07 Mart 2018, 13:54 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

ÇARŞ I (2)

ÇARŞ I  (2)

ÇARŞ I (2)...


ÇARŞI’da şimdiki eczane sokakta  kazanın hapishanesi vardı. 1950’lerde yapılan yeni hapishane nedeniyle burası belediyece dükkanlara çevrildi ve yeni iş yerleri doğdu: Lokanta, eczane, tatlıcı dükkanı ve terzi dükkanları, berber dükkanları oldu. ÇARŞI’da en meşhur yerlerden biri de GAZİNO idi. 1940 ve 1950’lerin, kahvehanelerden fazla işlek yer olup hatırı sayılır olan beylerle halk  itibar ederdi, gelirlerdi. İşletmecisi de  Gökmenlerin HÜSNÜ idi.

ÇARŞI’da bildiğim kadarıyla iletişime ait gazetenin gelmesi 1950’lerde oldu, belki daha önce de vardı. İlçeye 1950’lerde gelen günlük veya gün aşırı gazeteler iyi alıcı bulurdu. Bilhassa Hürriyet gazetesi iki-üç günde bir gelir elden ele dolaşırdı. Haberler bu gazete ile yayılırdı. Muharrem Yücel’in büfesinden gazeteleri alan bir çocuk ÇARŞI içerisinde bunları esnafa, halka dağıtırlardı.

İlçede ilk sineması 1950’lerin atom sineması olup Atatürk heykelinin karşısındaki binada idi. Hükümet Konağı yapılmadan önce burada   bir saat    kulesi olduğu söylenmektedir. İkinci sinema  da Hisar Sineması olup önceki Kelebek, şimdiki İstikbal mobilyanın bulunduğu binada idi. Sonra yazlıklarla bir de kapalı olmak üzere sinemalar 1960’larda çoğaldı.

ÇARŞI, ilçemiz bir çiftçi merkezli, tarıma ve hayvancılığa dayalı gelirli toplumlu olmakla burada at, ve arabası ve kaynı, koyun-keçi, sığır çok olurdu. 1920’lerde buraya Nevşehir’den gelip yerleşmiş olan  ilçe ve ÇARŞI’nın müdayim ustalarından Gavur Ali lakaplı (Necip Usta) bölgenin de olmak üzere bir numara AT NALcısı idi. Çok güzel at, eşek, katır gibi hayvanlara NAL çakardı, öyle ki namı civar köylerde ve ilçelerde duyulmuş olup zaman zaman atıyla oralara NAL çakmaya giderdi. Necip usta kapı bir komşumuz olup buradan evliydi.ÇARŞI’da yine 1950’lerden itibaren gazoz, dondurma yapılır, ÇARŞI ve sokaklarda satılırdı. Dondurmacı meşhur MAHİR’in çalıştırdığı çocuklarımız hocanın ezanıyla kalkar, Mahir’in dondurma kazanlarını, etrafına buz koyarak ikinci kapta çevirir, dondurma yaparlardı. Sabahtan akşama da satarlardı. Mahir usta kendisi bizzat, atom sinemasının alt katında da gazoz imal ederdi. ( devam ediyor)

ÇARŞI, 1960’lardan sonra gelişen ilçeyle esnaflar daha da değişti, dışardan gelenler yerliler rekabet de ettiler, mallarını halka daha yaklaşımlarla sattılar. Sanayi de bu arada  biraz daha gelişti, yeni aletler kullanıldı, eğitimde okullar çoğaldı öğrencilerle, lokaller, guruplaşmalar meydana geldi. ÇARŞI’da zamanla konfeksiyonluk, ziynetlik, her türlü el yapım işleri ve yiyecek-içecek çeşitliliğe de artınca işler ona göre   dizayn edildi. ÇARŞI,  ilk konumundan daha da uzadı, yan sokaklara taştı. Bankalar çoğaldı, ticaret de canlandı.

ÇARŞI ihtilalden sonra bazı memleketler gibi etkinliğinden  nasibini aldı, kimilerine göre iyi, kimilerine göre de zararlı oldu. ÇARŞI’da olan ve geniş yer kaplayan,(Tuzgölü park yeri) yeniden düzenlendi, pazar  yerleri ayarlandı, etrafı dükkanlandı. Pazar yerine yeni belediye binası ve ayrıca hamam yapıldı, önceden yapılan polis karakolu yeni yerine taşındı. ÇARŞI’da HANlar da bozulup önceden mağaza ve oteller yapıldı. Merkezdeki otobüs kalkma yeri yeni garajına taşındı. seferlere buradan yapıldı, dolmuşçular da buraya gelip gittiler. Otobüs seferleri belli saatlerde  olmak üzere ayarlandı.

(DEVAM EDECEK)


    8 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1372 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.088 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para