14 Mart 2018, 15:06 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İlçe Milli Eğitim program düzenledi

İlçe Milli Eğitim program düzenledi

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü ile Mehmet Akif’i Anma programı düzenlendi...


İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü ile Mehmet Akif’i Anma programı düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir tören düzenlendi.

Anadolu Lisesi’nin öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Güzel tarafından yapıldı.

Güzel konuşmasında; “Her millet gençlik meselesine çok özel bir önem verir. Çünkü bir milletin geleceği gençlerle şekillenir. Bu yüzden gençler ve gençlik meselesi, bir milletin varlık-yokluk meselelerinin en başında gelir. Toplumu için güzel ve hayırlı gelişmelerin olmasını arzu eden yazarlar-şairler de eserlerinde mutlaka bu meseleye temas ederler.

“Asım ve Asım’ın nesli…”
Bu tür yazar-şairlerden biri de Mehmet Akif Ersoy’dur. Biz de bugün burada “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dediği İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97.yıldönümünü kutlarken aynı zamanda Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un rahmete gidişinin 82.yılı olması münasebetiyle onun gençlik hakkındaki düşüncelerini anlamaya çalışacağız.

Akif, şiirlerini topladığı Safahat külliyatının altıncı cildini gençlik meselesine ayırır ve bu bölümün adını Asım koyar.

Şiirde Köse İmam’ın oğlu olarak tasvir edilen Asım, aslında hayal edilen gençliğin sembol ismidir. Başka bir ifadeyle Asım, ideal Müslüman-Türk gencidir. Memleketi içinde bulunduğu zor durumdan kurtaracak ve onu geleceğe taşıyacak bir neslin örnek tipi olarak tasvir eder.

Asım’ın yazıldığı yıllarda ülkemiz, çok zor durumdadır. İşte Asım da bu zor dönemde yazılır. Ona göre Asım, milli mücadeleyle ümitlerin yeniden yeşerdiği böyle bir dönemde Osmanlıyı dolayısıyla İslam Alemini kurtaracak ideal neslin, hayal edilen gençliğin adıdır.

“Mektepli Gençler...”
Akif’e Asım’ı düşündüren ve yazdıran mesele ise bilhassa Çanakkale savaşında gösterilen kahramanlıklar olmuştur. Çünkü bu savaşlarda düşmanla çarpışan ve onları geri püskürten askerlerin büyük bir bölümü 2.Abdülhamid’in açtığı yeni okullarda tahsil gören gençlerdir. Kaynaklara göre şehit olan gençlerden on binden fazlası yüksek tahsilli ve yetmiş bin kadarının lise tahsilli olduğu düşünülecek olursa savaşa katılanların çoğunun mektepli gençler olduğu sonucu ortaya çıkar.

Bunlar, vatanları tehlikeye girdiğinde okullarını bırakıp cepheye koşmuşlar, her türlü zorluğa ve fedakarlığa katlanarak ülkeleri ve kutsal bildikleri değerler uğruna savaşmışlardır. Akif, bu neslin Çanakkale’de gösterdiği fedakarlığı Çanakkale şehitleri şiirinde takdirle anlatır.
Asım’ın nesli… diyordum ya…nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
İşte bu Asım’ın Nesli, bugün de bize yeni Sevr dayatmalarıyla geçmişi yaşatmak isteyenlerin bütün yıkım ve zulüm planlarını dün Çanakkale’de, Kut-ül Amare’de, Sakarya’da nasıl bertaraf ettiyse, aynı azim ve cesaretle 15 Temmuz’da vatan hainlerinin eline geçmiş olan tankların karşısına bedenlerini koyarak bertaraf ettiği gibi Güney sınırımızda Afrin’de oluşturulmak istenen terör koridorunu zalimlerin başına yıkmak için gözünü kırpmadan sonuçta şehit olacağını bile bile ileri atılarak vatanının savunmakta, namusunu çiğnetmemektedir, çiğnetmeyecektir” dedi ve Aziz Mehmet Akif Ersoy’u ve şanlı şehitlerimizi rahmetle andı.

Konuşmadan sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler sunularak, İstiklal Marşı’mızın yazılış sürecini anlatan belgesel filmi izlendi.

Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencilerinin hazırladığı “İstiklal Oratoryo” gösterisi beğeniyle izlendikten sonra program sona erdi.(ZEYNEP GÖRGÜLÜ)


  15 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1270 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]