14 Mart 2018, 14:15 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

ÇARŞ I (3)

ÇARŞ I  (3)

ÇARŞI'nın 1970'lerden 2000'lere durumunu bilenlerimiz çoktur.


ÇARŞI’nın  1970’lerden 2000’lere durumunu bilenlerimiz  çoktur. Siyasi oyunlar çoğaldı, imtiyazlı sınıflar türedi, altıncılar, konfeksiyoncular çoğaldı, bilhassa ana gıda sana yağ, ekmek kuyrukları çoğaldı ve tüp gaz bulamama oldu . Siyasi vaadlerle yönlendirilen ilçemizde ÇARŞI’da nasibini almış olup doğru dürüst bir alt yapıya kavuşmamış oldu.Var olan gıdaları ve tüpleri saklayan esnaflar da türedi. Hep rejime ters etki etmek, dışlamak uğruna halk ve esnaf bizar oldu. ÇARŞI  içinde, kendi yerine (İGS ve PTT’nin oraya) yeni belediye binası inşa edildi.

ÇARŞI’daki HÂL YERİ, 1975’lerden sonra  çok büyük bir inşaata sahne aldı.Yeni planlar çizildi, Adalar sokak, Mustafacıklı Musa’nın evi ve avlusu ve Şereflioğullara, Gürses’lere ait ev, avlu yerlerinden istimlâkler yapıldı, TEK kavşağına doğru yeni ve geniş bir cadde açıldı. HÂLe büyük bir bina, İŞ HANI inşa edildi. Başkan M. ERDİL de MİMAR ERDİL diye anıldı. Bu zamanlarda siyasi çekişmeler oldu, karşıt siyasi gurup gençleri ÇARŞI’da döğüştüler, aldığı tekmelerle sonra mide kanaması geçiren ve  Ankara’da kanı bulunamayan, dayımın oğlu Nazmi ağabeymin oğlu Aydın DEMİREL ve bir genç de evinden alınarak karşıt  gurupca bıçaklandılar ve öldüler. Ayrıca yine Ankara’da polis, emmi emmitemiz Feyzullah ağabeyin oğlu Ramazan ÖZTÜRK de gece vurularak öldürüldü

1980 ihtilaliyle olaylar ve kuyruklar durdu. Rejim askeri otoritenin elindeydi. Sonra tekrar demokrasiye dönüldü ama 1983’lerden  2010’lara verilen vaadler zamanla gün yüzüne vurdu, İlçeye ve ÇARŞI’ya önemli bir değişiklik getirmedi. 2015’lerden sonra çalışanlar ve hükümetce yatırımlar oldu. Su tesisatı yenilendi, bazı yerler asfaltlandı, barajdı, sulamaydı, doğalgazdı  işletilmeye başlandı. Yeni  vaadlerle  olacaklar beklenmeye başlandı.

Son günlerimizde ÇARŞI’da olan, fizibilite çalışmalarından esnaflar, halk ve çalışanlar da bizar oldu. ÇARŞI içi birkaç defa kazıldı, büz ve çelik boru, plastik boru döşendi, kapatıldı. Bir hafta sonra tekrar kazıldı, tekrar kablolar ve plastikler döşendi, kanal büzleri döşendi, kapatıldı. Sonra tekrar açılıp bu defa da doğalgaz büzleri ve bağlantıları yapıldı… velhasıl bu bir, bir buçuk aylık çalışmada hem esnafı hem halkı çok bizarlık çekti. Üstelik ara ara yağan yağmurlar da işi uzattı, ÇARŞI’yı yer yer çamura döndürdü.  En sonunda ocak ayında bitirlip az asfaltla düzenleme yapıldı.

ÇARŞI İÇİN ESAS DURUMA GELELİM:
ÇARŞI içini esastan halletmek için bilhassa ÇARŞI esnafının bir birlik içinde  hareket etmesi gerekir. ÇARŞI konumu, ister bir bütün olarak, ister iki, üç parça olarak ayırarak, dükkan sahipleri bir yönetim oluşturur, karar alırlar ve buna göre ÇARŞI’ya vaziyet ettirirler, sorunlarını çözerler. ÇARŞI, Şereflikoçhisar’ımızla müsemmadır, ilçemizin ve civarının örnek ÇARŞIsı haline getirilebilir. İlçe belediyemiz, STK.ları  temsilcileri ve üst makamlar birlik olup ÇARŞI’nın konumunu ve görünümünü, yeni bir oluşuma kazandırmaları lazımdır. Kanatimle esnafımızı ve ÇARŞI’yı koruma altına almalıdırlar.

ÇARŞI, yeni oluşum durumuna KAPALI ÇARŞI şeklinde dönüşebilir, ÇARŞI içi tamamen, yan direklerle, aralıklı ve  5 metre yükselte olarak dikilir ve üstü şeffat malzemeyle kapatılır, yağmurdan ve kardan korumak için de akar kısmı tanzim edilir.  ÇARŞI  kapalı olarak ve aydınlık olarak bir nevi BEDESTENe dönüştürülür. BEDESTENler o yerin örnek ticari işlerin temsilcisi yerleridir. Korunması ve kollanması da ÇARŞI esnafınca ve yönetim kurulunca temin edilir. Giriş ve çıkış yerleri de belli olur ve her vasıtanın girmesi de önlenir.  ÇARŞI içi kaldırım derdi de biter. ÇARŞI’yı geliştirmek ve sızlanmalara son vermek için ÇARŞI’nın görünümünün ve samimi işleminin teminini el birliğiyle yapalım:ÇARŞI’yı KAPALI ÇARŞI haline veya BEDESTENe dönüştürelim.

ÇARŞI’nın yarınlarımızda verimliliğinin artırılması ve çocuklarımıza garantili bir yatırım yeri bırakmak isteğimizdir. ÇARŞI hakkındaki görüşlerimi Şereflikoçhisarlılarıma ve esnafına bildirmek ister, hayırlı kazançları Allahtan dilerim.

     15 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1364 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü
Topakkaya OKLARI 3 Topakkaya OKLARI 3
İnsanın bir şeyler yazıp halkına iletilmesi, buna kıymet biçip basımında emeği olanları...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para