21 Mart 2018, 18:44 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Yüksekokul Fakülte Oldu

Yüksekokul Fakülte Oldu

Yüksekokul Fakülte Oldu...
Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun adı; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi oldu.

Bakanlar Kurulu Kararıyla, Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlanarak Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi oldu.

MİLLETVEKİLİ GÜNDOĞDU; ŞEREFLİKOÇHİSAR’A HAYIRLI OLSUN
Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü, Yüksekokulun Fakülte olması konusunda takipçi olan Bölgemiz Milletvekili Ahmet Gündoğdu ile görüştü.

Görgülü’nün; “Yüksekokulumuzun Fakülte olması konusunda ne söylemek istersiniz?” sorusu üzerine Milletvekili Gündoğdu; “Startını Yüksekokulun açılışında vermiştik. Yüksekokulun Fakülte yapılması talebini YÖK Başkanına, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf Şahin ile yaptık.
Ankara’ya bağlanma talebini ve gelinen noktaya kadar olan süreci ben takip ettim. Şereflikoçhisar’a hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

OKULUN AÇILIŞINDA DİLE GETİRİLMİŞTİ
Fakülte konusu; 2017 yılının Ekim Ayında, Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu binasının açılışı sırasında dile getirilmişti.

Binanın açılış törenine; Bölgemiz Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Rektör Yusuf Şahin de katılmıştı.

Açılış sırasında; hem Belediye Başkanı Ferda Polat hem de Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin, Yüksekokulun Fakülte olması konusunu milletvekillerine iletmişti.

GİRİŞİM BAŞLATILDI
2017 yılının Kasım Ayında, Bölgemiz Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yusuf Şahin ile birlikte YÖK Başkanı Yekta Saraç’la görüşerek, fakülte konusunda girişimi başlatmışlardı.

Görüşme sırasında; “Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun ‘Uygulamalı Bilim Fakültesi” olması için bir teklif yapıldığı, bu teklife de YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın sıcak yaklaştığı belirtilmişti.

Yapılan bu görüşmeden sonra konunun takipçisinin de Bölgemiz Milletvekili Ahmet Gündoğdu olduğu öğrenildi.

BAKANLIĞIN ONAYINA SUNULDU

Daha sonra 2018 yılının Ocak Ayında, Aksaray Üniversitesi’ne bağlı Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlı Fakülte olması ile ilgili YÖK Genel Kurulu’nda alınan karar, Bakanlığın onayına sunulmuştu.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal imzasıyla bakanlığa gönderilen yazıda şöyle denilmişti:

Milli Eğitim Bakanlığına;
07.12.2017 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında alınan kararla Aksaray Üniversitesi bünyesinde yer alan Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun bağlantısının değiştirilerek Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlanması ve adı geçen yüksekokulun Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne dönüştürülmesi uygun görülerek gereği için Bakanlığınıza arzına karar verilmiştir.
2809 sayılı Kanun’un 4633 sayılı Kanun’la değişik Ek 30’uncu maddesi uyarınca, tensiplerinize arz ederim.”

VE YÜKSEKOKUL FAKÜLTE OLDU
Ve 15 Mart 2018 Perşembe Günü yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Yüksekokulun adı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi oldu.

Bakanlar Kurulu kararı şöyle; “Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulunun bağlantısının değiştirilerek Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanması ve adı geçen Yüksekokulun kapatılarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 17/1/2018 tarihli ve 1219218 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30’ncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 5/2/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

BERAT CÖMERTOĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU DA AYRILIYOR

4 yıllık okulun Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesine alınmasının ardından, 2 yıllık Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu’nun da aynı fakülte bünyesine alındığı açıklandı.

Belediye Başkanı Ferda Polat, Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu’nun devri için Bakanlar Kurulu kararına gerek duyulmadığını, bağlanma işinin YÖK tarafından uygulamaya geçirileceğini söyledi.


(ZEYNEP GÖRGÜLÜ)


  22 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1818 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]