Arkadaşlarımız onu gördükleri için 2500 geçen yıl, 4 bin de bu yıl alınmış. Bu nedir? diye kaygılanmışlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Fakat bu yeni alınan çöp süpürgesi bu seneye aittir. Gördüğümüz kadarıyla arkadaşlarımız bu seneyide eklemişler. Ayrıca teşekkür ediyorum.

Şereflikoçhisar Belediyesinin üç tane beko loder, 2 adet yükleyici, 1 adet de atlas kepçesi vardır. 6 tane iş makinası var. Bu araçların hepsi sıfır olsa yılda 122 bin lira bu aracın sadece servis parasıdır. Öyle bir para yokki. Bunun tanesi en az 300 bin lira en fazlası 700 bin lira. Nerden buluyorsun sen bu parayı da 6 tane makinayı alacağız? 700 bin liralık makinayı buldum, Ankara’dan getirdim. Hepiniz biliyorsunuz. Onun için 122 bin lira 6 tane iş makinasına çok fazla olmadığını düşünüyorum. Paramız olsa da keşke bu 6 tane makinayı değiştirsek. 6x7=42, 4 milyon lira para eder, öyle bir para yok.

Şereflikoçhisar Belediyesi küçük bir Belediye değil. 34 bin nüfuslu bir ilçenin Belediyesi, bir tane makine ile idare edemez. Makinaları yenileyemeyiz. Yenilersek dahi bu 122 bin lira yeni makinanın servis parasıdır.

Kültür Merkezinin mimarı vardır. 2017 yılında ücret ödenmediği için önünüze gelmemiştir. Kemal Aydın isimli bir tane mimarımız var. Kendisi gelip gidiyor. 127 tane yapı ruhsatı veren ve 90 adette iskan veren bir Belediye’nin müdürüne güvenmiyorsunuz. Bir langar gibi yapılan yüzme havuza mı itimat ediyorsunuz? Burada Belediye personeline hakaret ediyorsunuz. Ben özellikle orada görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hem kurum içinde hem de dışarıdaki denetimlerini yapıyorlar”
şeklinde konuştu.

Şeyhkuyusu mahallesinde 181013 adanın kuzeyinde bulunan park alanında trafo yeri ayrılmasını ait İmar Komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Ankara İl Kültür Müdürlüğünden 2018 yılı içerisinde yapılacak Hıdırellez programında harcanmak için 100 bin lira talebi oy çokluğuyla kabul edildi.

5393 Sayılı Belediye Kanunun 56.maddesi gereğince 2017 mali yılına ait faaliyet raporu, Belediye Başkanı Ferda Polat tarafından slayt gösterisi eşliğinde aktarıldı. Faaliyet raporunun detayı önümüzdeki sayımızda gazetemizde yayınlanacaktır.

Gündem maddeleri görüşüldükten sonra Nisan Ayı Meclis toplantısı sona erdi.

KEMAL SEZGİNER’İN ÖNERİSİ

Toplantı bittikten sonra MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer de bazı önerilerde bulundu.

Sezginer; Güneştepe için güzel bir çözüm bulunmasını istediğini, Tuz Gölü kenarına yapılacak olan Rekreasyon alanının ihalesini alacak firmada dikkat edilmesi gerektiğini, çarşının içinin akıbetinin ne olduğunu sordu.

Başkan Polat da; “Güneştepe’de şuan çevre düzenlemesi yapıldığını, oranın Belediye’nin şirketi tarafından işletileceğini, Rekreasyon alanının ihalesinin yapıldığını, 7 firma katıldığını ve incelemelerin sürdüğünü, çarşının içinin de hak edişinin Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeneceğini, ilçe belediyesi olarak da bizim yapacağımızı, çarşının içinin granit döşeneceğini, üst tarafının da ışıklandırma yapılacağını söyleyerek “Bundan sonraki hizmetlerde de hak edişler Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek, kontrolü ilçemiz Belediyesinde olacak. Bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nden, diğer ilçelere göre en çok biz ödenek aldık. 9 milyon lira ödeneğimiz var”dedi.
Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1466 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.188 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para