28 Mart 2018, 13:09 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Okumanın Yaşı Yok!

Okumanın Yaşı Yok!

Babamdan aldığım genlerden mi, yoksa gazeteci bir ailenin içinde yetişmiş...


Babamdan aldığım genlerden mi,  yoksa gazeteci bir ailenin içinde yetişmiş olmamdan mı bilmem!

Evvelden beri çevremde yaşanan olaylara dikkat kesilirim. Sorunu görür, ne yapabilirim diye kafa yorar, çözüm bulmaya çalışırım. Konu özellikle kadın ve çocukları ilgilendiriyorsa daha da  hassas oluyorum. (Bu köşede yazı yazmaya başlamamla birlikte de hassasiyetim iki katına çıktı!)

Çok olmadı. PTT’ ye gazetemizi postaya vermek için gittim. Sıramı beklerken görevli memur ile bir hemcinsimin  arasında geçen konuşmaya kulak misafiri  oldum. Ben yaşlarda olduğunu düşündüğüm  hemcinsim biraz çekingen tavrıyla zor bela  anlattı derdini. İşlemleri tamamlandı. Görevli memur son olarak imza atmasını istedi.

Göz ucuyla takip ettiğim hemcinsim  ‘Okuma yazmam yok!. Parmak bassam olur mu?’ dedi. Bunu söylerken etrafına bakındı, yüzünde oluşan mahcubiyeti beni çok üzdü!

Bir dilek dilesem olacakmış!

Bu zamanda da hala okuma-yazması olmayanlar varmış! Yaşlılarımızın bilmemesini yadırgamıyor  insan da, genç bir kadının bilmemesi tuhaf geliyor.  Kim bilir kendimi istemedi okula gitmemeyi yoksa ailesi mi göndermedi! Bu konuda ne yapabilirim ki diye aklıma takıldı!

Çocukluğumda  bir  okuma-yazma  seferberliği yapıldığını hatırlıyorum. Hatta kalem-defter yüzü görmemiş rahmetli kayınvalidem (nur içinde yatsın) hiç  okuması olmadığını seferberlikte okula gidip öğrendiğini anlatırdı. Gazetenin puntosu büyük yazılarını dikkat kesilip okuyabiliyordu.

Bende şahit olduğum bu konuşmadan sonra, konuyu köşemde yazsam,  böyle bir kurs açılabilir mi diye öneride bulunsam, ilgili kurumlara sesimi duyurabilir miyim ki acaba diye düşünürken (kalbim temizmiş) İlçemizin Halk Eğitim Merkezi’nden bir duyuru geldi.  Duyuruda okur-yazarlık seferberliği olduğu ve aktif olarak başlatılacağı yazıyordu. O akranımın hali geldi gözümün önüne sevindim.

Bir dediği iki edilmeyen cumhurbaşkanı ve eşi hanımefendi güzel bir şeye imza attılar! Okuma yazma seferberliği başlattılar! Verdikleri  direktif doğrultusunda  haftasına kalmadan ayarlanan okuma-yazma seferberliği ilçemizde de çok talep gördü. Özellikle hanımlar yoğun ilgi gösterdiler!

Halk Eğitim Merkezinin organizasyonunda hali hazırda  16 okulda 11 erkek 169 kadın olmak üzere toplam 180 vatandaşımız kurslara devam ediyormuş. Merkez okulların yanı sıra Kacarlı Mahallesi ve Gülhüyük Mahallesi  İlkokullarında  da dersler veriliyormuş!

Okumanın yaşı yok!

Geçen hafta sonu  oğlumun okuluna gittim! Ne var- ne yok- neler karıştırıyor durumunu bir sorayım dedim. Zilin  çalmasını beklerken sınıfın birinden üç tane teyzem çıktı! Okuma yazma öğrenmeye gelmişler! Üçü de birbirinden tatlı!

Kendileriyle biraz sohbet ettim. Hayatlarından ve bu seferberlik olayından çok memnunlar!
Teyzemin biri hiç okul yüzü görmemiş.  ‘Teyzecim ne yaptın, nasıl gidiyor, öğrenebildin mi?’ dedim. Gözlerinin içi gülerek kendinden emin bir şekilde  ‘Tabii öğreniyorum, her şeyi öğreneceğim inşallah!’ dedi ve ‘Çok mutluyum’  diye devam etti...

‘Okuma yazmayı öğreneceğim hem de üstüne ehliyet de alacağım! Traktör sürmeyi biliyorum,  tarlada nasıl  dönderiveriyorum  bir görsen, araba sürmeyi de öğreneceğim, ehliyetimi de alacağım’ dedi. Üzerine basa basa!

Diğer teyzelerimi  de babaları göndermemiş okula. Çok istemişler  okuma yazma öğrenelim ama hiç fırsatları olmamış şimdiye kadar! O benim hatırladığım  seferberlikte, çocukları filan küçükmüş bir yere kıpırdayamamışlar. Gerçi teyzemin biri dediğine göre okumayı biliyormuş yazmayı bilmiyormuş. Şimdi onu da öğrenmeye başlamış!

Öğrenci teyzelere ‘Karne alacak mısınız? diye de sordum güldüler ‘Tabii ki!’ dediler. Bu arada öğretmenlerinin çok iyi bir öğretmen olduğunu ve onu çook sevdiklerini özellikle belirttiler!
Bu eğitim işleri güzel işler!


   29 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1288 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para