28 Mart 2018, 13:16 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Dil'in zenginleştirilmesi

Dil'in zenginleştirilmesi

Kayseri Lisesinde1962’de okurken merasim geçişlerin birinde...


Kayseri Lisesinde1962’de okurken merasim geçişlerin birinde, lise müdürümüzün hazırlattığı dört metre boyunda, bir metre enindeki beyaz bezde, edebiyatımızın TÜRKÇÜ, DİLCİ düşünürü Ziya GÖKALP’in klişe sözleri  vardı: TÜRK MİLLETİNDENİZ! GARP MEDENİYETİNDENİZ! İSLAM ÜMMETİNDENİZ!

Bu pankartlara bazı öğretmenlerimiz bilhassa İSLAM ÜMMETİNDENİZ! klişesindeki dayanağa karşı çıkmışlar ve Bizler Ümmetmiyiz! diye karşıt görüşlerini bizlere anlatmışlardı. O öğretmenlerimiz, en önemli olan GARB MEDENİYETİNDENİZ!’in benimseme ve etkilerini hiç karşıt  olarak belirtmeyip, GARB MEDENİYETİ’ini adeta tasvip eder haldeydiler. TÜRKÇÜ edebiyatçımız da dahil olmak üzere birçok aydınlarımız ve iş çevrelerimiz ve yatırımcılarımız hep BATInın medeniyetine aşıktık, medeniyet denen ve DİL’de,  yaşamda, kültürde, çalışmada, iş yapmada, teknikte, tıpta vs.rede olan kalkınmışlık ve gelişmişlik durumu  hep örnek alınmaktaydı. Bu gün de hâlâ olabilmektedir.-
Saygı değer Şereflikoçhisarlılar ve terakki insanlarımız, bir milletin gelişmişlik ve öz varlığını belirtme aşamasının ana yapısı, o milletin DİLi ile kaimdir.

Tarım toplumlarında insanlar dine göre kuldur; milli  ulusallıkta vatana göre hizmette çıkarsız emekçi,  bayrağına göre kahraman, fedakâr, bağımsız ve DİLe göre de  ilkeli kültürlü, tanıtıcı ve öz temsilcidir.

Türk milleti İLKten bu ilkelere bağlı olarak varlığını sürdürmüş, toprağına sahip çıkmıştır, yaptığı uğraşta varlığını da kendi lisan DİLi ile sürdürmüştür. Toplumlar arasında  zamanla DİL değişime uğrasa da Türk milleti DİL ve ÖZGÜRLÜK için aslından ödün vermemiştir. Türk  devlet hakanları, Çin hakimiyetini kabul etmeleri halinde şartlarının biri de  DİLdi. Çin hakanları Türkün Diline, giyim-kuşamına, uzun saçlı olmasına, yaşam akidelerine yani kültürüne karışmayacaktı. Büyük Hun imparatoru Mete Han da Türk kültürü ve DİLi Çin kültürünün etkisinde kalmaması için Çini egemenliğine almamıştır.

DİL ulusların karakteristiklerindendir. DİLin ifade, anlatım terminolojisi, kendi öz DİLne göre geliştikçe zenginleşir. Bu bakımdan diğer toplumların ad, tarif, niteleme, deyim vs. gibi türevlerinde, kendi öz DİLimizin etkinliğini yaratmalıyız. Yeni kelime, tarifler, deyimler öz Türk DİLi karakteri olmalıdır, varlığı koruyucu türetmek, aslı, kökeni ulusun özünden olmalıdır. Milletinin benimsemesine katkı sağlamalıdır.

DİL, zamana  göre değişikliğe, yenilikçi DİL kullanmaya da müsait olmalıdır. DİL aynı zamanda ulusunun özü, kendisidir, kendi varlığını sürdüremeyen, konuştuğu DİLinin, yurdunun dışına sürülür. DİLi, öz vatanının dışında, başka ulusların toprağında arayanlar, hür DİLi,  hürriyetsiz bağımsızlık gibi bir etkinlikte ve çaresizlikte bulur.

Hz.Mevlâna Kendi ana DİLinden kopanlar kendisine yabancılaşır. demiştir. Düşünürler de DİL   hususunda gerçeklik var etmişlerdir. M.Akif: İki şey mukaddestir: Din ve DİL. demiş,  
Osman Toprak, DİL ve İmkân adlı eserinde: DİL milletlerin hayatıyla, millet de DİLin hayatı ile bağlanmıştır. Demişlerdir.

DİL, hususunda Karaman oğlu  Mehmet Bey gibi emir verip DİLimizi her türlü yabancı dillerden arındıracak bir uygulamaya ihtiyacımız vardır. Ve Atatürk’ün talimatıyla 1932  de kurduğu. Türk DİLi kurumu, Türkçenin bilim, sanat, edebiyat, kültür alanında DİLin zenginleştirilmesini,  güçlendirilmesini ve dünya milletlerince de kullanılır, anlaşılır bir DİL haline getirilmesini, korunmasını ve gelecek kuşaklara da aktarılmasını amaçlamaktaydı. Türk DİLinin  yer yüzü DİLleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirilmesi de amaçlanmaktaydı. DİLimizin içine giren tüm yabancı DİLlere TÜRKÇE DİLini uygulamalı Türk aslı olan yeni kelimelerini kullanmalıyız derken   DİLin  de karekterlerimizden olduğunu unutmamalıyız, diyorum.


  29 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1102 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat