04 Nisan 2018, 14:43 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Eğitim Bir Sen; Yetkililerin sessiz kalmamasını umuyoruz

Eğitim Bir Sen; Yetkililerin sessiz kalmamasını umuyoruz

Eğitim Bir Sen açıklama yapıldı...
Eğitim Bir Sen Performans Değenlendirmesine ve Şiddete Karşı İmza Kampanyası Başlattı.

Eğitim-Bir Sen Şereflikoçhisar Şubesi  tarafından, “performans değerlendirme taslağına hayır diyor, şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz” şeklinde bir açıklama yapıldıktan sonra söz konusu konularla ilgili imza kampanyası başlatıldı.

Eğitim-Bir Sen Şereflikoçhisar İlçe Temsilcisi Üzeyir Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri ve öğretmenlerle biraraya gelerek; “Eğitim-Bir-Sen olarak Öğretmen Performans Değerlendirme Taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Performans değerlendirme taslağı ile ilgili toplanan imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na, Öğretmenlere yapılan şiddetle ilgili toplanan imzaları da TBMM’ye göndereceklerini belirten Üzeyir Çetin, yaptığı açıklamanın devamında ise şunları söyledi;

Performans değerlendirme taslağına hayır diyor, şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz
Öğretmenlerimiz, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, mesleki motivasyonu düşürecek, çalışma barışını yok edecek, işbirliğini zedeleyecek, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istenmektedirler.

Eğitim sisteminin geldiği bu son noktada karar alıcıları hesaba dahil etmeyen, hatalı politika belirleyenlerin performansına odaklanmayan, “biz yaptık oldu” anlayışını sürdürenlerin performansını öncelikle değerlendirmek daha doğru bir başlangıç olacaktır.

Eğitimin öznesi olan eğitimciler şiddetin nesnesi haline gelmiştir.
Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur etmekte, eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Önceden itibarın, ihtimamın ve saygının odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür.

Aklıselim insanlar için bu bir mesleğin yıpranması değil bir milletin geleceğinin yok edilmesidir. Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara haline gelmiş bu şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğini düşürmektedir.

Bir daha Ayhan Öğretmenlerin görevi başında öldürülmemesi, Yusuf Öğretmenlerin arkadan vurulmaması, Gülhan öğretmenlerin sokakta ortasında bıçaklanmaması, Yunus öğretmenlerin zorbalarca darp edilmemesi için tüm eğitim kurumlarından sesleniyor, şiddete dur diyoruz.
Bu şiddet olaylarına dur diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayan kişiler hak ettikleri cezaya çarptırılmazlar ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmaz ise çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz.

Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması artık kaçınılmazdır. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenlemeler yapılmasını acilen talep ediyor ve bekliyoruz.
Eğitim-Bir-Sen olarak Öğretmen Performans Değerlendirme Taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz.

81 ilde üyelerimizin emeği, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle büyüteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Performans değerlendirme taslağının hiçbir hukuki ve kanuni dayanağı yoktur. Eğitim gibi uzun erimli, sonuçları hemen alınamayan bir süreçte, anlık veya kısa vadeli performans ölçümünün mümkün olmadığı eğitimi bilenlerce açık bir gerçektir. Meslekleriyle ilgili konularda söz hakkı verilmeyen, politika belirlenirken tecrübesine müracaat edilmeyen, içerik, yöntem ve materyalleri seçme ve okul yönetimiyle ilgili karar süreçlerine hiçbir zaman dahil edilmeyen, neredeyse eğitimin çeperinin kenarına sıkıştırılan öğretmenlerimizin, tüm bu yanlışların ayyuka çıktığı bir dönemde tek sorumlu ilan edilmesi anlamına gelecek performans taslağını haksız bir değerlendirme ve hukuksuz bir uygulama olarak görüyoruz.

Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır.

Okulların bulunduğu sosyal konumu, ekonomik imkânlarını, fiziki donanım ve altyapılarını, öğrenci profilini, ebeveynlerin statüleri arasındaki farkları dikkate almayan bir değerlendirme anlayışı ülke gerçeklerinden de uzaktır. Bu durum, eşitsizlikler içinde adalet aramak, yeni hak kayıplarına kapı aralamak, yeni çatışma alanları üretmekten başka bir işe yaramayacaktır."


 5 Nisan 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1696 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Eğitimci arkadaş boş konuşuyor ayrişmadan baska Bir iş yaptıkları yok diyor. Var arkadaş var her ay paşa paşa maaştan para topluyorlar. Bu ilçede MEB personeli ne kadar kaç kişi sendikalı. Kaç kişi x sendiklai kaç kişi y sendikalı yıllarca söyledik arkadaslara kendi ellerinizle sendika ağaları çıkarıyorsunuz. İçim rahat bu sendikacilara para vermedim vermemde
umut
danışıklı döğüş biz bu yasayı çıkaracağız. siz karşı çıkar gibi yapında en azından biz karşı olduk ama gücümüz yetmedi dersiniz. sendikanın bakanlıkta en etkili kişileri yerleştirmeye gücü yetiyor ama nedense bu yönetmeliğe gücü yetmiyor eğer sendikal güç gerçekten bu yönetmeliğe karşı çıkmış olsaydı yanına bütün sendikaları alır eylem yapardı. hani meydanlar boşşşşşşşş.
EĞİTİMCİ
SADECE SİZ DEĞİL BÜTÜN SENDİKALAR ÇEKİN ELİNİZİ ÖĞRETMENİN EĞİTİMİN ÜZERİNDEN.İNSANLARI AYRIŞTIRMAKTAN BAŞKA YAPTIĞINIZ BİR İŞ YOK...ÖĞRETMENİMDEN UZAK OL YETER BASKADA BİR ŞEY İSTEMEM
uyanıklar sizi
performans değ sistemini bağlı olduğunuz siyasi oluşum çıkardı geri de iptal edip kahraman oluyorsunuz...****************
Allah fakirin eşşeğini önce kaybettirir sonra buldurup sevindirirmiş .
Musa DEMİREL
Eğitim Bir Sendikasının bu Performans Değerlendirmesine ve Şiddete Karşı İmza Kampanyası için gösterdiği ilgiyi takdirle karşılıyorum.
Soner
Yetkililerin sessiz kalmamasını umuyoruz dediler imza kampanyasi başlatıldı. Hemen kampanyanın arkasından siyasilere gidilip müdürlük ve müdür yardımcılığı için el pençe divana çıktılar. Sendikacılık böyle bir sey işte
Bay x
Sazcı ile "okey" ciden sendikacı mi olur. Ben bir sendikacı tanıdım bu ilçede doğan Dağdelen.
Nasuh

Öğretmenlerimiz, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, mesleki motivasyonu düşürecek, çalışma barışını yok edecek, işbirliğini zedeleyecek, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istenmektedirler... Demis valla ben sendikacıların yalancısın diye bir söz vardır Anadolu'da
Bay x
Bu ancak parodi olarak dillendirilir
RIZA
SAYIN HASAN ATAK'IN SÖZLERİNE ÖNEM VERİN,GEÇMİŞTEN BAYAĞI TECRÜBELİ.
Hasan ATAK
Aman ha dikkat etsinler, çok sürmez yakında önlerinde eğildikleri parti kulaklarını çeker. bunlarda susup otururlar.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]