04 Nisan 2018, 13:58 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Üretim ve karşılığı

Üretim ve karşılığı

Üretim ve karşılığı...


Türkiye’mizde bütün üreticiler, emeklerinin karşılığını nakdi değer olarak tam alamadıklarını yakınırlar. Hayvancılık, ziraatçılık, çiftçilikten tutun da küçük esnaflar ve hatta önemlisi sanayi ürünlerinde bile bu böyledir. Ürününü sunanların parasal değerinde hep aracı kısmın  kazançlı olduğunu söylemektedirler.

HAYVANCILIK:
Geçimin temel bir ihtiyacını gideren hayvan besiciliği, geniş otlaklarda artık beslenmediğinden midir nedir yıldan yıla gerek hayvan sayısının ve gerek ürün veriminin azaldığı bilinmektedir. 1980’de kişi başına bir hayvan isabet ederken 2017’de bu  iki kişiye bir hayvan isabet etmektedir. Türkiye’mde otuz adedi geçen veteriner fakültesi olduğu ve yılda en az 200 den fazla da veteriner mezun edildiği halde hayvancılığımız hâlâ bilinçli bir usûlde beslenip sayısı ve üretimi artırılamamaktadır. Geniş otlaklarımız olmasına rağmen, zararlı zirai ot ilaçlarıyla meralarımız da zehirlendiğinden hayvan otlatma sahaları artık bulunmamaktadır, meralarda hayvan otlatılması da uygunluk kazanmamaktadır.  Meralar, çiftçilik bilmeyen doyumsuz çiftçiler sayesinde on iki milyon hektara kadar düşmüştür.

Rejimlerce milli gelirleri artırmak hususundaki çabaları parasal değerlerle ülke dışından MAL getirilmek suretiyle telafiye gidilmektedir. Her türlü üreticilikte böyle ihaleli veya şirket aracılıyla davranışlarda da emeğin karşılığı da değer kaybetmektedir.

Hayvancılık işi yapanlara gerekli bakım, besleme ve tedavi usulleri desteklenmeli, yetişen veterinerlerce devlet veya serbest çalışanlarca kontrolleri yapılmalıdır diyor, her ay hayvan besi çiftlikleri denetlenmeli kanaatindeyim. Tarım alanlarında ot ilaçlanmaları, meralarına ve akar sulara karıştırılmadan yaptırılmalı, ilaç püskürtüleri tarım arazisinde kalmalı, sınırlarından taşmamalı kanaatindeyim..

Hayvan besleyenlere  devletçe veya mahalli idarelerce besi çiftlikleri yapılabilecek araziler BİLHASSA tahsis edilmelidir. Bu TAHSİS yerlerinin de alt yapıları suyu, yolu, elektriği, her türlü nakil işlerine ait  konum ve donanımına da idarelerce destek verilmelidir, kaatindeyim.

Hayvancılık besi işi yapacak insanlarımızın biraz da hayvan beslenmesi, tedavi usulleri, yer bakımı, üretimi değerlendirme ve kaliteli ürün sağlanmada yani eksisini ve artısını bilme bilgisine de sahip olmalıdır kanaatindeyim. Hayvancılık besi ve üretiminde ekonomik ARTI KATKI SAĞLAYAMAYAN BESİCİ, besici değil gezicidir. Her durumda istatistik yapılmalı kanaatimdeyim.

(DEVAM EDECEK)

 5 Nisan 2018



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1172 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para