28 Şubat 2018, 14:42 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Kamuoyuna ve Üyelerinize bir jest yapmak ister misiniz?

Kamuoyuna ve Üyelerinize bir jest yapmak ister misiniz?

Oda Başkanlarına açık çağrı...


Oda Başkanlarına açık çağrı:
Kamuoyuna ve üyelerinize bir jest yapmak ister misiniz?


Son haftalarda ve aylarda İlçemizdeki meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin kongre süreçleri tamamlanıyor ve farklı sürelerle görev yapacak yöneticiler yeniden belirleniyor.

Kongrelerde, geride kalan çalışma süresinin gereği gibi değerlendirilmesi yapılmasa, olumlu ya da olumsuz gelişmelerle ilgili özeleştiriye gidilmese de gerek üyeler, gerekse toplumun bazı kesimlerinde, bu kuruluşlardaki yönetim kadrolarının başarılı olmadığı, kuruluş ve üyelerinin lehine belirgin bir çalışma yapılmadığı, varsa sorunlar hakkında açık bir tavır sergilenmediği, değerlendirmesi toplumda kabul görüyor.

Meslek odalarının yöneticileri; üyelerin sosyal ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesi yönünde bir etkinlik yapmıyor, meslek içi eğitim, bilgi ve görgüyü artırıcı çevre gezileri gibi kişinin ufkunu açıcı, mesleki gelişmeleri teşvik edici faaliyetlerde bulunmuyor.

Üyeler ve diğer kurum ve kuruluş mensupları arasında diyalog yolları açılmıyor, dayanışma sağlanmıyor.

Hemen her odanın yöneticisinin ve üyelerin dert yandığı tüketicilerle esnaf arasındaki güven bunalımını aşma, müşteriyi ilçede tutma yönünde hiçbir çaba gösterilmiyor, istişarelerde bulunulmuyor.

Bazı odalar, bazı yöneticilerin işyeri, geçim kaynağı gibi görülüyor, mümkün olduğunca görev değişikliğinden kaçınılıyor, kimse koltuğunu, makamını kolay kolay bırakmak istemiyor.

Kamuoyunda oda ve dernek yöneticilerinin aldığı maaşlara, huzur haklarına yönelik farklı değerlendirmeler yapılıyor, astronomik maaş ve ücret aldıkları konuşuluyor.

Bazı oda ve kooperatifin yönetiminde aynı kişilerin ya da dost ve akrabaların olmasına bir anlam verilemiyor ve “yüzlerce üyesi olaan bu kuruluşların yönetimine layık 8-10 kişi bulunamıyor mu?” Sorusu gündeme getiriliyor.

Oda ve kooperatiflerin büyük çoğunluğu, İlçeye ve topluma yönelik sorunların giderilmesi, geleceğe yönelik neler yapılabileceği konusunda görüş ve öneride bulunmaması, üyeler ve ortaklar arasında olumsuzluk olarak değerlendiriliyor.

Varolan tüm bu olumsuzlukların giderilmesi, yönetim ile üyelerin, kuruluşlarla İlçe genelinin ortak bir platforma buluşabilmesi ve topluma sunulacak hizmetlerde söz ve karar sahibi olabilmesi için Oda, Kooperatif Başkanlarına ve sivil toplum örgütü yöneticilerine bir çağrı yapıyor ve diyoruz ki;

* Sırf para ve makam için orada bulunduğunuzu düşünmek istemiyoruz ve bu vesile ile soruyoruz: Aylık maaş, ücret ve huzur hakkının ne kadar olduğunu kamuoyuyla paylaşır mısınız?

* Çıkar için o görevlerde bulunmadığını göstermek adına bir yıl boyunca hiç bir maaş ve ücret almayacağınızı ve fahri olarak görev yapacağınız müjdesini verebilir misiniz?

* Somut olarak önümüzdeki bir yıl içinde hangi hizmet ve etkinlikleri yapacağınızı açıklıyabilir misiniz?

Bu ve benzer konularda yapacağınız açıklamaları memnuniyetle yayınlıyacağımızı belirtir, saygılar sunarız.

Bu vesileyle geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen bir genel kurula ilişkin tutumu siz okurlarımızla paylaşmak isteriz.

SANKİ DEVLET SIRRI

Önceki haftalarda bir kooperatifin olağan genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantıyla ilgili her hangi bir gazetede ilan yayınlandı mı, belediye hoparlöründen duyuru yapıldı mı, ya da yönetim tarafından davetiye çıkarıldı mı bilmiyoruz.

Böyle bir etkinlikten haberdar olmamamız gazete olarak bizim zafiyetimiz, eksiğimiz. Kooperatif Başkanlığı tarafından gazetemize bir davet yapılmamasının değerlendirmesini ise siz okurlarımıza bırakıyoruz.

İlçemiz ve esnaflar için önemli bir kuruluş olan kooperatifin genel kurulundan haberdar olmasak da, sonucunu kamuoyuna aktarmak için görevlimiz genel kurulun seyri ile ilgili sekreterlikden bilgi istedi. “Başkanın haberi olmadan bilgi veremiyeceği” cevabı üzerine Başkanla görüşüldü, “telefonla olmaz, bir saatte kadar kooperatife geçeceğim, size haber veririm” cevabı alındı ancak saatler ve gün geçmesine rağmen bir davet yapılmadı.

Genel kurula kaç ortak katıldı? Hangi sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü? Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin aylık maaş ve huzur hakları ne kadara çıkarıldı? Yönetim ve denetim kuruluna kimler seçildi?

Öğrenmek ve kamuoyuna aktarmak istediğimiz bilgiler buydu ve hiçbir açıklama yapılmadı.

Sormak gerekiyor: Acaba bu bilgiler devlet sırrı kapsamındamıydı ki, kooperatif yöneticileri tarafından gizli kalmasına özen gösterildi.

  1 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1716 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]