28 Mart 2018, 13:12 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Başkent Ankara Dergisi

Başkent Ankara Dergisi

Başkent Ankara Dergisi...


Ankara Kulübü Derneği’nin yayın organı olan Başkent Ankara Dergisi, üç ayda bir yayınlanmak üzere  ilk sayısını çıkardı. Sevgili öğretmenim Mukadder Ekremoğlu ve kıymetli eşi emekli vali yardımcısı Selahattintin Ekremoğlu ‘’Başkent Ankara Dergisini’’ bana da ulaştırma nezaketini gösterdiler. Teşekkür ediyorum.

Derginin imtiyaz sahipliğini Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, sorumlu yazı işleri müdürlüğünü Selahattintin Ekremoğlu, yayın kurulu başkanlığını gazeteci ve eski milletvekili Şevket Bülend Yahnici,  yayın koordinatörlüğünü ise Recep Peker Tanıtkan üstlenmiş.

Derginin içeriği ve tasarım kalitesi uzun bir ön hazırlık aşaması geçirdiğini hemen gösteriyor.1932 yılında Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Seymenlik geleneğini ve 27 Aralık ruhunu yaşatın.’’ talimatıyla kurulan Ankara Kulübü Derneğine de böyle kaliteli bir dergi yakışırdı. İleride önemli bir başvuru kaynağı olarak gelecek nesillere kalacak eser meydana getirenleri candan kutluyorum.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr.Metin Özaslan dergideki yazısından; ‘’Başkent Ankara Dergisi, hem Ankara Kulübü’nün ve Başkent Ankara’mızın birikimlerinden yararlanmak, hem Ankara üzerine çalışan araştırmacı, akademisyen çok sayıda Ankara sevdalısının çalışmalarını Ankaralılar ile buluşturmak, hem de Ankaralı hemşerilerimizin yaşadığı sorunların paylaşılacağı platform olma amacıyla yayın hayatına girerek yola çıkıyor.’’ sözleri ile derginin ülküsünü de en veciz şekilde ortaya koymuş.

Yeri gelmişken ‘’Ankara Kulübü Derneği ve Seymenlik’’ geleneği hakkında da kısa bir bilgi vermek yerinde olur.

Seymen, Ankara ve çevresinde yaygın olarak Ankara Efesi, Ankara yiğidi olarak bilinir. Seymenlik geleneğinin kökleri Orta Asya Oğuz Türkleri‘ne kadar uzanmakla beraber, bu gelenek 14’üncü yüzyılda Ankara’da devlet kuran Ahiler döneminde yeniden biçimlenmiştir.

Seymenlik geleneğinin köklü tarihinde son büyük Seymen Alayının düzenlenişi ise 27 Aralık1919’a rastlamaktadır. Anadolu işgal altındayken Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya gelmesi ve görkemli karşılanışı, tıpkı Oğuz geleneğindeki gibidir: 27Aralık milli bir galeyan anıdır ve bu özel günde Seymen Alayı kurulmuştur. Halk, Oğuz töresinde olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk’ü lider olarak seçmiştir.

Seymenlik geleneği, Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Ulu Önder’in direktifleriyle kurulan Ankara Kulübü Derneği çatısı altında büyük bir titizlikle yaşatılmakta ve gelecek kuşaklara aktarılmaktadır. Günümüzde Seymen, Ankara’nın kültürel değerlerini, bu ülkenin üzerine kurulu olduğu temelleri iyi bilen, yaşayan, yaşatan ve bu değerlerin yaşamasının devamlılığını sağlamak üzere maddi ve manevi fedakârlıkları esirgemeyen kişi olarak tanımlanmaktadır.

Seymen, Kızılca günde vatan için canını kırpmadan veren, barış gününde de ülkesini çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak amacıyla çalışan eğitimli, kendini geliştiren, ayakları üzerinde duran, 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal’i Dikmen sırtlarında karşılayanlarla hemşehri olmaktan gurur duyan kişidir.

27 Aralık 1919’da Dikmen sırtlarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Paşam seni görmeye geldik, bu vatan uğruna ölmeye geldik.” diyerek Cumhuriyetin temelinde onlar vardı.

Seymenlik geleneğinin Anadolu’da halen yaşaması için çaba gösteren Ankara Kulübü Derneği her türlü övgüyü hak ediyor. Bacı Erenlere ve Seymenlere saygı ve sevgilerimle…


  29 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1303 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]