21 Mart 2018, 18:42 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Türkiye'dir Çanakkale

Türkiye'dir Çanakkale

Çanakkale Zaferi kutlandı, şehitler anıldı...


Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı düzenlendi.

ÇELENK SUNMA PROGRAMI
Program ilk olarak Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı.
Sırasıyla; Kaymakam Sedat Yıldırım, Tatbikat Merkezi Komutanı Tankçı Albay Nuri Dilsiz ve Belediye Başkanı Ferda Polat’ın çelenkleri koymasından sonra Saygı duruşundan bulunulup İstiklal Marşı okundu.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ
Çelenk sunma programından sonra mezarlıkta bulunan şehitlik ziyaret edildi.

Burada; tüm şehitlerimiz için okunan Kur’an-ı Kerim ve duanın ardından şehitlerimizin mezarlarına protokol tarafından karanfiller bırakıldı.

Şehitlik ziyaretinden sonra; Tatbikat Merkezi Komutanlığı tarafından şehitlerimizin yakınlarına ve Gazilerimize yemek verildi.

PROGRAM AKIŞI
Programın devamı Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Tatbikat Merkezinde görevli Piyade Yüzbaşı Güray Özpulat yaptı.

Özpulat konuşmasında; “Bugün milletçe her sayfasında şehitlerimizin mübarek kanlarıyla yazılmış, Türk harp tarihinde müstesna bir yeri olan Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümünü kutlamak ve tarihin her devresinde bağımsız olarak var olmamızı sağlayan, kutsal vatan değerleri için hiç düşünmeden kanlarını akıtan aziz şehitlerimizi saygıyla anmak amacıyla toplanmış bulunmaktayız” dedi.

“Dünyanın en kudretli devleti iken; 1744’de Küçük Kaynarca Antlaşması ile iç işlerine karışılmaya başlanan ve çöküş sürecine giren,

1877-1878’de düşmanlarının İstanbul önlerine kadar ilerlemesini engelleyemeyen,
1912’de 34 gün gibi kısa bir sürede bütün Rumeli’yi kaybeden Osmanlı devleti.
Ve nihayet ölecek Devletlerin miraslarını paylaşmak için çıkarılan ve Osmanlı Devletinin de içine çekildiği Dünya Savaşı.
Bu savaş daha başlangıcından başlayarak, katılsın ya da katılmasın, Osmanlı İmparatorluğu için bir var olma ya da yok olma savaşı idi.

Başkalarının kendisi için belirlediği kadere boyun eğmektense, taraf olmak zorunda kaldığı Birinci Dünya Savaşında, Osmanlı’nın kazandığı en anlamlı Zafer Çanakkale’de elde edilecekti.” Diyen Güray Özpulat, savaş hakkında bilgi verdi.

“Çanakkale Savaşı, Mustafa Kemal’in askeri yeteneklerinin ortaya çıkmasını ve Anafartalar Kahramanı olarak tanınmasını sağlamıştır. Bu yönüyle Çanakkale, milli haşatımız için bir kaynaşma, İstiklal savaşının başlangıcı, Ebedi Başkomutan Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün doğuşudur” diyen Güray Özpulat; “Çanakkale, savaşın tüm acımasızlığına karşın bir insanlık anıtıdır.

Dostluğun ve düşmanlığın bir arada olduğu, savaş yapılacak saatlerde kıyasıya çarpışıp boğuşan, kalan zamanlarda insani ilişkiler ve dostluklar geliştiren, birbirlerine saygı duyarak aynı siperlerde savaşıp can veren, iki düşmanken öldükten sonra koyun koyuna yatıp dost olan kahramanların savaşıdır” şeklinde konuştu.

Özpulat konuşmasını; “Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanın bağımsızlığı, Türk Ulusunun birlik ve beraberliği için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Konuşmadan sonra, Türkiye’dir Çanakkale isimli gösteri izlendi. Ülkemizdeki ve ilçemizdeki şehitlerimizle ilgili olan gösteri, izleyenleri duygu dolu anlar yaşattı.


  22 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1503 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para