21 Mart 2018, 18:11 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Çanakkale’nin Kahraman Kadınları

Çanakkale’nin Kahraman Kadınları

Çanakkale’nin Kahraman Kadınları...


‘18 Mart Çanakkale Zaferi’nin’  103. Yıldönümü kutlanırken; kadını-erkeği-çocuğu-yaşlısı omuz omuza vererek ‘Çanakkale Geçilmez’ destanını yazan başta Mustafa Kemal, silah arkadaşları  ve Mehmetçiklerimiz olmak üzere  vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi sevgi-saygı ve minnetle anıyoruz!

Çanakkale Savaşında her ne kadar kadınların üstlendiği görevler cephe gerisinde; hastaların bakımı, askeri malzeme hazırlama, cepheye mermi taşıma gibi görevler olsa da bundan çok daha fazlasını yapan kadınlarımızın olduğunu biliyoruz.

Kiminin, gerek o günkü toplum yapısı gerekse dönemin koşullarından dolayı isimleri kayıtlara geçememiş!  Kiminin bilgileri ise çocuklarının ve torunlarının anlatımlarına göre, sözlü kültüre dayanarak hazırlanan belgelerden oluşuyor. Bu kahraman kadınlarımızdan bazılarının isimleri şöyle:

Nezahat Onbaşı:
Annesi vefat ettiği için babası Albay Hafız Halit Bey ile birlikte cepheden cepheye koşan Nezahat Onbaşı’nın serüveni çocukluk yıllarında başlamış. Sekiz yaşında cephelerle tanışan Nezahat’ın, rütbesini aldığı savaş Gediz cephesindeki bir çatışma imiş.

Babası Halit Bey’in kumandasındaki 70. alay zor anlar yaşamaktaymış.  Aralarında cepheden kaçmayı düşünenler bile olmuş. Atıyla 600 kişilik alayın önünü kesen Nezahat, ‘Ben babamın yanında ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz?’ diyerek kalmalarını ve savaşın kazanılmasını sağlamış. Bu nedenle onbaşı rütbesini almış.

Mücahide Hatice Hanım:
Anafartalar’da 56. fırkada mücadele eden Hatice Hanım’ı herkes erkek zannediyormuş. Çünkü, tanınmamak ve savaş dışında kalmamak için kendini Ahmet ismiyle tanıtmış. Anafartalar’dan sonra diğer muharebelere de katılan Hatice Hanım İzmir’de Yunanlılara esir düşmüş ama ellerinden kurtulup Manisa’ya kaçmış ve Bandırma üzerinden İstanbul’a geçmiş.  İnönü Muharebeleri ‘ne katılmış. Kurtuluş Savaşı boyunca pek çok cephede boy gösteren Hatice Hanım, Kütahya cephesinde Çay ve Dumanlı Pınar muharebelerinde de bulunmuş.

Zeynep Mido Çavuş:
Osmanlı’nın verdiği savaşta  sadece Türkiye sınırları içindeki kadınlar rol almamış. Bunun dışında eski Osmanlı topraklarından gelerek savaşa katılan kadınlarda olmuş. Kosova’dan gelip gönüllü olarak Çanakkale savaşında bulunan Zeynep Mido Çavuş bunlardan birisi imiş. Ailesini bırakıp tek başına savaşa katılmak üzere gelmiş ve burada şehit düşmüş.

Safiye Hüseyin Elbi:
İngiltere’de deniz ataşeliği yapan Ahmet Paşa’nın kızı imiş Safiye Hüseyin Elbi. Avrupa’da eğitim almış ilk hemşirelerdenmiş. Çanakkale Savaşı’nda gönüllü hemşirelik yapan Safiye, hastane gemisine dönüştürülen vapurlardan biri olan Reşit Paşa Vapuru’ nda görev almış.  Burada yaşananları daha sonra şöyle anlatmış. ‘Reşit Paşa’ya bindik. Çanakkale’ye geldik, Akbaş mevkiinde demirledik. Hastaları, yaralıları toplamaya başladık. Şu parmakları görüyor musunuz? Ben bu parmaklarımla kaç delikanlının gözlerini bir daha açılmamak üzere kapattım!’

Hemşire Erica:
Erica, Doktor Ragıp Bey’in Alman asıllı eşi. Hemşire olan Erica, savaşın en şiddetli anında köylü kadınlar arasında birliktelik sağlayarak orduya destek olmuş. Temin ettiği dikiş makinesiyle   kıyafet, yorgan, yastık, çadır gibi pek çok şeyi kendisi de  dikmiş. Türk yaralıları tedavi ederken  hastaneyi bombalayan düşmanın top mermisiyle can vermiş. Mezarı Çanakkale’de Yalova köyü mezarlığındaymış.

Wanda Zembrzuska:
Çanakkale Savaşı’nda görev yapan tek kadın gazeteci olduğu belirtiliyor. 18 Mart sonrasında savaşın uzaması ile bu cepheye 50’yi aşkın gazeteci gönderilmiş. Bunlar arasında göreve başlayan Wanda Zembrzuska, Bulgaristan’ın Otro Gazetesi için savaşı takip etmiş. 24 yaşında olan gazeteci, ilk haberini 2 Eylül 1915’te gazetesine ulaştırmış. Bulgar gazeteci, Alman Paşa Liman Von Sanders ile yaptığı görüşmede Sanders’in kendisine ‘Cephede tek kadın muhabir olarak görev yapmaktan korkmuyor musunuz? sorusunu yönelttiğini anlatmış! Yazdığı haberler o dönemin bilinmeyenlerine ışık tutmuş!

Ruhları şad olsun…


  22 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1410 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat