28 Şubat 2018, 14:28 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Okulda seminer düzenlendi

Okulda seminer düzenlendi

Abdulbaki Ünlü İmam Hatip Ortaokulu’nda Seminer Düzenlendi...


Abdulbaki Ünlü İmam Hatip Ortaokulunda; okul idareci, öğretmenleri ve öğrencilerinin katıldığı  ‘’21. Yüzyılda İslam Coğrafyasında Bilim Sanat ve Kültür Semineri’’ düzenlendi.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ‘’Kalite Takip Sistemi’’  çalışması kapsamında düzenlenen seminerin konuşmacısı, Berat Cömertoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç Dr. Murat Yıldız oldu. Düzenlenen seminere öğretim görevlisi Dr. Osman Okumuş da katılım sağladı.

Yrd. Doç Dr. Murat Yıldız,  “İslam’ı ve terörü bir araya getirerek “İslami Terör” veya “İslami Terörizm” kavramları üzerinden siyaset ve söylem geliştirmek kabul edilemez.”  sözleri ile konuşmasına başladı.

“Günümüz dünyasında küresel barış krizi yaşandığını,’’ söyleyen Yıldız, “İslam coğrafyasında yaşanan işgaller, kitlesel göçler, yoksulluk, etnik çatışmalar, mezhep çatışmaları, sağlık sorunları, kaynakların sömürülmesi, terör, kadın ve çocuk ölümleri, açlık, kitlesel sivil katliamları, şehirlerin ve kültür miraslarının yok edilişi gibi insanlık ve uygarlık değerlerini imha edici faaliyetler İslam dünyasının ve Müslümanların tercihi değildir. İslam uygarlığının oluşturduğu kültürel mirası yok eden gelişmelerin gelecekte küresel bir bunalımı tetikleyecektir.

İslam dünyasında halklar ve devletler dışarıdan destekli darbe girişimleri ve terör faaliyetleriyle baskılanmakta; yönetilebilir ve önlendirilebilir bürokratik ve siyasi kadrolar üzerinden toplumlar ve devletler yeniden dizayn edilmeye çalışılmaktadır. Milli iradeye dayanmayan hiçbir iktidar yapısı ve hiçbir güç meşru kabul edilmemelidir.

Müslümanlar arasında medeniyet bağları zayıflamış, aralarındaki siyasi ve kültürel iletişim kopmuştur. Bu yeniden sağlanmalıdır. Müslümanlar kendilerine karşı yapılan saldırılarda, sorunu saldıranlardan biri veya birkaçı ile işbirliği yaparak çözmek yerine; kendi aralarında siyasi, ilmi ve fikri alanlarda bağları güçlendirecek ittifak projeleri üretmelidir.’’ dedi.

Konuşmasının sonlarında öğrencilerin sosyal medyayı dikkatli kullanmaları gerektiğini, milli ve manevi değerlerimize uymayan davranışlar içine girmemeleri gerektiğini vurguladı.

Seminerin sonunda okul müdürü Yusuf Düğer, davetlerini kırmayıp okullarında seminer verdiği için Yrd. Doç Dr. Murat Yıldız’a teşekkür etti ve günün anısına plaket takdim etti.


  1 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1133 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]