07 Mart 2018, 13:46 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Başparmak mı, dediniz?

Başparmak mı, dediniz?

Hayır, hayır, bu kısacık yazımızda bütünüyle "el"den bahsetmeyeceğiz, hatta parmaklardan da bahsetmeyeceğiz, sadece bir parmaktan, başparmaktan bahsedeceğiz ki...


Hayır, hayır, bu kısacık yazımızda bütünüyle “el”den bahsetmeyeceğiz, hatta parmaklardan da bahsetmeyeceğiz, sadece bir parmaktan, başparmaktan bahsedeceğiz ki yalnızca işaret nevinden olacak, inşaallah.

Kâinatta, insanın halife ve efendi olmasına, medeniyeti kurmasına fizikî bedeninde en büyük yardımcı organı, herhalde tartışmasız başparmağı olsa gerek.

Düşünün! Kurulan fevkalâde hayallerin akledilerek uygulanmasına en büyük ana yardımcı, bence başparmaktır. İnşa edilen bütün medenî vasıfların kilit organı olan, başparmaktan bahsediyoruz.

İnsanın; iki ayağı üzerinde durması, diğer ayağı itici güç olarak kullanıp tek ayağıyla yürümesi, ellerini ama özellikle başparmağını rahat ve fakat yaratılış istikametine daha uygun kullanmasının mümkün olması içindir, Allahu âlem.  

Evet, Allah, elbette en doğru olanını bilir, lâkin, verdikleri ve bildirdikleriyle anlaşılıyor ki başparmak; diğer parmaklardan kısa olması, sıralamada onlardan tamamen farklı konumda olması, dikkatleri üzerine çekmeyi haketmektedir.

Parmaklarımızdaki hareketler; avuç içindeki ve ön koldaki kaslarla sağlanmaktadır. Başparmağımızın, sıkmaya ve kavramaya yarayan iki büyük kası var. Başparmakları olan hayvanların başparmakları, başparmaklarının yapamayacağı fonksiyonu yapabilecek şekilde yaratılmıştır. Yunuslardan, maymunlardan ve kargalara kadar pekçok hayvanın alet kullandığı bilinirken, insanı, bunların becerilerinden ayıran temel organlardan biri olan başparmağın hakkı unutulur mu?

Elin, yarıdan fazla fonksiyonunun yapılmasına vesile olan başparmağın, beyindeki ilgili alanı, kendi fizikî küçüklüğü ile ters orantılıdır. Başparmakla yapılan işler ile alakalı olan; hayal, tasvir, teşhis, tahkik, tahakkuk, tavzif ve daha neler varsa hepsinin komuta merkezinin, beyinde hatırı sayılır yer ayrılması ile kendi küçük ama işleri büyük olanın, mânâ ve makamının büyük olması, akla uzak düşmemektedir.

Evrim teorilerini çürüten, yaratılışa inanan bilim adamlarına ana destek olan başparmağın; daha ne kadar sırlarla dolu, hikmetlerle sarılmış güzellikleri ve incelikleri vardır, kim bilir?

Başparmağın akla ve ukalalığa üstün gelmesini temenni etmek, bu noktadan düşünülmeye değer bir husus.

Esas bir önemli husus daha var: Bu başparmağı kim yaratıp tanzim etmiş ise, diğer parmakları, eli ve kolu hatta bütünüyle bedeni yaratan, tanzim eden aynı Zat olmalı. Başparmağın sahibinin muhatap olduğu bütünüyle eşya ve hadiseyi de yaratan, tanzim eden de aynı Zat olmalı.

Başparmak ile kâinat arasındaki mükemmel uyum ve uygunluk gösteriyor ki hepsinin yaratıcısı olanın mükemmel bir ilmi ve bu ilmi uygulamaya geçiren mükemmel bir kudreti var.  

Konuya noktayı vuracak bir cümle ile bitirelim yazımızı:

“Diğer bütün delilleri bir yana bıraksak bile, başparmak, Allahın varlığına inanmam için yeterlidir.”, diyen  Isaac Newton, ne kadar haklı imiş, meğer!


  8 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1399 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]